حوادث و رویدادها

آتش‌نشانی باید بر مبانی علمی استوار باشد/هزینه‌ای که برای ایمنی می‌شود پول هدر دادن نیست

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: سرمایه گذاری ما در صورتی مناسب و ارزشمند خواهد بود که ساختمان ها را به درستی و تا حد امکان نسوز بسازیم و به مسائل ایمنی توجه کنیم.

به گزارش patc، مهدی چمران در مراسم اختتامیه پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که امروز برگزار شد، اظهار کرد: آتش نشانان ملی در راستای ایمنی شهدا را تقدیم می کنند و جان دیگران را نجات می دهند.

وی گفت: در اینکه حفاظت از حریق باید بر اساس اصول علمی باشد تردیدی نیست و به همین ترتیب حوزه عملیات اطفاء حریق و آتش نشانی نیز باید بر اساس اصول علمی باشد.

وی ادامه داد: استحکام سازمان آتش نشانی مبتنی بر علم است، اولاً آموزش باید علمی باشد، خوشبختانه آتش نشانی تهران قدمتی طولانی دارد و قطب آموزش است. البته نباید در این زمینه توقف کنیم، زیرا توقف در مسیر علم یعنی توقف و حرکت نکردن. باید توجه داشت که عقب ماندن از این مسائل خطرناک و مضر است.

وی گفت: آتش نشانی در عرصه رزم نیز تجربیات خوبی دارد و از تجربیات کشورهای دیگر نیز درس گرفته است. ارتباط در راستای تبادل تجربیات برای آتش نشانان ما ارزشمند است.

چمران با بیان اینکه جایگاه بالایی در حوزه آتش نشانی و ایمنی در منطقه داریم، گفت: اما نباید خود را فقط در سطح منطقه ای و بین المللی و جهانی بسنجیم.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص دستیابی به فناوری روز دنیا در حوزه آتش نشانی گفت: برای دستیابی به فناوری روز باید ایمنی، دانشگاه و علم را با هم تلفیق کرد چرا که به علم و توان علمی تکیه نمی شود. نمایشگاه

وی گفت: بدون شک دانش بنیان کار در این زمینه، دانشگاه های پیشرفته و شرکت های با تجربه در این زمینه می توانند با محصولات و امکانات خود به جایگاه علمی بالایی دست یابند تا بتوانیم آنچه را که نیاز داریم را خودمان تولید کنیم.

چمران ادامه داد: همچنان نیازمند واردات برخی از تسهیلات از خارج هستیم.

تجهیزات آتش نشانی وابسته به جان انسان است، گفت: این تجهیزات مانند تجهیزات آزمایشگاهی یا پزشکی است و بسیار حساس است. پس باید خیلی درست کار کنیم تا به نقطه ای برسیم که بتوانیم اینها را تولید کنیم.

وی بیان کرد: ممکن است دوستان بگویند اگر این امکانات به تولید انبوه برسد، البته می توانند در بازارهای داخلی و خارجی مشتری داشته باشند تا وجوهی که می گذاریم توسط بازار خریداری شود. خوشبختانه نه تنها در تهران، بلکه در بسیاری از شهرهای کشور در این مسیر قرار دارند و اینکه بتوانند کار خود را بهبود بخشند نیازمند استفاده از این تجهیزات است.

چمران ادامه داد: ایثار در ما ایرانیان و اعتقادات ما جایگاه والایی دارد. همانطور که دیدیم آتش نشانان جان های زیادی را فدا کرده اند، اما نباید همه جا به این فداکاری ها تکیه کنیم، باید تجهیزات و امکانات خود را نیز تامین و تولید کنیم.

او گفت: «ما باید برای آنچه نیاز داریم آماده باشیم و برای ساختن چیزی که خودمان نمی توانیم بسازیم گام برداریم. کاملا امکان پذیر است. امروزه شرکت های صنعتی و دانش بنیان در صورت حمایت می توانند عملکرد خوبی داشته باشند. آنها با حمایت و سرمایه گذاری خود می توانند کارهای حساسی انجام دهند و با این اقدامات به خواسته های ما برسند.

وی گفت: اکنون همه شهرها به امکانات و تجهیزات مرتبط با آتش نشانی و ایمنی نیاز دارند، بنابراین ارتباط دانشگاه ها با آتش نشانی بسیار پربرکت است که قطعا به خوبی انجام شده و حتی تولیدکنندگان نیز به محصولات دسترسی دارند. سازمان آتش نشانی کشور.

چمران در مورد توجه به پیشگیری گفت: سرمایه گذاری ما در صورت ساخت صحیح ساختمان ها و آتش سوزی تا حد امکان و توجه به مسائل ایمنی مناسب و ارزشمند خواهد بود. متأسفانه، بسیاری از سازندگان معمولی ما این فلسفه یا این باور را در ذهن ندارند که یک ساختمان را به درستی محاسبه کنند و آن را ایمن کنند.

وی گفت: ما سال هاست که این مشکل را داریم به این فکر می کنیم که هزینه مهندسان تاسیسات، معماران و… هدر دادن است، می گویند خودمان می سازیم، این نوع تفکر ضرر دارد. در مورد آتش سوزی و ایمنی هم همینطور است، انجام آن و اجرای آن در صورتی که این هزینه ها را بپذیریم و بدانیم لازم است به نفع خودمان خواهد بود.

وی ادامه داد: این ساختمان ها عمر طولانی تری دارند و به صرفه خواهند بود.

چمران می گوید: «بعضی از خانه ها که 15 سال هم نداشتند تخریب و بازسازی شدند، حتی اگر کاملاً مقاومت کنند. چند وقت پیش طرحی آوردیم و نتوانستیم آن را تصویب کنیم، خانه هایی که می خواهند تخریب کنند اگر مقاومت کنند باید حداقل عمر داشته باشند، اگر زودتر خراب کنند باید مالیات بدهند.

وی درباره خطرات کامپوزیت ها در نمای ساختمان ها گفت: در شورای گذشته هم مصوب کردیم که حداقل برای نمای ساختمان های مسکونی از کامپوزیت استفاده نشود و به نظر می رسد تنها دو کامپوزیت ساز می توانند به استانداردهای کند آتش دست یابند. چندین آتش سوزی مرتبط با کامپوزیت اخیر بوده است که نیاز به پیشگیری دارد و به نظر من باید تلاش هایی در این زمینه انجام شود.

وی در پایان گفت: همچنین از سازمان آتش نشانی می خواهیم با دانشگاه هایی که نیروی انسانی و امکانات خوبی دارند ارتباط برقرار کنند تا تجهیزات خود را از داخل تامین کنند تا بتوانیم سرپا باشیم.

مهدی بابایی یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز در مراسم اختتامیه این نشست گفت: در چند دهه گذشته شاهد توسعه و پیشرفت شهرنشینی در سراسر جهان به ویژه در کشور خود بوده ایم اما در کشور ما با سرعت شهرنشینی، امنیت در کنار هم توسعه نیافته است.

وی گفت: بر اساس آمار تصادفات و آتش سوزی ها به جایی رسیده ایم که در 10 سال گذشته میزان آتش سوزی در شهر تهران حدود 3.5 درصد افزایش داشته که بیشتر آن حوادث خارج از ساختمان است. ، اما حدود 25 درصد مربوط به ساختمان است. آره.

بابایی گفت: در شورای اسلامی شهر تهران سیاست ما ورود هر چه بیشتر به حوزه پیشگیری است که چند سالی است مورد توجه سازمان آتش نشانی بوده و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اولویت اول ما توجه ویژه به پیشگیری در برنامه چهارساله چهارم است و بر این اساس قطعا از سازمان آتش نشانی تقاضای کاهش سطح حادثه در تهران خواهیم داشت.

یکی از اعضای شورای شهر تهران گفت: ما در حوزه اقدام به استانداردهای بین المللی نزدیک شده و یا پاس کرده ایم، اما در حوزه پیشگیری، پیگیری های ویژه و اقدامات پیشگیرانه را درخواست می کنید.

وی گفت: باید تمرکز را از نظر اندازه نیرو در حوزه عملیاتی نسبت به اندازه نیرو در حوزه پیشگیرانه کمی تغییر دهیم. به هر حال بیش از 90 درصد سرمایه انسانی سازمان آتش نشانی ما در حوزه عمل است و کمتر از 10 درصد در حوزه پیشگیری فعال است.

وی گفت: در بازدیدی که از نمایشگاه داشتم، شاهد پیشرفت بیشتر فعالان بخش خصوصی در زمینه تجهیزات ایمنی ساختمان بودیم.

وی افزود: در زمینه تجهیزات ایمنی ساختمان به خودکفایی بالای 90 درصد رسیده ایم. ما می خواهیم این 10 درصد را از طریق ارتباط بین صنعت و دانشگاه به خودکفایی برسانیم. با این حال، هزینه‌های تامین و توسعه توسط شرکت‌های بزرگ پرداخت می‌شود، بنابراین با توجه به اینکه ممکن است شرکت‌های بزرگ کمتری در این زمینه داشته باشیم، پیشنهاد می‌کنم یک دانشگاه تحقیقاتی بسازند.

وی گفت: گفته می شود بیش از 50 هزار نفر در صنعت ایمنی ساختمان وجود دارند که امیدواریم، اما باید به تجهیزات ایمنی که در منطقه بهره برداری استفاده می کنیم توجه ویژه ای داشته باشیم و سطح خودکفایی ما پایین است. . به دوستان فعال در این صنعت این اطمینان را می دهیم که آماده استفاده از محصولات ایرانی در حوزه مدیریت شهری هستیم، در هر صورت بازار آتش نشانی تهران و کل کشور با فعالانی مواجه است که می توانند در این زمینه خودکفا باشند. توجه. میدان نیز. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا