بین الملل

اردوغان خطاب به یونان: حمایت آمریکا و اروپا شما را نجات نمی‌دهد

رئیس جمهور ترکیه از کشورهای اروپایی به دلیل حمایت از گروه های تروریستی مانند پ ک ک و فتو به شدت انتقاد کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشستی در آنکارا پایتخت این کشور گفت: با انهدام لانه ترور، اعضای گروه تروریستی برخی کشورها آشکارا برای خود کمپ ایجاد کردند. قاتلانی که شهروندان ما را خونریزی می کنند تقریباً در همه کشورهای اروپایی به ویژه در اردوگاه لاوریون در یونان حمایت می شوند. آنها می توانند آزادانه با تکان دادن دست خود راه بروند.

اظهارات اردوغان یک روز پس از کشته شدن یک پلیس و زخمی شدن یک پلیس در حمله تروریستی پ.ک.ک به ایستگاه پلیس در استان مرسین در جنوب ترکیه بیان شد.

اردوغان هشدار داد که تروریست ها صلح و امنیت کشورهای غربی میزبان گروه های تروریستی را تهدید می کنند و ابراز امیدواری کرد که همه کشورها به ویژه همسایگان ترکیه اقدامات لازم را علیه گروه های تروریستی انجام دهند.

وی گفت: «کشورهای غربی به طور فزاینده ای از تروریست ها حمایت می کنند و مهمتر از همه به عنوان تهدیدی برای صلح و امنیت آنها هستند. به یاد داشته باشید، مار در نهایت دستی را که به سمت او دراز شده گاز می گیرد. جای تروریست ها خیابان ها نیست، دادگاه هاست. زندان، تاوان خونی که ریخته اند را خواهند داد.

اردوغان در خصوص افزایش قدرت نظامی یونان بار دیگر تاکید کرد که آنکارا به خوبی از هدف کسانی که آتن را تحریک می کنند آگاه است. تسلیحات ذخیره شده در تراکیه غربی و جزایر برای ما بی معنی است زیرا ما بسیار قدرتمندتر از آنها هستیم. یادآوری می کنیم که این به معنای مشاغل پنهان است.

پیش از این تصاویری که توسط پهپادهای ارتش ترکیه گرفته شده بود نشان می داد یونان با حمل خودروهای زرهی در جزایر میدیری (لسبوس) و سیسام (ساموس) قوانین بین المللی را نقض کرده است. آنکارا روز دوشنبه سفیر یونان را احضار کرد و خواستار پایان دادن به تجاوز به جزایر دریای اژه و بازگرداندن آنها به وضعیت غیرنظامی شد. علاوه بر این، ترکیه در اعتراض خود به آمریکا خواستار احترام به وضعیت جزایر شرقی دریای اژه شد و تاکید کرد که باید تدابیری برای جلوگیری از استفاده از سلاح در این جزایر اتخاذ شود.

اردوغان گفت: “آیا فکر می کنید حمایت آمریکا و اروپا شما را نجات می دهد؟ نه. شما فقط وقت خود را تلف می کنید، نه چیز دیگری.”

وی همچنین به دولت یونان که از زبان ترکی در نام انجمن‌ها یا مدارس در تراکیه غربی مزاحم شده است هشدار داد و گفت: «خوب رفتار کنید!» اردوغان گفت ترکیه نمی‌خواهد دریای اژه و مدیترانه مورد استفاده قرار گیرد. انسان “خون، اشک یا آلودگی خصمانه”.

وی افزود: ما از صمیم قلب خواهان صلح و آرامش هستیم. اردوغان با ابراز تمایل به حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو بر اساس قوانین بین المللی گفت: آنکارا خواهان ثبات و امنیت در منطقه است. ما هرگز از دفاع از منافع کشورمان و برادران ترک قبرس خود دریغ نمی کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا