عمومی

از لیون تا دوحه؛ خاطره‌ای از یک مسابقه

این دیدار که «مادر همه بازی‌ها» و «سیاسی‌ترین بازی تاریخ جام‌جهانی» لقب گرفت، با برتری 2-1 ایران به پایان رسید و اولین پیروزی این تیم در جام جهانی بود. تاریخچه جام جهانی.

داستانی که به یاد دارم این است که در طول مأموریت فرهنگی من در قطر (1376-1382)، چندین رویداد مهم تاریخی و فرهنگی در زمینه های مختلف رخ داد. یکی از آنها دعوت و میزبانی قاری نوجوان کشورمان «سید محمدحسین طباطبایی» و دیگری مسابقه فوتبال ایران و آمریکا در سال 1998 بود که اتفاقاً (!!) در همان زمان اتفاق افتاد.

اولین رویداد روز دعوت سید محمد حسین طباطبایی، «پسر نابغه» بود، یکی از اتفاقات منحصر به فردی که حوزه تعاملی دولت برای ما به ارمغان آورد. محمد حسین در آن زمان، 18 محرم 1419، کودکی شش ساله بود. ورود او با سوالات زیادی همراه بود. پدر و مادرش به دلیل سن کم مجبور بودند پیش او بمانند. پدرش برای آمدنش شرایط سختی گذاشته بود و مطمئناً حق با او بود. بالاخره بعد از مذاکرات فشرده همه شروط را پذیرفتم. پس از انجام هماهنگی ها، باشگاه ورزشی معروف «العربی» قطر از وی دعوتنامه رسمی صادر کرد. این مجموعه بزرگترین باشگاه ورزشی قطر است که یک بخش مهم فرهنگی به آن متصل است.

از لیون تا دوحه؛ خاطرات یک مسابقه

ابتدا شخصیت، جایگاه، سن و هنر منحصر به فرد سید محمد حسین را به اعضای انجمن جوانان دوحه معرفی کردم. برای آنها چنین پدیده ای غیرقابل باور بود اما در نهایت با اعتماد آنها به من، پیشنهاد من را پذیرفتند و دعوت نامه فرستادند، محمدحسین به قطر آمد و یک هفته در کشور ماند و باعث ایجاد سروصدا، بی نظیر و سلبکا شد. !

از بدو ورود تا خروجش اولین خبر قطری ها بود. حتی قبل از ورود او به دوحه، تیتر روزنامه ها به او اختصاص داشت. «غرور الکبری ایران تقریباً در دوحه است» (الشرق)؛ «مراسم استقبال در فرودگاه دوحه از کودکان شگفت انگیز ایرانی» (الرایه)؛ «التفل ایرانی المجزه وصل الدوحه» (الشرق)؛ این سخنان و تیترها پس از خروج وی از دوحه نیز ادامه یافت. در فرودگاه قطر، جمعیت برای او دست تکان دادند. سیستم حمل و نقل کل شهر مختل شده است. حتی مقامات قطری نیز درباره برنامه های او صحبت می کنند.

جنبه ورزشی این رویداد به دلیل موقعیت مکانی موسسات دعوت کننده، رنگارنگ تر است. در یکی از نمایش های او که در سالن ورزشی باشگاه عربی برگزار شد، علاوه بر تریبون، صندلی هایی در کف سالن نصب شده بود و جمعیت برای نمایش سید محمد حسین فریاد زدند. در این برنامه یک روز برای زنان و یک روز برای مردان تعیین شده است. سالن از بدو تاسیس تا به حال چنین جمعیت شلوغی به خود ندیده بود!

احمد الخلیفی، رئیس کمیته فرهنگی، از اینکه باشگاهش میزبان «معجزه قرن» با این همه جمعیت بود، خوشحال و همچنین بسیار راضی بود.

آقای عنقی کاپیتان معروف تیم ملی فوتبال قطر که در کشورمان او را «علی دایی» می نامیدند نیز بازیکنان خود را به هتل محل اقامت کودک 6 ساله و همچنین لوگوی قطر آورده است. تیم ملی، سپر باشگاه الریان، پیراهن شماره 9 تیم ملی و هدیه ویژه محمد حسین. پس از این دیدار اولین خبر ورزشی روزنامه ها «المجزه و الانزی» بود، «الانزی» به دیدار دکتر هتل رفت.

اما این همه ماجرا نیست! نکته این مسابقه این است که مدت ها قبل از بازی ایران و آمریکا، شور و شوق زیادی برای این مسابقه در بین ایرانیان مقیم قطر، خود قطری ها و اعراب منطقه وجود داشت.

حول و حوش این دیدار ورزشی فضای متشنج بی سابقه ای شکل گرفته است. این مسابقه به نوعی برای ایران و آمریکا تبدیل به افتخار شد و هواداران جمهوری اسلامی با هر گرایش سیاسی، مذهبی، مذهبی و نژادی به شدت نگران نتیجه بازی و باخت احتمالی تیم ملی ایران بودند. آنها می خواهند تیم ملی ما قهرمان شود، آنها فقط به ورزش اهمیت نمی دهند، بلکه به ورزش هم اهمیت می دهند. اساسا برد یا باخت ایران تاثیری در وضعیت قطر و سایر تیم های عربی نداشت. اما آن را در چارچوب تقابل جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا می بینند. در واقع، ریشه این جنون و نگرانی، نفرت همه از آمریکاست.

جو صحنه به قدری سنگین و پر باروت بود، در اولین نشست خبری سعید محمدحسین طباطبایی، درست به موقع بازی ایران و آمریکا، خبرنگار از او خواست نتیجه بازی را پیش بینی کند!

از لیون تا دوحه؛ خاطرات یک مسابقه

سید محمد حسین که همیشه جوابش قرآن است و فقط آیاتی از کلام الله را تلاوت می کند، بلافاصله جوابش آیه «قلبت الروم» است!

آن پاسخ روز بعد به تیتر بیشتر روزنامه های قطر تبدیل شد و مردم منطقه با توجه به شناختی که از محمد حسین به دست آورده بودند، آن را بسیار مایه آرامش می دانستند.

شهر در روز مسابقه بسته بود. ماشین‌های بسیار کمتری در خیابان‌ها وجود داشته است و حس آرامش شهر توسط مسابقات فوتبال قابل لمس است. در جریان این مسابقه، دکتر حمدار الکواری، از فرهنگیان تأثیرگذار در قطر، که سال ها به عنوان وزیر فرهنگ خدمت کرده و در حال حاضر وزیر مشاور و رئیس کتابخانه ملی این کشور است، با ما دوستی خوبی برقرار کرد. من را صدا زدند.هیجان زده و نگران. زید وصافی گفت: “دکتر عباس! نتیجه این بازی مهم نیست؛ اگر بازی بر خلاف آنچه فرزند معجزه می گوید پیش برود چه؟!!”

الکواری با نگرانی ادامه داد:

«عباس بگو چکار کنم؟!».

او به شدت نگران شکست پیش بینی محمدحسین و تاثیر منفی شکست احتمالی این اتفاق است. بی اختیار جواب دادم:نه!خدا خیرمون بده نتیجه میگیریم!وقت هست لطفا دعا کنید.او هم گفت:همه باید دعا کنیم.

بازی را در فضایی متشنج به پایان رساندیم، چه تقابل جدی ایران و آمریکا و چه پیش بینی محمدحسین، ایران با نتیجه 2 بر 1 پیروز شد و این برد نیز توسط سعید محمدحسین محقق شد. نبوت، «فرزندان معجزه» «معجزات».

جابر الحرامی، روزنامه نگار مشهور روزنامه قطری «الوطن» در سرمقاله ای با عنوان «قلبت الروم» به این موضوع پرداخت و گفت: زمانی که از وی در مورد پیش بینی نتیجه ایران سوال شد. بازی آمریکا بلافاصله پاسخ داد: «قلبت الروم» وقتی از او پرسیدند روم کیست؟ پاسخ داد: آمریکا. چه زمانی این رم شکست خواهد خورد؟ برای شکستن شوک او؟ و آیا سلطنت او ناپدید می شود؟

الحرامی ادامه داد: (شماره قبلی همین روزنامه این واقعه را پیروزی «مظلومین» بر «شیطان بزرگ» نامیده است که به وضوح نشان از دشمنی و نفرت کشورهای عربی و اسلامی نسبت به شیطان بزرگ دارد. آمریکا است).

در همان جلسه سعید در پاسخ به سوالی درباره اشغال عراق توسط آمریکا، آمریکا را شیطان بزرگ خواند و از فلسطینی ها دعوت کرد که به راه انتفاضه ادامه دهند. روزنامه ها نیز در تیترهای مختلف از او نقل قول کردند.

در هر صورت پیروزی ایران شهر را به هم ریخت و ایرانیان مقیم قطر در یک کارناوال شادی آور با بوق زدن و حمل پرچم های ایران به خیابان ها سرازیر شدند. قطری ها نیز در خیابان ها کارناوال را همراهی کردند و جوانانشان به خیل ایرانیان پیوستند، شادی مضاعف و بگذار این اتفاق بزرگ برای همیشه در «تاریخ» «در تاریخ» ثبت شود.

امید است این حرکت بسیار پرشور و پرشور در خیابان ها و فضاهای مجازی فردا با همت فراوان بازیکنان در ورزشگاه “الثمامه” دوحه و با تشویق و دعای هموطنان و هواداران تکرار شود. در تاریخ کشور ما ثبت شده و تاریخ جهان نیز جاودانه خواهد شد.

6565

دکمه بازگشت به بالا