بین الملل

ارزیابی تازه ناتو از جنگ اوکراین

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایرنا صبح پنجشنبه گزارش داد که دبیرکل ناتو مدعی شد که این گروه هیچ نشانه ای از تغییر در ایده ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مبنی بر در دست گرفتن کنترل کل اوکراین و تجسم مجدد نظم بین المللی ندیده است.

وی افزود: نیروهای روسی با تغییر مواضع به دنبال انجام عملیات گسترده در شرق اوکراین هستند.

استولتنبرگ می‌گوید: «ما اکنون در مرحله حساس جنگ هستیم، جایی که روسیه نیروهایش را از شمال اوکراین خارج می‌کند تا آنها را تقویت، تأمین و تسلیح مجدد کند و سپس آنها را به شرق کشور منتقل کند، جایی که ما انتظار یک حمله بزرگ را داریم».

با این حال، او از پوتین خواست تا با حسن نیت پای میز مذاکره بیاید و به دنبال راه حل سیاسی باشد.

به گزارش ایرنا، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیش از این اعلام کرده بود که ائتلاف ناتو ده ها هزار نیروی اوکراینی را آموزش داده است.

دبیرکل ناتو مدعی است که نیروهای مسلح اوکراین در حال حاضر مجهزتر، آموزش دیده تر و رهبری بهتر از همیشه هستند.

رئیس جمهور روسیه در 21 فوریه استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از غرب به دلیل بی تفاوتی نسبت به نگرانی های امنیتی مسکو انتقاد کرد.

سه روز بعد، در روز پنجشنبه، 26 مارس، پوتین آنچه را «عملیات ویژه» علیه اوکراین خواند، آغاز کرد و روابط متشنج مسکو-کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد. درگیری در اوکراین و واکنش به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

جنگ اوکراین اکنون وارد دومین ماه خود شده است و در حالی که رئیس جمهور اوکراین از کشته شدن 16000 سرباز روسی خبر داد، وزارت دفاع روسیه تایید کرد که تا کنون تنها 1351 نفر کشته شده اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 3.7 میلیون اوکراینی آواره و بیش از 1563 غیرنظامی در این جنگ کشته شدند.

4949

دکمه بازگشت به بالا