خانواده و جامعه

آخرین تغییرات طرح اصلاح قانون اجرای محکومیت‌های مالی

رئیس فراکسیون زنان و خانواده کنفرانس شورای اسلامی آخرین تغییرات پیش نویس اصلاح قانون اجرای احکام اقتصادی را تشریح کرد.

به گزارش patc، در جدیدترین تغییر در طرح فاطمه قاسم پور برای اصلاح مواد قانونی اجرای احکام مالی، به نقل از patc: زمان همچنین فراکسیون زنان و خانواده مجلس را برای تعامل موثر با این کمیته برای ایجاد قانون مشروع فعال کرد. تعادل بین زن و مرد.

وی افزود: پیشنهادات اولیه بررسی شده توسط کمیته اغلب به شدت حقوق زنان در خانواده را نقض می کند و به طور یکجانبه از مردان حمایت می کند. در این مدت با تعامل و مذاکره نزدیک با اعضای کمیته های حقوقی و قضایی و با طراحان و مجریان طرح، تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا از ارائه مطالبی که به طور همزمان حقوق زن و مرد را دنبال نمی کرد، جلوگیری کنیم. زمان.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس گفت: قانون فعلی مهریه برای زن و مرد مشکل ایجاد می کند. از سوی دیگر، مردان دارای معلولیت ممکن است به ناحق زندانی شوند. علاوه بر این موارد، پرونده های تعدیل مهریه نیز با تغییر نرخ ارز و سکه رو به افزایش است و دادگاه ها را با مشکل مواجه می کند.

اعضاي كميته اجتماعي كنفرانس اسلامي ادامه دادند: در مذاكراتي كه با كميته حقوقي و قضايي كنفرانس اسلامي داشته ام، اين جوانب و موضوعات را برجسته كرده ام و در تعاملات خود با آنها سعي كرده ايم به توافق برسيم. که به خوبی می تواند این مسائل را پوشش دهد.»

کاسنپول در خصوص طرح ها خاطرنشان کرد: در حال حاضر در طرحی که اخیراً در کمیسیون حقوقی و قضایی تصویب شده، روند رسیدگی به پرونده های مهریه زنان کوتاه شده است. در واقع زنان می توانند با ارائه سند رسمی ازدواج به دادگاه خانواده نسبت به دریافت مهریه اقدام کنند در حالی که مردان موظفند ظرف 10 روز پس از دریافت اجرائیه مهریه را پرداخت کنند یا با زن در مورد نحوه پرداخت آن توافق کنند. شرایطی که در طرح تعریف شده این است که امکان فرار از دین را از مردم سلب می کند.

وی در خصوص لغو حبس مردان نیز گفت: در گذشته از زمانی که مردی تقاضای حبس می کرد تا زمانی که قانون برای اجرای حکم مالی تعیین کرده بود، در بررسی آن درخواست، بر اساس شرایط بود. «چنین حبس هایی گاه غیرمنطقی است و شامل افرادی می شود که واقعاً افراد بی پناهی هستند، هرچند برای مدت کوتاه. بر اساس این طرح، اگر مردان در مهلت تعیین شده در بند 3 قانون اجرای مجازات، اعلام ورشکستگی کنند، زندانی نخواهند شد.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده کنفرانس شورای اسلامی تاکید کرد: در واقع سعی کردیم قبل از اثبات زندانی نبودن مرد، حبس غیرمنطقی را از بین ببریم و از طرفی راه فرار شرعی او را ببندیم. هیچ سند و هیچ انتقال اموالی صورت نگرفته است.بر اساس این تغییرات، شرایط حبس برای مردانی که توانایی مالی دارند اما بدهی همسرانشان را نمی پردازند به قوت خود باقی است.

کاسامپل با اشاره به ماده دیگری از این طرح گفت: یکی از مفاد مهم این طرح مربوط به ماده 1130 قانون مدنی و پرونده های مربوط به طلاق های عسر و حرج است.در حال حاضر پرونده های متعددی در دادگاه داریم که زنان از همسر خود به دلیل عدم تمایل به زندگی متنفرند. ، حتی حاضر به مهریه دادن و جدا شدن از شوهر است اما مرد حاضر به طلاق نیست. متأسفانه در این مورد اکثر دادگاه ها زنان را شرمنده نمی دانستند و این زنان در شرایط سختی قرار داشتند.

قاسم پور ادامه داد: در این طرح مقرر شده است که زن در سه سال قبل از حضور در دادگاه حداقل یک سال یا 18 ماه متوالی با مرد زندگی کرده و حاضر به پرداخت کامل مهریه خود باشد. نفرت شدید زوجه از دادگاه موجب مجازات 1130 حکم اولی می شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت تمام تلاش خود را کرده ایم تا با استفاده از ظرفیت قانونی جامعه و ارتباط آن با توسعه فرهنگی و اجتماعی به تعادل بین حقوق زن و مرد برسیم. مهریه حق مسلم زنان است و مردها اولاً باید ببینند که موظف به پرداخت مهریه شوهر هستند، آنچه را که در توان دارید به عنوان جهیزیه همسرتان بگیرند و ثانیاً به هر قولی که در زندگی می دهید پایبند باشند. و این به اموال قانونی و شرعی زنانش پرداخت می شد.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا