عمومی

احیاگر پیاده‌روی اربعین دوران – patc

آیت الله سید محمد سعید حکیم مرجع تقلید در روز جمعه دوازدهم شهریور 1400 شاسمی برابر با 25 محرم الحرام 1443 هجری قمری در سن 87 سالگی درگذشت. این عالم بزرگ پس از فراگیری دین و معارف حوزوی از طریق حوزه و کسب مقام اجتهاد، هرگز الگو نگرفت، خانه نشین شد و قلم و کتاب به دست گرفت! در عوض، او یکی از فعالان ضد استبداد دوران صدام بود. این فعالیت ها منجر به سال ها حبس در عراق شد. او به دلیل تلاش جوانان دانشگاه برای تقویت پایگاه مذهبی خود و رشد نسل جوان مسلمان در عراق در آن زمان به زندان افتاد. مرحوم آیت الله حکیم برای تناسب با این خط فکری و فکری از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و با تشکیل همایش های قرآن، تفسیر، تاریخ اسلام و احیای شعائر دینی، سعی در رسیدن به اهداف عالیه خود داشت.
به گفته معصوم (علیه السلام) او در تلاش است تا پیام اسلام واقعی را به همگان به ویژه نسل جوان و دانشگاهی که پیام مکتب اهل بیت علیهم السلام است، برساند.

احیای پیاده روی اربعین دران

نکته مهم این است که تا آخرین لحظات حیات این مرجع بزرگ، در سخنرانی ها، در دیدار با طلاب، طلاب، طلاب و بزرگان اجتماعی عراق و در اعزام مبلغان به سراسر جهان از مسلمان تا غیر مسلمان. مسلمانان بر این امر بسیار تأکید دارند. در عین حال، از سرگیری مراسم حسینی، شرکت در راهپیمایی ها و موکب های سالار شهیدان و تشویق به عزاداری امام حسین (ع) از جمله اتفاقات ویژه این مرد بزرگ است.

احیای پیاده روی اربعین دران

به همین دلیل آیت الله حکیم را تلاشی برای آغاز و تشدید زیارت البعان در عراق در دوران خفقان توسط حکومت بعثی می دانستند. و تحت فشار حکومت، این شعار مذهبی که در همه زمان ها اجتماع شیعیان تلقی می شد، روز به روز ضعیف شده است! از این رو وی از فقهای شیعه عصر بود که به دلیل احیای زیارت آلباینی به زندان افتاد.
پس از درگذشت آیت الله العظمی سید ابوقاسم الخویی در سال 1371، آیت الله سید محمد سید حکیم مرجعیت خود را اعلام کرد. اعلان مرجعیت ایشان با اقبال شیعیان عراق و جهان به تقلید از ایشان و آیت الله العظمی سیستانی همراه بود.
اختیارات او در عراق تنها به تدریس دین و معارف حوزوی محدود نمی شد، در عوض، با اعزام هیئت های مذهبی مردمی به مناطق فقیرنشین و قبایل دورافتاده عراق، در صدد رفع مشکلات سکولار و عقیدتی شیعیان دور افتاده بود.
آیت الله محمد سعید حکیم در برخی از مسائل فقهی دیدگاه جدیدی دارد؛ از جمله اینکه مجازات مرتدین در این دنیا از وظایف مسلمانان خارج است.

احیای پیاده روی اربعین دران

همچنین در موضوع رؤیت هلال ماه معتقد است که افق قاره های آسیا، آفریقا و اقیانوسیه یکسان است و بر اساس این مصوبه اگر هلال ماه در یکی از شهرهای این مناطق دیده شود. سایر مناطق نیز احکام شرعی خود را خواهند داشت.
دارند
مرحوم آیت الله حکیم از مراجع بزرگوار نجف اشرف و نوه دختری مرحوم آیت الله سیدمخسن حکیم بزو به شمار می رود. آیت الله علاوه بر اطلاعات کلامی و اجتماعی، سیاسی و تاریخی و… ویژگی های شخصیتی از جمله تواضع، اخلاق، بزرگواری و… را نیز در عراق و خارج از کشور گردآوری می کند، از نوشتن و آفرینش دست برنداشته و در این امر بی نظیر است. توجه. از وی بیش از 20 کتاب در اصول، عقاید، تاریخ و تحلیل فقه و وقایع کربلا به یادگار مانده است.
او حدود 9 سال در زندان صدام شکنجه شد، اما هرگز از آموختن دست برنداشت و در آنجا تمام دروس حوزوی از مقدمات تا جامعه خودکفا را به فرزندان و دیگر روحانیون تدریس کرد. وی در زمینه مسائل اجتماعی بسیار فعال است و با وجود کهولت سن و نفوذ شکنجه ها، علاوه بر ملاقات های شخصی با شخصیت های سیاسی، اجتماعی و مذهبی، روزانه حدود سه تا چهار بار با گروه های مختلف مردم ملاقات می کند. .

احیای پیاده روی اربعین دران

این علاوه بر برنامه های فوق برنامه روزانه اوست که هر روز ده ها ستاره حوزوی بر سر سفره وسیع علم او ظاهر می شوند، تک تک این ستارگان اکنون گمان می رود که از حوزه علمیه نجف اشرف باشند.
در روز عاشورا، مراسمی را به اجرا می گذارند که از قرن ها پیش رواج داشته است.
یادم هست در دهه اول عاشورا، پس از سقوط رژیم بعث، برای تشویق و تقویت عزاداری و راهپیمایی حسینی در نجف اشرف، سعی در حضور در هر یک از این راهپیمایی های حسینی داشتند و لحظه ای به عزاداری پرداختند!
هر سال در اربعین راه زیادی را در اربعین حسینی طی می کنند، علیرغم دیدن آثار شکنجه و زندان در انگشتان دست و پا و اجبار سوار شدن بر چرخ دستی، اما گاهی نوزاد بسیار زیبا می شود واگن یا زائر. چرخ دستی‌ها به سن پیری می‌رسند و در موفقیت‌های بعدی همنشین آنها می‌شوند.

احیای پیاده روی اربعین دران

بی شک می توان او را احیای سنت شریف پیاده روی اربعین حسینی در نیم قرن گذشته دانست. شکی نیست که عروج فقاهت در حوزه علمیه نجف اشرف جای خالی بی بدیلی است، خدمات بی بدیل ایشان در اعتلای مدارس پربرکت شیعه و تلاش ایشان در احیای زیارت ابیین، حمایت از موکب ها و کمک به نیازمندان، نقش برجسته انسان را نمی توان دانست. از حافظه تاریخ پاک شد عالم فرزانه زندان و شکنجه رژیم بعث عراق را تحمل کرد و دست از مبارزه برنداشت و همواره متعهد به نشر معارف ناب ساکلند بود و آثار علمی و حقوقی فراوانی از خود به جای گذاشت.
او از پیشگامان جهاد، در برابر دشمنان اسلام بود و در راه اقامه کلمه حق و نشر معارف اهل بیت علیهم السلام طهارت و طهارت و طهارت و تحمل زندان و شکنجه از هیچ هزینه ای دریغ نکرد. رژیم بعث عراق گواهی بر شهادت این فقیه است. او مجاهد بود و تألیفات علمی و حقوقی فراوانی از وی به یادگار مانده و از ذخایر حوزه به شمار می رود.

احیای پیاده روی اربعین دران

او که از خاندان بزرگ علم، فقاهت، جهاد، جهاد، شهادت و تقوا است، نمونه والای صبر و مقاومت در میان طلاب و طلاب حوزه های علمیه سراسر شیعه و جهان اسلام به شمار می رود.
نوآوری های علمی و حقوقی و خدمات دینی و تبلیغی این مرجع عالیقدر به ویژه سهم فراموش نشدنی او در احیای آیین پیاده روی البعین و خدمات اجتماعی و فرهنگی به دولت و ملت عراق، او را به شخصیتی منحصر به فرد تبدیل می کند. . .
در زمان صدام هیچ چیز در زندان حرام نبود، حتی خواندن قرآن هم نبود، اما یک قرآن قدیمی و کوچک گرفت، صفحاتش خراب شد، شروع به کار کرد، کلاس تفسیر راه انداخت.

احیای پیاده روی اربعین دران

به گفته فرزندش آیت الله سید ریاض حکیم، شرح ایشان با سوره جمعه آغاز شد. البته کلاس مترجمی او کاملاً محرمانه است و زندانبانان از آن اطلاعی نخواهند داشت. در اتاق یک ستون بود، آقا برای عبادت و نماز کنار ستون می نشست و ما هم جدا از هم می نشستیم. بعضی ها حرف می زنند، بعضی ها راه می روند، بعضی ها می خوابند تا کسی متوجه کلاس درس نشود. . . “
آری، مردان بزرگ مانند آب هستند، دائماً در همه جا در حرکت و کار می کنند، به هر روزنه ای نفوذ می کنند و آبراهه ای ایجاد می کنند! کم کم تبدیل به اقیانوسی خروشان شدند!
یکی از ویژگی های او توصیه های او به گروه های مختلف مردم است. به یاد دارم که قبل از ساعت 23 دی ماه 1393 با رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران و اعضای محترم ایشان مصاحبه ای داشتیم.
این دیدار آنقدر برای آیت الله و دکتر جذاب بود که تمام جلسات آن روز لغو شد و نصایح و سخنان زیبا و دقیق ایشان همه را به مضمون و دقت نظر ایشان گوش فرا داد.

یادم می آید که از تأثیر بارگیری یک شیعه در اسکله در آفریقا بر اطرافیانش صحبت می کرد و سپس رو به پزشکان و دانشگاهیان برجسته فرهنگستان کرد و گفت: امروز سخنان و نصایح شما اهل بیت را منتشر می کنید. فرهنگ تأثیرگذارترین مرد جهان سلام الله علیه.
برای دستگاهی با عظمت الهی باید شکر کرد! چون درمان مردم در اختیار خود شماست که خود جایگاه رفیعی در عرش خدا و جامعه دارد، از طرفی نفوذ کلام شما مانند دارو وارد بدن و سلول های مراجعین و بیماران می شود و افراد طبقات دیگر
لذا ضمن قدردانی از این پست، وظیفه شماست تا با آگاهی از دستورات مکتب اهل بیت(ع) به گسترش آن کمک کنید. با علم به اینکه این وظیفه شماست، باید از هر فرصتی در این زمینه استفاده کنید.

این محفل زیبا و خاطره انگیز بیش از یک ساعت به طول انجامید و در پایان موفق شدند به اقامه نماز دسته جمعی شرکت کنند و سپس تسبیح کرامت حضرت سیدالشهدا علیه السلام را به هریک از حاضران اهدا کردند.
شیرینی و جذابیت آن دیدار فراموش نشدنی هرگز از خاطره حاضران محو نخواهد شد. سعی کرده ام لحظه حضور این مرجع بزرگ را درک کنم و از نصایح و نصایح ایشان در زیارت عتب مقدسه و نجف اشرف استفاده کنم. دیدار او در شب رمضان را نباید فراموش کرد.

این همایش ها که با حضور دانشگاهیان، اساتید دانشگاه، مشاهیر، شاعران، نویسندگان و گاه پزشکان این رشته برگزار می شود، مملو از دانش بزرگواران و اهل تاریخ و نیز سنت های خوب گذشته و بحث های علمی همه است. شاخه های حقوق و اصول و گفتار دانشمندان و فراتر از آن، حاضران گذر زمان را احساس نکردند. نویسندگان و شاعران نجف مانند دکتر محمد حسین سجیر و حجة الاسلام و المسلمین شیخ محمد حقانی و دیگر مشاهیر نجف به دلیل سرودن و اشعار در وصف عامر مو منین (ع) و سایر معصومین (علیه السلام) شهرت داشته اند. ) معنویت و صفای خاصی را در این انجمن ایجاد کرد.

احیای پیاده روی اربعین دران

او به راستی سخنوری فصیح است که از حق و احکام خدا دفاع می کند و تامین کننده اسلام راستین که امر و فرمان خداوند است. این کارنامه پرافتخار خدمت به کل اسلام و عطوفت و همدردی با همه بندگان پاکش است و سرانجام پیکرش مانند 9 دهه زندگی بر روی زمین در راه حمایت از مکتب امیرالمؤمنین علیه السلام قرار گرفت. منین بر او باد و فرزندان معصومش در آخرت خواهند بود. او همچون نگهبانی ابدی بر دروازه های بارگاه علوی آرمیده است.

احیای پیاده روی اربعین دران

درود بر تو در روز ولادت و مرگ و قیامت

*دانشگاه فرهنگستان علوم پزشکی ایران

دکمه بازگشت به بالا