عمومی

ارزیابی رئیس کل بانک مرکزی از وضع بازار ارز

صالح آبادی در تیتر امشب آخرین وضعیت ارزی کشور گفت: بازار ارز از ابتدای سال با عرضه های خوبی در حوزه حواله و اسکناس وضعیت خوبی داشته است.

وی گفت: امسال 48.6 میلیارد دلار ارز ارائه کردیم که نسبت به 37 میلیارد دلار سال گذشته 31 درصد افزایش داشته است.

جزئیات عرضه پول در بازار متشکل ارز
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: عرضه ارز در بازار متشکل ارز در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود چهار برابر افزایش داشته است. حجم معاملات ارزی در ده ماهه نخست سال 1.6 میلیارد دلار بوده که این رقم در سال گذشته 423 میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: طبیعی است که بازار ارز متزلزل نیست و شرایط بر اساس مظنه های ارائه شده متعادل می شود.

صالح آبادی گفت: برای تامین ارز مشکلی نداریم و چشم انداز بازارهای جهانی و قیمت نفت بسیار خوب است که باعث افزایش عرضه ارز می شود.

همچنین سامانه نیما از ابتدای سال تاکنون 25 میلیارد دلار ارز ارائه کرده است که با توجه به عرضه 17.6 میلیارد دلاری کل سال گذشته 43 درصد رشد داشته است.

روند کاهشی تورم
صالح آبادی در ادامه روند تورم را کاهشی دانست و گفت: در نتیجه انتظارات تورمی نیز کاهش یافته است.تورم ماهانه در مهرماه 3.1 درصد، در آبان 2.4 درصد، در آذر 1.8 درصد و در دی ماه 1.3 درصد بوده است.

وی افزود: برای تامین ارز مشکلی نداریم اما ارز ترجیحی در چارچوب مصوب ارائه می شود و مشکلی برای تامین ارز ترجیحی نداریم.

سلح آبادی تاکید کرد: برای اصلاح نظام بانکی باید ارتباط سه گانه شفاف و صحیح باشد. رابطه دولت و بانک مرکزی باید عادی باشد و دولت نباید از بانک مرکزی استقراض کند، اما به شرطی که بودجه دولت کسری نداشته باشد. استقراض از بانک مرکزی خط قرمز دولت سیزدهم است.

از مجلس می‌خواهیم تعداد تسهیلات تکلیفی را واقعی بدانند تا شاهد اضافه برداشت و نارضایتی مردم نباشیم. تعهدات متناسب با منابع بانک و منابع صندوق مسکن دولتی در نظر گرفته شود.

به گفته وی، یکی دیگر از روابطی که باید اصلاح شود، ارتباط بانک مرکزی با بانک ها است تا عدم تعادل در بانک ها به اضافه برداشت برای بانک مرکزی تبدیل نشود. رابطه سوم، ارتباط بانک با مشتریان خود اعم از سپرده گذاران و وام گیرندگان است.

هدایت سرمایه به بخش های واقعی اقتصادی
صالح آبادی با بیان اینکه هدایت سرمایه گذاری به سمت اقتصاد واقعی بسیار مهم است و این یکی از دغدغه های اخیر رهبر معظم انقلاب است، گفت: برای این کار بانک ها و بانک های مرکزی باید بر استفاده صحیح از تسهیلات نظارت کنند.

پیوند به سیستم های بانکی و مالیاتی نیز در انتقال اعتبار بسیار موثر است. نظارت بر مصرف امکانات بدون سیستم ها و سیستم های هوشمند غیرعملی است.

وی ادامه داد: تامین مالی زنجیره تولید نیز در نظارت بر استفاده صحیح از تسهیلات موثر است که اجرایی شده است، پیوند سیستم بانکی و مالیاتی نیز در کانال کشی اعتبار بسیار موثر است. شفافیت و نظارت بر بودجه مهم است و باید اجرا شود.

وی افزود: با توجه به اینکه دولت ما بودجه 1401 را بررسی کرده و به نتیجه رسانده است تا به گونه ای تنظیم شود که کسری نداشته باشد، این روزها انتظار داریم کنگره لایحه بودجه را به گونه ای تصویب کند که پس از بسته شدن کسری نداشته باشد. اشاره شد.

سال آینده سال بهتری خواهد بود
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی، تورم و شرایط بازار ارز بهتر از امسال است، پیش بینی کرد: با فرض تداوم وضعیت فعلی (تداوم تحریم ها) و وضعیت صادرات و تورم، خدای ناکرده سال آینده یک سال خواهد بود. سال بهتر

صالح آبادی در ادامه اظهار داشت: تعیین تکلیف دستگاه های کارت خوان بانکی کمک زیادی به شفافیت فعالیت اقتصادی می کند. در 3 ماه گذشته 80 درصد قاریان ساماندهی شده اند و ارتباط بانک مرکزی و سازمان مالیاتی بسیار خوب است.

20 درصد باقی مانده قطعا تا پایان سال ساماندهی می شود و دارای پرونده مالیاتی است.

دکمه بازگشت به بالا