آتش‌سوزی در بیمارستان قائم رشت؛ ۹ نفر فوت شدند

بیمارستان |رشت

آفتاب‌‌نیوز :

 بامداد امروز سه شنبه بیمارستان خصوصی قائم رشت دچار حریق شد که نیروی‌های آتش نشانی و هلال احمر با حضور در محل وقوع حریق اقدام به اطفاء حریق و خارج کردن بیماران و پرسنل کردند. 

اسامی فوت شدگان حادثه آتش‌سوزی بیمارستان رشت

ابوطالب صادقی

زهرا قربان شیرودی

صغری صفری

معصومه اصغرنیا

محمد منتظری

محمدرضا اسدی

شهبانو راحت پیشه

آسیه جعفرزاده

لیلا جعفری

استاندار گیلان ضمن بازدید میدانی از محل حادثه آتش سوزی رشت و دستور ویژه بر انجام خدمات به موقع به حادثه دیدگان، با اشاره به اینکه تمامی بیماران بیمارستان قائم (عج) به مراکز درمانی دیگر منتقل شدند گفت: ابعاد مختلف حریق بیمارستان قائم (عج) رشت در حال بررسی است.

اسدلله عباسی صبح امروز در حاشیه بازدید میدانی خود از محل وقوع حریق در بیمارستان قائم (عج) رشت و در جمع خبرنگاران با ابراز تاسف از حادثه رخ داده، با بیان اینکه تمامی بیماران بیمارستان قائم (عج) به مراکز درمانی دیگر منتقل شدند، اظهار کرد: به محض وقوع این حادثه، تمامی نیرو‌های امدادی، آتش‌نشانی و هلال احمر با چندین اکیپ به محل حادثه آمده و به اطفای حریق کمک کردند.

وی با اشاره به تعداد بیماران بستری بوده در بیمارستان قائم (عج) رشت گفت: در زمان وقوع آتش‌سوزی ۱۴۲ بیمار در بیمارستان بستری بودند که ۱۰۹ بیمار در بخش عادی و ۳۳ بیمار در بخش‌های ویژه بستری بودند.

استاندار گیلان با بیان اینکه وضعیت بیماران منتقل شده به مراکز درمانی دیگر در حال بررسی است، تصریح کرد: جزییات دقیق حادثه و حادثه دیدگان، بعد از بررسی‌های صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام خواهد شد لذا از مردم درخواست دارم به شایعات توجه نکنند، زیرا با دستورات صادر شده ابعاد مختلف حریق بیمارستان قائم (عج) رشت در حال بررسی است.

استاندار گیلان همچنین با حضور در بیمارستان‌های پورسینا، حشمت و رازی رشت ضمن عیادت از تعدادی بیماران منتقل شده از بیمارستان قائم (عج) به این مراکز درمانی، در جریان چگونگی ارائه خدمات به آنان قرار گرفت.

۸ بیمار بیمارستان قائم رشت فوت شدند

محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل وقوع حریق بیمارستان خصوصی قائم رشت با بیان اینکه این بیمارستان دارای ۲۵۰ تختخواب بود، اظهار کرد: از همان دقایق وقوع حریق، اقدامات لازم برای خارج کردن و انتقال بیماران بستری شده به دیگر بیمارستان‌های رشت انجام شد.

وی با بیان اینکه عملیات انتقال بیماران همزمان با اطفاء حریق توسط نیرو‌های آتش نشانی و هلال احمر انجام شد، گفت: در زمان وقوع آتش‌سوزی ۱۴۲ بیمار در بیمارستان بستری بودند که ۱۰۹ بیمار در بخش عادی و ۳۳ بیمار در بخش‌های ویژه بستری بودند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه تمامی بیماران از محل بیمارستان به دیگر بیمارستان‌های هماهنگ شده منتقل شده‌اند، افزود: متاسفانه هشت تن از بیماران جان خود را از دست دادند که علت فوت توسط پزشکی قانونی در دست بررسی است. 

آشوبی با اشاره به بیمارانی که به دیگر بیمارستان‌ها منتقل شده بودند، گفت: ۲۸ نفر به بیمارستان پورسینا، ۴۴ نفر به رازی رشت، هفت نفر به بیمارستان ولایت، ۱۸ نفر به بیمارستان حشمت، دو نفر به بیمارستان الزهرا، یک نفر به بیمارستان پیروز لاهیجان، ۱۰ نفر به بیمارستان پارس، یک نفر به آریا و سه نفر به صومعه سرا منتقل شدند.

اعزام ۲۶ تیم امدادی به عملیات آتش‌سوزی بیمارستان قائم رشت

هادی سلیمی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گیلان، گفت: امروز ساعت ۲ صبح، گزارش حریق و آتش سوزی در استان گیلان، رشت، حریق بیمارستان قائم (عج) سراوان، به منظور پشتیبانی از تخلیه اضطراری بیماران و پرسنل بیمارستان، به مرکز هماهنگی و پشتبانی استان، اعلام شد.

وی ادامه داد: تیم‌های عملیاتی از ٨ شهرستان استان گیلان به محل حادثه اعزام شدند.

سلیمی افزود: ٢٦ تیم عملیاتی به استعداد ٧٥ امدادگر به همراه ٢٦ دستگاه خودرو (١١ آمبولانس – ٣ ست نجات – ١٢خودروی کمک‌دار) به محل حادثه اعزم شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گیلان، گفت: ١٦ نفر (توسط عوامل هلال احمر) به مراکز درمانی منتقل شدند.

دستور ویژه استاندار گیلان بر انجام خدمات به موقع به حادثه دیدگان

اسدالله عباسی استاندار گیلان در پی وقوع حریق در بیمارستان قائم (عج) رشت در محل حادثه آتش سوزی حاضر و در جریان موضوع قرار گرفت و پیگیر وضعیت حادثه دیدگان و مجروحان این آتش سوزی شد.

استاندار گیلان به محض حضور در محل حادثه در جریان آخرین اقدامات اطفای حریق و چگونگی انتقال بیماران به مراکز درمانی قرار گرفت و در همین راستا به رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز دستوراتی را صادر کرد.

همچنین با دستور دکتر عباسی، بررسی ابعاد مختلف این حادثه و علت وقوع حریق در بیمارستان قائم (عج) رشت در دستور کار نهاد‌های امدادی و آتش‌نشانی قرار گرفت.

استاندار گیلان همچنین با حضور در بیمارستان‌های پورسینا، حشمت و رازی رشت ضمن عیادت از تعدادی بیماران منتقل شده از بیمارستان قائم (عج) به این مراکز درمانی، در جریان چگونگی ارائه خدمات به آنان قرار گرفت.

آتش از طبقه زیرزمین آغاز شد

شهرام مؤمنی رئیس سازمان آتش نشانی رشت با بیان اینکه آتش سوزی بیمارستان قائم رشت ساعت ۱:۱۳ به آتش نشانی اعلام شد، اظهار کرد: بیش از ۱۲۰ آتش نشان شیفت و فراخوان شده بوسیله ۳۶ خودروی اطفایی، آبرسان، نردبان و پشتیبان دستگاه تنفسی به محل آتش سوزی واقع در بلوار شهید افتخاری اعزام شدند. 

وی با بیان اینکه آتش از طبقه زیر زمین آغاز شد، افزود: تیم‌های نجات در تمامی طبقات نسبت به تخلیه دود و خروج اضطراری بیماران از تمامی بخش‌ها اقدام کردند که در مجموع ۱۴۲ بیمار انتقال یافتند که ۱۱۰ بیمار توسط عوامل اورژانس و هلال احمر به بیمارستان‌های سطح شهر رشت منتقل شدند و ۳۲ تن از بیماران سرپایی تحویل خانواده‌هایشان شدند. 

رئیس سازمان آتش نشانی رشت با اشاره به بررسی علت آتش سوزی این بیمارستان بیان کرد: در میان بیماران انتقال یافته، بیماران بدحالی از بزرگسال تا نوزاد از بخش‌های ویژه همچون آی سی یو و سی سی یو بودند که در زمان خروج همه در سلامت بودند و پیگیر وضعیت فعلی شأن هستیم. 

به گفته مؤمنی، آتش نشانانی از شهر‌های لاهیجان، فومن، صومعه سرا، سنگر، منطقه آزاد انزلی، انزلی و … در این عملیات حضور داشتند. 

محمد تقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با بیان اینکه این بیمارستان ۲۵۰ تخت فعال داشت، اظهار کرد: در زمان وقوع آتش‌سوزی ۱۴۲ بیمار در بیمارستان بستری بودند که ۱۰۹ بیمار در بخش عادی و ۳۳ بیمار در بخش‌های ویژه بستری بودند. 

وی با بیان اینکه تمامی بیماران از محل بیمارستان حریق نجات یافته و یا به صورت سرپایی ترخیص و در صورت نیاز به ادامه درمان به بیمارستان‌های سطح رشت منتقل شده‌اند، گفت: بیمارستان‌های رشت میزبان بیماران اعزامی هستند و کار درمان آن‌ها در همان بیمارستان انجام می‌شود. 

هادی سلیمی مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان نیز با بیان اینکه با دریافت خبر حریق بلافصله ۱۱ دستگاه آمبولانس به همراه سه دستگاه ست نجات با ۲۶ تیم عملیاتی سه نفره برای امدادرسانی به محل اعزام شدند، اظهار کرد: خوشبختانه هیچ بیمار این بیمارستان به دلیل حریق فوت نکرده است و همه بیماران به بیمارستان‌های دیگر رشت منتقل شده اند. 

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز صبح امروز با حضور در محل وقوع حریق با بیان اینکه وضعیت بیماران منتقل شده به مراکز درمانی دیگر در حال بررسی است، اظهار کرد: در جزییات دقیق حادثه بعد از بررسی‌های صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام خواهد شد لذا از مردم درخواست دارم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند، زیرا با دستورات صادر شده ابعاد مختلف حریق بیمارستان قائم (عج) رشت در حال بررسی است.

دکمه بازگشت به بالا