عمومی

آقای صداوسیما! بیا و این‌بار یار دوازدهم دختران ایران باش

صداوسیما همیشه خود را یار دوازدهم فوتبال خوانده است. عنوانی بیشتر خود توضیحی و دراماتیک تا عنوانی واقعی و اکشن. مثلا رئیس فدراسیون فوتبال پیراهن شماره 12 را به برنامه رئیس سازمان صدا و سیما هدیه داد!

این در حالی است که در سال های اخیر سازمان های صدا و سیما نه تنها از عملکرد فوتبال حمایت نکرده اند، بلکه روز به روز قدرت فوتبال ایران را تضعیف کرده اند. از بسته شدن برنامه های پرطرفدار دهه 90 که به طور آشکار رویدادهای فوتبال ایران را منعکس می کردند تا پرداخت نکردن حق پخش تلویزیونی بازی ها.

صداوسیما طبق قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سنواتی کشور موظف به پرداخت حق پخش به وزارت ورزش و جوانان بود اما با نقض آشکار قانون این تعهد را رد کرد. انکار باعث فقر فوتبال می شود. فقر باشگاه های ما را به مرز ورشکستگی و غرق شدن در بدهی نرساند و حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا یکی از آثار آن بود.

اما داستان های نامهربانانه صداوسیما در مورد ورزش و فوتبال به این نکات محدود نمی شود. صداوسیما علاوه بر عدم انجام تعهدات مالی خود، علناً بین پوشش زنده مسابقات مردان و زنان تفاوت قائل می شود.

چندی پیش برای اولین بار در تاریخ فوتبال بانوان ایران، تیم فوتبال بانوان سیلجان توانست به جام باشگاه های فوتبال بانوان آسیا صعود کند و در اردن به مصاف سه حریف دیگر برود. آنها در این بازی ها خوب بازی کردند و در آن بازی ها با دو برد نایب قهرمان شدند. شاید هضم قضیه کمی سخت باشد، اما این مسابقات از رادیو پخش نمی شود و کمتر کسی می تواند غرور زنان ایرانی مقیم ایران را ببیند.

تیم ملی هندبال بانوان ایران پس از مدتی توانست برای اولین بار در تاریخ خود در مسابقات جهانی شرکت کند. این اتفاق مهم هم جایی روی آنتن زنده تلویزیون ندارد.

حالا یک تست تلویزیونی دیگر در راه است و آن هم جام ملت های آسیا است. این دیدار که از چند روز دیگر در هند آغاز می شود، تیم فوتبال بانوان ایران برای اولین بار وارد چنین سالنی می شود و در مرحله گروهی به مصاف تیم هایی از هند، تایوان و چین می رود.

تلویزیون بازی های مقدماتی جام ملت های آسیا را پخش نکرد اما حق طبیعی این تیم است و حق مردم این است که بازی های این تیم را به عنوان آنتن ملی سیمای ایران با تیم فوتبال مردان تماشا کنند. تماشای تیم ملی آنها در چنین بازی مهمی حتی از شبکه سه نیست، بلکه از شبکه ورزش حرفه ای است. دیده و حمایت شود.

آنها نشان داده اند که حتی بدون جایی در آنتن زنده رسانه های دولتی تمام تلاش خود را برای عزت ایران انجام می دهند و تا آخرین لحظه سه رنگ را بالا نمی برند.

254 251

دکمه بازگشت به بالا