علمی و پزشکی

آتش بیمارستان گاندی خاموش شد/ پایان حادثه بدون مصدوم و فوتی/ انتقاد از ایمنی بیمارستان

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از وقوع حریق در بیمارستان گاندی تهران خبر داد.

سید جلال ملکی درگفت‌وگو با patc دراین‌باره گفـت: دقایقی پیش وقوع یک مورد حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی، واقع در خیابان گاندی به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان چندین ایستگاه را به همراه نردبام، تانکر آب و … به محل حادثه اعزام کرد.

وی با بیان اینکه عملیات آتش‌نشانان در این محل آغاز شده است، گفت: جزئیات تکمیلی در خصوص این حادثه اعلام خواهد شد.

آماده‌باش اورژانس درپی حریق بیمارستان گاندی

همچنین، محمد اسماعیل توکلی، رئیس اورژانس استان تهران که در محل حادثه حضور داشت، در گفت‌وگو با patc، از آماده‌باش نیروهای اورژانس درپی این حادثه خبر داد و گفت: اورژانس تهران در سطح شهر تهران به حالت آماده‌باش درآمده است. همچنین دو دستگاه اتوبوس آمبولانس، چهار دستگاه آمبولانس و دو دستگاه موتورلانس نیز به بیمارستان گاندی اعزام شده است.

تخلیه بیمارستان گاندی

۱۹:۳۰ – رئیس بیمارستان گاندی نیز از تخلیه این بیمارستان خبر داد و گفت: هنوز گزارشی از آسیب وارد به این بیمارستان ندارم. اما حریق از ضلع شرقی بیمارستان آغاز شده است. در حال حاضر نیز مشغول تخلیه بیمارستان هستیم و در صورت نیاز بیماران به بیمارستان‌های دیگر منتقل خواهند شد.

 

انسداد خیابان‌های منتهی به بیمارستان گاندی از سوی پلیس

۱۹:۴۰ – سرهنگ احسان مومنی، معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ از اعمال محدودیت ترافیکی در اطراف بیمارستان گاندی خبر داد و از مردم خواست که از حضور در معابر منتهی به این بیمارستان پرهیز کنند.

مومنی در گفت‌وگو با patc، دراین‌باره گفت: درپی وقوع حریق گسترده در بیمارستان گاندی عوامل پلیس راهور در معابر منتهی به این بیمارستان در خیابان گاندی و خیابان ولیعصر در محدوده توانیر اعزام شده و نسبت به مدیریت ترافیک اقدام کردند.

وی با بیان اینکه محدودیت های ترافیکی در اطراف بیمارستان گاندی اجرا شده است، گفت: در همین راستا در مسیر جنوب به شمال خیابان ولیعصر از تقاطع بهشتی تا میدان ونک محدودیت تردد اجرا شدند. همچنین در مسیر شمال به جنوب خط ویژه اتوبوس بی‌آرتی از میدان ونک نیز محدودیت ایجاد شده است.

معاون عملیات پلیس راهور با بیان اینکه در مسیر شمال به جنوب خیابان گاندی از خیابان دوم جنوبی نیز  ممنوعیت تردد ایجاد شده است، گفت: در مسیر جنوب به شمال خیابان گاندی از میدان آرژانتین هم ممنوعیت تردد اعمال شده است.

مومنی از شهروندان خواست که از تردد غیرضروری و تجمع در اطراف محل حادثه و معابر پیرامونی آن خودداری کنند.

تخلیه بیمارستان گاندی/ آسیبی به بیماران وارد نشده است

۱۹:۵۳ – پدرام پاک‌آئین، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که عملیات تخلیه بیماران از بیمارستان گاندی صورت گرفته و طبق اطلاعات اولیه هیچ آسیبی به هیچ بیماری وارد نشده است. او در گفت‌وگو با patc درباره حادثه آتش سوزی در بیمارستان گاندی گفت: ضلع شرقی بیمارستان دچار آتش سوزی شده و بر اساس اطلاعات اولیه هیچ فردی و هیچ بیماری آسیبی ندیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: چهار دستگاه آمبولانس، دو دستگاه اتوبوس آمبولانس و دو دستکاه موتورلانس در لحظات اولیه در محیط بیمارستان مستقر شدند و عملیات تخلیه بیماران صورت گرفت.

 وی با تاکید بر آنکه بیماران به سرعت تخلیه شده و در بیمارستان‌های شهر تهران درحال توزیع هستند، گفت: همچنین تعدادی از بیماران که وضعیت پایدار و مناسبی داشتند در هتل مجاور بیمارستان اسکان داده شدند تا به بیمارستان دیگر منتقل شوند.

آماده‌باش هلال احمر درپی حریق بیمارستان گاندی

۱۹:۵۸ – صادق محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشورمان از آماده‌باش این سازمان درپی وقوع حریق در بیمارستان گاندی خبر داد و به patc گفت: به دنبال وقوع حریق گسترده در بیمارستان گاندی تهران، سازمان امداد و نجات آمادگی کامل برای پشتیبانی امداد و نجات از این حادثه را داراست. 

وی با بیان اینکه پایگاه های هلال احمر استان تهران درحالت آماده باش کامل هستند، گفت: در صورت نیز امدادگران و تجهیزات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به محل اعزام و به‌کارگیری خواهد شد.

تشکیل پرونده قضایی درباره حادثه بیمارستان گاندی

۲۰:۰۲ – در پی وقوع آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی تهران، با دستور دادستان تهران، یکی از معاونین دادستان تهران و بازپرس ویژه در محل حادثه حاضر شدند. همچنین در ارتباط با این حادثه و بررسی علت آن نیز پرونده قضایی تشکیل شده است.

بیمارستان گاندی آتش گرفت
عکس‌:‌شاهین داداشی

انتقال بیماران از بیمارستان گاندی با آمبولانس‌های اورژانس

۲۰:۱۶ – محمد اسماعیل توکلی، رئیس اورژانس استان تهران از انتقال بیماران حاضر در بیمارستان گاندی به وسیله آمبولانس‌های اورژانس خبر داد. وی که در محل بیمارستان گاندی حضور دارد، در گفت‌وگو با patc، با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی گفت: درپی این حادثه اورژانس تهران در سطح شهر تهران به حالت آماده‌باش درآمده است. همچنین دو دستگاه اتوبوس آمبولانس، چهار دستگاه آمبولانس و دو دستگاه موتورلانس نیز به بیمارستان گاندی اعزام شده است.

وی با اشاره به تشکیل جلسه فرماندهی و مدیریت بحران حادثه گفت: برابر تصمیمات اتخاذ شده، بنا شده تا عملیات تخلیه بیماران از بیمارستان گاندی و انتقال آنان به دیگر مراکز درمانی به وسیله آمبولانس‌های اورژانس انجام شود.

توکلی که فرماندهی عملیات انتقال بیماران از بیمارستان گاندی را برعهده دارد، افزود: در همین راستا نیز با اولویت بیماران حاضر در ICU و CCU و همچنین بیماران نیازمند مراقبت بیشتر عملیات تخلیه بیمارستان در حال انجام است.

رئیس اورژانس استان تهران گفت: در مواردی افرادی که بر روی تخت در حال خروج از بیمارستان بوده و ممکن است تصاویر آن نیز منتشر شود، نه مصدوم این حادثه، بلکه بیماران این بیمارستان هستند که اورژانس نسبت به تخلیه و انتقال آنان اقدام کرده است.

انتفال ۸۰ بیمار از بیمارستان‌ گاندی به مراکز درمانی اطراف

۲۰:۲۵ – معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ۸۰ تن از بیماران بیمارستان گاندی به بیمارستان‌های اطراف منتقل شدند. سعید کریمی در تشریح جزئیات این خبر گفت: با اقدامات انجام شده تاکنون با کمک عوامل اورژانس و دیگر امدادگران ۸۰ تن از بیماران بیمارستان گاندی به بیمارستان‌های اطراف منتقل شدند.

وی ادامه داد: تا این لحظه هیچ بیمار ی آسیب ندیده است و هیچ فوتی بر اثر آتش سوزی در این بیمارستان نداشته است.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت این ۸۰ بیمار از بیمارستان گاندی به بیمارستان‌های یاس، کسری و دی منتقل شدند بیماران آی سی یو نیز در حال انتقال هستند.

مهار آتش در بیمارستان گاندی/ حریق از «نما» شروع شده بود

۲۰:۳۰ – سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از مهار شعله‌های آتش در بیمارستان گاندی خبر داد.  ملکی در گفت‌وگو با patc در این‌باره گفـت: به محل اعلام خبر وقوع حریق در بیمارستان گاندی، چندین ایستگاه آتش‌نشانی به همراه تجهیزات و بالابرهای هیدرولیکی به محل حادثه اعزام شده و عملیات اطفاء حریق را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه آتش‌سوزی از قسمت نمای ساختمان آغاز شده و به دلیل جنس آن به سرعت پیش‌روی کرده بود، اظهارکرد: همچنین شعله‌های آتش از طریق نما به بخش‌هایی از داخل ساختمان نیز سرایت کرده بود. آتش‌نشانان در این شرایط و از چندین جهت عملیات خود برای اطفاء حریق را که در بخش شرقی ساختمان رخ داده بود، آغاز کردند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه گروهی دیگر از آتش‌نشانان نیز به جستجو در طبقات پرداختند، گفت: قسمت شرقی ساختمان عمدتا مربوط به بخش هتلینگ و اقامتی این بیمارستان بود و از این رو بیماران چندان در معرض حریق قرار نگرفتند. با این وجود با کمک گروهی دیگر از آتش‌نشانان و همچنین عوامل اورژانس و کادر بیمارستان نسبت به تخلیه بیمارستان و انتقال بیماران اقدام شد.

ملکی ادامه داد: همزمان گروهی دیگر از آتش‌نشانان نیز اقدام به جستجو در طبقات بیمارستان کردند که درحال حاضر بیش از ۹۰ درصد بیمارستان مورد جستجو واقع شده است.

وی درباره عملیات اطفاء حریق نیز گفت: می‌توان گفت که شعله‌های آتش به‌طور کامل در بیمارستان گاندی خاموش شده و تنها عملیات لکه گیری و تخلیه دود درحال انجام است. اما حضور و آماده‌باش آتش‌نشانان در محل همچنان ادامه دارد.

آتش خاموش شد

۲۲:۱۰ – سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از اطفاء کامل حریق در بیمارستان گاندی خبر داد و در عین حال از بی‌توجهی مدیران این بیمارستان به اخطارهای ایمنی قبل انتقاد کرد.

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با patc، در این‌باره گفـت: از ساعت ۱۸:۲۰ عصر امروز که وقوع حریق در بیمارستان گاندی به سامانه ۱۲۵ اطلاع‌داده شد، ده‌ها تن از آتش‌نشانان در محل حاضر شده و اقدامات خود برای اطفاء حریق، تخلیه بیمارستان و نجات را در دستورکار خود قرار دادند. آتش‌نشانان در شرایط دشوار خود را به طبقات رسانده و در شرایطی که همه در حال گریز از خطر بودند، با ورود به میانه آتش عملیات جستجو و اطفاء حریق را اجرا کردند.

انتقاد از وضعیت ایمنی بیمارستان گاندی

وی با بیان اینکه این حادثه مورد فوتی و مصدوم نداشت، گفت: حوالی ساعت ۲۲ شعله‌های آتش به‌طور کامل در بیمارستان گاندی انجام شد و هم‌اکنون با پایان عملیات لکه‌گیری، عملیات تخلیه دود در حال انجام است. پس از آن نیز کارشناسان آتش‌نشانی اقدامات خود برای بررسی علت وقوع حریق را آغاز خواهند کرد.

ملکی با بیان اینکه پیش از این بیمارستان گاندی، پنج مرتبه از آتش‌نشانی اخطار ایمنی دریافت کرده بود، گفت: آخرین اخطار مربوط به آبان ماه امسال است. اما متاسفانه به این اخطارها توجهی نشده بود. ببینید بیمارستان محلی است که افراد توان‌یاب در آن حاضر می‌شوند. بنابراین باید اصول ایمنی در آن کاملا و حتی بیشتر از اماکن دیگر مورد توجه باشد، نه اینکه به اخطارهای ایمنی بی‌توجهی کنند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران افزود:‌ حالا این حادثه حریق رخ داد و خسارت عظیمی به بیمارستان وارد شد. خدا را شکر که جان کسی گرفته نشده و کسی هم آسیب ندید که آن وقت دیگر غیرقابل جبران بود. اما حالا سوال اینجاست که آیا هزینه برای ایمن‌سازی به‌صرفه‌تر بود یا هزینه برای بازسازی و جبران خسارات ناشی ازحریق؟

آغاز بررسی برای یافتن علت حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی

۲۲:۱۵ – احمد وحیدی، وزیر کشور گفت که علت وقوع آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی بعد از انجام بررسی‌های نهایی اعلام می‌شود. او در حاشیه حضور در محل آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: براساس گزارشات، آتش‌سوزی از نمای ساختمان آغاز شده است. البته این موضوع باید دقیق بررسی شود و آنچه که مطرح شده بر اساس گزارش‌های اولیه است.

وی با بیان اینکه  با عکس‌العمل سریع عوامل آتش‌نشانی بیمارستان تخلیه شد، گفت: عوامل آتش‌نشانی همیشه در این حوادث نفر اول هستند.

وزیر کشور درباره علت وقوع این حادثه نیز گفت: گزارش‌هایی در این خصوص داده شد اما باید بررسی و اقدامات کارشناسی انجام  شود و بعد از بررسی نهایی، دلیل وقوع حریق اعلام شود.

به گفته وحیدی آنچه که در مورد این آتش‌سوزی وجود دارد این است که محل حریق مربوط به بخش هتل بیمارستان بوده است. اما اینکه چرا آتش از اینجا شروع شده باید با دقت بررسی و سپس اعلام شود.

حادثه مصدوم و فوتی نداشت

۲۲:۳۰ –  محمد اسماعیل توکلی، رئیس اورژانس استان تهران از پایان ماموریت این سازمان در حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی خبر داد و گفت این حادثه هیچ مورد مصدومیت و آسیب‌دیدگی نداشت.او در گفت‌وگو با patc، عوامل اورژانس تهران با چندین دستگاه اتوبوس‌ آمبولانس، موتورلانس و آمبولانس از همان دقایق اولیه در محل بیمارستان گاندی حضور داشتند، گفـت: در ماموریت از سوی عوامل اورژانس تهران در دستورکار قرار گرفت. یکی امدادرسانی به مصدومان احتمالی حادثه بود که خوشبختانه کسی در پی این حادثه دچار مصدومیت نشد. در واقع این حادثه هیچ مصدوم و مورد فوتی نداشت.

وی ادامه داد:‌ ماموریت دوم مربوط به کمک به انتقال بیماران بود. از مجموع بیماران منتقل شده به مراکز درمانی دیگر، ۳۸ نفر از بیماران سوی عوامل اورژانس به مراکز درمانی اطراف انتقال داده شدند.

رئیس اورژانس استان تهران با بیان اینکه در این ماموریت ۳۰ دستگاه آمبولانس، ۳ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۰ دستگاه موتورلانس مورد استفاده قرار گرفت، گفت: گزارشی از اقدامات انجام شده به وزیر بهداشت اطلاع داده شد و در نهایت با توجه به پایان ماموریت اطفاء حریق از سوی آتش‌نشانی تهران، اورژانس نیز به ماموریت خود خاتمه داد و آمبولانس‌ها و موتورلانس‌ها و اتوبوس‌ آمبولانس‌ها به پایگاه‌های خود بازگشتند. تنها دو دستگاه آمبولانس در محل حادثه حضور دارد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا