فرهنگ و هنر

از گرانی ۳۰۰ درصدی خدمات حج تا سختگیری در فرودگاه

تجمع زائران ایرانی پیش از اعزام به حج در ورزشگاه 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی برگزار شد، در حالی که پلیس فرودگاه کشور نسبت به محدودیت های شدید برای خروج از کشور هشدار داد، رئیس گروه حج از تصمیم عربستانی جدید خبر داد. افزایش هزینه خدمات طواف و حج بابا

به گزارش patc، این گردهمایی در آستانه فرارسیدن حج و عمدتاً برای آموزش مناسک حج، دفاع از حجاج و مشاوره در مورد قوانین و مقررات عربستان سعودی به ویژه در زمان شیوع کووید-19 برگزار شد. قرار است اعزام زائران از 23 خرداد آغاز شود.

تعداد زائران امسال ایران 39 هزار و 640 نفر برآورد شده است، اما با وجود نزدیک شدن به زمان سفر، هنوز ظرفیت برخی از کاروان ها تکمیل نشده و ثبت نام برای سفر زیارتی همچنان ادامه دارد. بر اساس اعلام مرکز پزشکی حج و حج، تاکنون حدود 16 هزار و 700 مرد و 19 هزار و 150 زن برای حضور در حج ثبت نام کرده اند. همچنین 40 کاروان زائران اهل سنت در ایران حضور دارند که مجموعاً 5200 نفر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب – نماینده ولی فقیه در امور حج و حج – با اشاره به اینکه حج امسال به دلیل شیوع کرونا و محدودیت حج امسال به مدت دو سال قطع شد، افزود: ممکن است تا 15 سال طول بکشد. این وضعیت باید به عنوان هشداری برای زائران امسال باشد که از فرصت استفاده می کنند.

افزایش خدمات حج از 300 درصد به الزامات سختگیرانه در فرودگاه ها

وی همچنین با اشاره به روحانیون کاروان حج، گفت: آنها از روحانیون برتر کشورهای اسلامی هستند که به حج مشرف می شوند، تجربه و تجربه زیادی دارند و در دوره های زیادی برای پاسخگویی به سوالات زائران در ایام حج و شرع شرکت کرده اند. گنگ.

نواب با اشاره به نگرش زائران ایرانی و اهل سنت سایر کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم زیاد زائران در کشورهای محل زیارت، نظام کشور میزبان (عربستان سعودی) باید کاملاً رعایت شود.

مقام معظم رهبری و نمایندگان امور حج نیز در دستورات خود به حجاج به نحوه سفر با علم حج اشاره کردند: عبادت از مال حرام غیر قابل قبول است.

افزایش خدمات حج از 300 درصد به الزامات سختگیرانه در فرودگاه ها

عربستان سعودی هزینه خدمات طواف و حج را 300 درصد افزایش داد

رئیس حج و حج، سیدسعدالحسینی نیز با اشاره به به تعویق افتادن فراخوان حج امسال که به جای چهار ماه در سه هفته اتفاق افتاد، گفت: مدینه قبل و چند مدینه بعد از آن. تاریخ پرواز اول 13 ژوئن و زمان برگشت یک روز قبل از تقویم هجری قمری است.

وی افزود: طول سفر حج نیز نسبت به دوره های گذشته مدیریت شده است که میانگین مدت اقامت زائران ایرانی در مدینه و مکه حدود 28 روز بود که در دوره های قبل به 38 روز رسید.

رئیس سازمان حج و حج با اشاره به برخی تصمیمات جدید عربستان که هزینه حج را افزایش داده است، گفت: هفته گذشته وزارت حج عربستان هزینه طواف و خدمات حج در کشورهای حج را حدود 300 درصد افزایش داد. اما ما سعی می کنیم به ما نپردازیم زائران کشور هزینه های جدیدی به همراه دارند. نحوه ذخیره و چیدمان مشکلی نخواهد داشت، در این زمینه پیش بینی های لازم را انجام می دهیم.

وی تمهیدات حمل و نقل در داخل عربستان، بیمه کامل زائران و تخصیص پروازهای مناسب توسط شرکت های داخلی برای جابجایی زائران را برشمرد و ادامه داد: زائران با توجه به سرانه اسکان از شرایط ویژه اسکان در منطقه «منا» آگاه باشند. توسط کشور میزبان (عربستان سعودی) برای زائران از همه کشورها تعیین می شود، بنابراین ممکن است شرایط خاصی برای اسکان در این منطقه وجود داشته باشد.

حسینی همچنین درباره وضعیت هتل های مکه و مدینه گفت: تعداد و کیفیت هتل های مدینه کاهش یافته است زیرا هتل های شهر تخریب شده و جایگزین نشده اند، بنابراین سطح و فضای هتل ها در مدینه پایین آمده است. این محل اسکان زائران ایرانی متاثر از مدینه است اما تلاش شده تا زائران در جوار حرم نبوی (ص) مستقر شوند.

وی ادامه داد: برای ایثار حج به دستور عمل می کنیم، نگران نباشید، 40 نفر کارشناس و قصاب مجرب برای این کار در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان حج و حج با تاکید بر لزوم بازگشت زائران به کشور، گفت: با وجود مدیریت صحیح و کاهش شیوع ویروس کرونا در کشور، باید به یک نکته مهم، شرایط انتقال در کشور توجه کنیم. کرونا هنوز وجود دارد.» اکنون با توجه به اینکه جامعه حج زائران مختلفی از 90 کشور جهان دارد، زائران باید به دستورالعمل های بهداشتی توجه ویژه ای داشته باشند. سازمان‌های حج و حج دستورات بهداشتی دارند که زائران باید به آن‌ها عمل کنند؛ زیرا اگر فردی مریض شود، نه تنها از فضایل معنوی حج ​​محروم می‌شود، بلکه کاروان خود را نیز دچار مشکل می‌کند.

هیچ ماده ممنوعه ای را نمی توان صادر کرد

سرهنگ محسن عقیلی فرمانده پلیس فرودگاه های کشور نیز در جمع زائران با بیان اینکه نیروی انتظامی و پلیس فرودگاه ها از ابتدای حج تا پایان این ماموریت حساس در حال خدمت رسانی به تمامی فرودگاه های کشور هستند، گفت: تما حتما حضور داشته باشید. در فرودگاه در زمان مناسب هنگام اعزام و بازگشت مسافران با حداقل همراهی و خودرو به فرودگاه. تمامی ملاحظات در نظر گرفته شده در بازرسی برای حفظ امنیت زائران و مسافران است، لذا همکاری و سخاوت در این سفر معنوی و یقیناً حساس، ضرورتی انکارناپذیر است.

عقیری گفت: تجربه نشان داده است که هر ساله برخی از زائران به دلیل ناآگاهی و بی اطلاعی از قوانین و حمل اقلام ممنوعه از این سفر معنوی دوری می کنند. تاکید می کنم که بازرسی فرودگاه های ایران با تجهیزات پیشرفته انجام می شود و امکان ندارد هر گونه کالای قاچاق را از کشور خارج کنید و همه کالاهای قاچاق پیدا می شود. باید تلاش کنیم در این مراسم به احترام یک زائر ایرانی شرکت کنیم.

رئیس پلیس فرودگاه های این کشور افزود: «برخی داروها در عربستان ممنوع است، پس آنها را با خود حمل نکنید.» برخی از گیاهان دارویی شبیه روانگردان ها هستند که می توانند زائران را منصرف کنند، بنابراین چیزی که می تواند مشکل ایجاد کند به همراه نداشته باشید.

افزایش خدمات حج از 300 درصد به الزامات سختگیرانه در فرودگاه ها

زائر 6 ساله تهرانی

سید عباس حسینی مدیر حج و حج استان تهران نیز از حضور 5200 زائر از استان تهران در قالب 37 کاروان در حج تمتع امسال خبر داد و زائران جوان 6 ساله هستند.

افزایش خدمات حج از 300 درصد به الزامات سختگیرانه در فرودگاه ها

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا