فرهنگ و هنر

از ترس شیوع دوباره کرونا در جهان تا خبرهای دیگر

مروری بر رویدادهای فرهنگی و هنری یکشنبه 20 دی ماه 1401 را در این گزارش بخوانید.

به گزارش ایسنر، ایران کلیساهای تاریخی و زیبای زیادی در جهان دارد که صبح روز یکشنبه اقلیت ارمنی مراسم سال نو را در این کلیساها برگزار کردند.

وقایع با مضمون حاج قاسم

در این رویداد یک روزه، رایزنان فرهنگی ایران همزمان با طلوع سال نو در مراسمی در مانیل و یونان شرکت کردند. رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل در یکی از این مراسمات که توسط اتحادیه هارمونی فیلیپین برگزار شد، از اقدامات سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با افراط گرایی مذهبی گفت: شهید سلیمانی از دین و کرامت وجود انسان دفاع کرد.

درگذشت سردار سلیمانی مصادف با شهادت وی است و این روزها تیتر اخبار بسیاری شده است و patc روز یکشنبه برخی اخبار فرهنگی را به وی اختصاص داد که از آن جمله می توان به دیدار و گفتگوی خانواده سردار سلیمانی و ستاد یادبود سردار سلیمانی با مقام معظم رهبری اشاره کرد. رهبر.

در همن راستا کتاب «روز نیستان» اثر حسین زحمتکش زنجانی در شب شهادت سردار رونمایی می شود و سه برج تاریخی تهران به مناسبت شهادت سردار برای دقایقی تعطیل می شود. همچنین سینما patc در گزارشی که یکشنبه منتشر شد به تماشای مستندی با موضوع سردار سلیمانی پرداخت و با کارگردان ویژه برنامه «مثل پدر» امشب در شبکه دو سیما با موضوع والدین سردار سلیمانی گفتگو کرد.

همچنین در این روز مراسم بزرگداشت سومین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی در سالن همایش های بین المللی شهدای محیط زیست برگزار شد و ضمن رونمایی از یادمان سردار سپهبد سلیمانی، نهالی به یاد وی کاشته شد. سایت سازمان های محیط زیست.

سپس نشست خبری آلبوم موسیقی «قاسم زنده است» تنظیم شده برای سردار سلیمانی با حضور میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در استودیو پژواک حوزه هنری برگزار شد.

ادبیات و کتاب هایی به نام فروغ جان می گیرند

در حوزه ادبیات و کتاب، با عبدالحسین فرزاد، مترجم عربی و استاد دانشگاه، درباره مجموعه اشعار غاده السمان گفت وگو کرده ایم که او آن را به «علیه به اعلان دوست دارم» و «عشق از سویدا دل» ترجمه کرده است. او درباره این نویسنده سوری گفت: این شاعر ادامه کار فروغ فرخزاد است. وقتی اولین کتابش را منتشر کردم، اشعار او را خواندم، احساس کردم چقدر آثار فروغ فرخزاد به ما شباهت دارد. خانم سیمین بهبهانی. در آن زمان مرا تشویق کرد و گفت که کارش خیلی خوب است و باید ادامه دهد، چقدر کارش شبیه فروغ فرخزاد است.

یکی دیگر از خبرهای مهم در این حوزه، آماری است که دبیرکل سازمان کتابخانه‌های عمومی کشور اعلام کرده است که با وجود ۳۸۰۰ کتابخانه عمومی فعال در کشور، تعداد کتابخانه‌های سیار در کشور بیش از چهار برابر شده است.

تئاترهایی که این روزها در بحران هستند چطور؟

یکشنبه نیز سالگرد درگذشت مهین اسکویی است. مترجم، بازیگر و مدرس تئاتر و هنرمندی که برخی آن را اولین کارگردان زن تئاتر ایران می‌دانند، به همین دلیل خلاصه‌ای از زندگی این هنرمند در تئاتر patc گزارش می‌شود. اسکوی در بخشی از این گزارش گفت که سدرال79 پیش بینی کرده بود که شرایط اقتصادی تئاتر ایران را با بحران مواجه کند و در کمال تعجب پیش بینی های او در چند سال گذشته محقق شده است. همچنین در این گزارش عکس کمیاب از محمود دولت آبادی را نیز مشاهده می کنید.

در رشته نمایش، برگزیدگان از سوی دبیر جشنواره به رادیو تئاتر چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

تجسم اخبار جشنواره فجر

از جمله رویدادهای مهم تجسمی، داوران پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را معرفی کردیم، معاون امور هنری اداره ارشاد شب گذشته از روند برگزاری این رویداد بازدید کرد و در خصوص این جشنواره گفت: اکنون عده ای از خارج از کشور هستند. حاضرند جشنواره را خراب و خراب کنند. فجر تعطیل است و بعد از اینکه نتوانستند کاری در خیابان انجام دهند به جشنواره فجر آمدند. شاید در خانه ما این احساس را نداشته باشیم، اما اراده در خارج از کشور به قوی ترین شکل وجود دارد. در فضای مجازی هم تا حدودی شرایط به همین منوال است.

رسانه ها خانواده اش را از دست دادند

خبر غم انگیز روز به فرشاد منجزی پور یکی از تهیه کنندگان تلویزیون اختصاص داشت که پس از یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

میراث فرهنگی در حال غرق شدن

در حوزه میراث فرهنگی هم خبرهایی از غرق شدن یک محوطه باستانی داریم. باستان شناسان در حوضه آبریز سد «قشلاق صحنه» کرمانشاه، محوطه های دوره تاریخی به ویژه محوطه های اشکانی و اسلامی را شناسایی کرده اند. .

همچنین، اخیراً، زمانی که جهان از مرگ یک بازیکن محبوب در برزیل در حال فروپاشی بود، ایزنر در گزارشی به بررسی فرهنگ برزیل و عواملی که پله را به آنچه که هست پرداخته است.

هنر فرهنگ جهانی

یکی از اخباری که در آن روز بسیار مورد توجه و توجه قرار گرفت، نوع جدیدی از اپیدمی کرونا در چین بود، به طوری که بسیاری از کشورها آن را برای گردشگران چینی اعمال می کنند و روسیه به دلیل گردشگری در سال 2022 سیاست دیگری را در پیش گرفته است. بیش از 90 درصد کاهش یافته است، بنابراین این محدودیت ها کاهش یافته است و همچنین امید است با لغو روادید با ایران، وضعیت گردشگری آن بهبود یابد.

همزمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که برای سفر به ایران باید مدرکی دال بر دو تزریق واکسن تاج جدید و آزمایش PCR 72 ساعت قبل از حرکت ارائه شود.

تصمیمات سفر در حالی اتخاذ می شود که دولت چین قصد دارد درهای خود را به روی گردشگران بین المللی باز کند و محدودیت های مرزی سختگیرانه Covid-19 را برای گردشگران ورودی و خروجی لغو کند.

گذشته از اخبار کرونا، اتفاقات دیگری نیز در دنیای فرهنگ و هنر رخ داد که برخی از آنها توسط patc پوشش داده شد. به عنوان مثال، کارگرانی که در «کنت» در انگلستان مشغول حفاری برای سنگ معدن بودند، الواری از یک کشتی تاریخی پیدا کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا