عمومی

آیین ربات‌ها در آینده چه خواهد بود؟ 

یکی از کشورهای همسایه سالهاست که در حال برنامه ریزی و ساخت شهری است که در آن ربات ها بر آن تسلط دارند. هنوز خیلی زود است که بگوییم ایده اصلی در آینده به کجا خواهد رفت، اما پروژه به سرعت پیش می رود! این شهر «نئوم» نام دارد و به ربات کعبه معروف است. اولین شهر روباتی رسمی شهر، ربات های زن، چند سال پیش سوگند یاد کرد؟

سوفیا؛ ربات انسان نما برای شهروندان عربستانی
و
سوفیا اولین ربات شهروند جهان است

با توجه به سرمایه گذاری عظیم جهانی در این زمینه، شکی وجود ندارد که بسیاری، اگر نه تقریباً همه، اتکا به این روبات ها در آینده در سراسر جهان گسترش خواهد یافت. اگر ربات ها را به عنوان ابزارهایی تعریف کنیم که کارها را آسان تر، بهتر، دقیق تر و غیره می کنند، در حال حاضر با انواع مختلفی از روبات های اساسی احاطه شده ایم! گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها، اسکنرها، بازوهای جراحی یا هر چیزی که در واقع از نوعی هوش «تعریف شده» توسط انسان یا پایگاه‌های اطلاعاتی بزرگ استفاده می‌کند را می‌توان ربات‌های بدوی (به وزن انسان‌های بدوی) نامید! کم و بیش مانند خلق کردن! ?

حالا این روند را برای پیشروی در Robot Valley دنبال کنید! قانون، اخلاق، حکمت برای این موجودات چگونه تعریف می شود؟ ! آیا سازندگان ربات‌ها (سازندگان ربات‌ها) اخلاق را برای آنها تعریف می‌کنند یا به هر حال شرکت‌هایی (پیام‌رسان ربات‌ها) یا اصلاح‌کنندگان و تعمیرگاه‌ها (ائمه ربات‌ها) را معرفی می‌کنند، رباتی را خواهید دید که در نهایت به وجود می‌آید. دقت به حجم بالا با داده های زیادی طراحی شده است. باز هم در نهایت تصمیم او بر اساس قانون دوگانگی صفر یا یک خواهد بود که می تواند فاجعه ای برای جامعه و جهان باشد!
یک ربات ظالم چه آسیبی می تواند به کل خلقت یک مسیحی، یک ربات مسلمان حساس، یک ربات افراطی یهودی یا یک ربات مست، که توسط مذهب جادو شده است، برساند؟ این ممکن بود در گذشته اتفاق افتاده باشد!
در روایات و روایات، انسان نماها (نسناها) روی زمین را داریم که قبل از خلقت انسان منقرض شده اند، چه فاسد، چه نافرمان و چه ناشناخته!
امام بکیر (علیه السلام) به جابر بن یزید فرمود: «آیا گمان می کنی همین که خدا جهان را آفریده کافی است، آیا گمان می کنی خداوند جز شما انسان ها را نیافریده است؟» آری به خدا سوگند خداوند هزار جهان آفرید و ده هزار نفر و تو آخر آن دنیاها و مردمی.

اکنون به لطف آمیختگی برخی از انسان ها، از یک طرف باتری، پروتز، قلب خوک و غیره (انسان ممکن است روزی یک هیبرید کامل باشد که از قطعات الکتریکی-مکانیکی بیشتر و سلول های انسانی کمتری تشکیل شده است) و آموزش ربات ها شما را می بینند از سوی دیگر، مانند مخلوقات غیر انسانی، اما خلقت هر چه باشد، آینده اخلاقی یا مذهبی چه خواهد بود!

برنامه نویسی شرعی ساده تر به نظر می رسد
البته کمی راحت تر است چون حکم در برخی موارد ثابت نیست و می تواند مورد به مورد متفاوت باشد، البته نه به این اندازه، اما متغیرهای اخلاقی، عملکردی و بسیاری از متغیرها می توانند خطرناک باشند؟

بنابراین، ما معتقدیم که باید نقطه مشترکی را تعریف کنیم که در نهایت همه موجودات زنده اعم از جن، انسان، ربات و … حول آن جمع شوند. می تواند به طرق مختلف جمع شود وگرنه راحت تر از همیشه گرفتار می شویم. والسلام

* استاد نمونه کشوری در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار تاب آوری و مدیریت بحران ایران و موسس انجمن سالمندان شهری کشور.

دکمه بازگشت به بالا