فرهنگ و هنر

آماده‌باش نمایشگاه کتاب برای پنجشنبه و جمعه

رئیس کمیته اجرایی نمایشگاه کتاب از آمادگی نیروهای خدماتی و حمل ونقل برای روزهای آینده با توجه به پیش بینی شلوغی آخر هفته در نمایشگاه کتاب خبر داد.

علی رمضانی، معاون رئیس جمهور و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز (چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه) در تالار یاس مصلای تهران در این نمایشگاه گفت: به ناشران توصیه می کنیم هیجان زده نباشند و نگران نباشند. اگر روزی نمایشگاه نیمه تعطیل شود، از کارشان استقبال نمی شود.» از همان ساعت اول، تعداد قابل توجهی از مردم در نمایشگاه حضور داشتند. برخلاف گزارش‌ها مبنی بر اینکه نمایشگاه‌های کتاب نیازی به رونق ندارند، ما شاهد تعداد بازدیدکننده‌های هر سال هستیم و الگوی متفاوتی با سال‌های گذشته نداریم. برخی اقدامات ممکن است نشان دهد که ناشران نگران فروش آثار خود هستند.

وی ادامه داد: متولیان امر همواره نسبت به تخفیف های غیرعادی هشدار می دهند و موضوع را به کمیته های مربوطه ارجاع می دهند تا تخلفات احتمالی را بررسی کنند، اما خود ناشران باید تهاجمی عمل کنند. متصدیان ابتدا با تذکر صحبت کردند، اما همه اتحادیه های منتشر شده همه لبیک هستند و نیاز داریم. مسائل و خرابی‌های احتمالی در صنعت را جدی‌تر در نظر بگیرید.

رمضانی در خصوص کتاب هایی که در نمایشگاه های مجازی به اشتباه برای خریداران ارسال می شود، گفت: مرکز پاسخگویی 91009898 یکی از کارهای جدی این مرکز برای رسیدگی به مسائلی است که در خرید و ارسال مجازی به وجود می آید. پول به خریدار یا ارسال اثر صحیح.

سخنگوی نمایشگاه در خصوص رویدادهای فرهنگی در این مدت گفت: نمایشگاه سی و سوم به گونه ای طراحی شده است که با توجه به موقعیت سالن ها در این منطقه و استفاده از برنامه های متنوع و ظرفیت های بیرونی، رنگ های متفاوتی در این منطقه داشته باشد. این امکان وجود دارد که در نهایت در کتاب و پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتریان.

وی در خصوص ارائه کتاب های کپی شده در نمایشگاه گفت: این موضوع ربطی به نمایشگاه ندارد، در استانداردهای انتشارات معاونت کتابخوانی است؛ البته نظارت های لازم را طبق قانون انجام می دهند. اما با تشکیل کمیته نظارت بر استانداردهای نشر، امیدواریم در تنظیم این امر و کاهش تولیدات ثانویه و اولیه به خوبی عمل کنیم تا نویسندگان و مترجمان واقعی بتوانند آثار خود را به نمایش بگذارند.

علی رمضانی همچنین درباره عرضه کتاب های کودک و نوجوان در اداره انتشارات عمومی اظهار کرد: بر اساس مقررات، محصولات ناشران باید در قسمت های مربوطه باشد و آثار کودک و نوجوان در غرفه کودک نمایش و عرضه شود. و بخش های نوجوان، اما اگر ناشر در هر دو زمینه فعالیت داشته باشد و کتاب های عمومی داشته باشد و در همان رشته تحصیلی یا کودک و نوجوان کار کنند. اگر فرآیند کوچینگ مشتری داشته باشند، تخلف از آنها محسوب نمی شود.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی در دو روز پایانی هفته پذیرای مردم خواهیم بود و از مردم می خواهم به صورت گروهی و خانوادگی از قسمت های مختلف نمایشگاه بازدید کرده و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب درباره کمیسیون تحقیق و تفحص نیز بیان کرد: در اولین جلسه آن از 10 ناشر نظرسنجی شد. در جلسه دوم 4 ناشر خارجی و 4 ناشر داخلی احکام بدوی صادر کردند که تاکنون در مجموع 18 پرونده رای گیری شده است و سومین جلسه کمیته تخلفات از امروز آغاز می شود. بیشترین تخلفات مربوط به فروش غیر کتاب در نمایشگاه، تخفیف های نامتعارف و برخی استفاده از دستگاه های کارتخوان غیرقانونی بوده است.

وی همچنین آمار فروش این نمایش را اینگونه منتشر کرد: تا پایان روز هفتم نمایش بیش از 100 میلیارد تومان فروش داشت که رقم قابل احترامی است. همچنین ناشر 200 هزار بسته به اداره پست تحویل داده است که 75 هزار بسته تا ظهر امروز به دست بینندگان رسیده است.

وی در ادامه به تشریح فعالیت های بخش های مختلف پرداخت.

به گفته رمضانی، مرکز پاسخگویی و اطلاع رسانی با بیش از 24 هزار تماس و بیش از 6 هزار تماس به 31 هزار تماس پاسخ داده است.

در بخشی دیگر از این نشست، حسین صفری، رئیس کمیته اجرایی نمایشگاه کتاب با بیان اینکه بخش ادبیات و کتاب هر رسانه، بخش جهاد آن است و ما بی صبرانه منتظر نمایشگاه بودیم، گفت: این توزیع اوج جمعیت شاغل را به روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه می رساند. ایمنی، امداد و نجات، نیروی خدماتی و بخش‌های مختلف مترو، تاکسی و اتوبوس، بخش‌های ویژه‌ای هستند که در این نمایشگاه پیش‌بینی شده‌اند و امروز یک به یک در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. جلسه خوبی با نیروی انتظامی برای افزایش گشت های امدادی و اختصاصی داشتیم و همچنین با تیم شهربان در بساط جلسه داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: در ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب موضوعات مختلف اجرایی از جمله تهویه نمایشگاه کتاب و مسائل مربوط به امکاناتی مانند استراحتگاه و گاوصندوق را تقویت خواهیم کرد تا در روزهای پنجشنبه و جمعه آرامش داشته باشیم. از عزاداران می خواهیم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و مترو نیز در این مدت شرکت اختصاصی از جمله کاهش قطار و ارسال قطار خالی را در نظر گرفته است. البته در روزهای پنجشنبه و جمعه علاوه بر پارکینگ مصلی، پارکینگ مجاور و پارکینگ بیهقی نیز برای خدمات رسانی به گردشگران در نظر گرفته شده است. ما تاکنون 40 هزار ورودی پارکینگ داشته ایم و مترو 300 هزار نفر را به نمایشگاه آورده است.

در پایان این نشست، سخنرانان نمایشگاه از ناشران خواستند که عجله کنند و کتاب های خود را به بخش مجازی ارسال کنند.

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 31 تا 30 فروردین ماه 1401 در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی (ره) و ورود مجازی به سامانه ketab.ir برگزار می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا