عمومی

اسرار غلبه بر افکار مزاحم

فراموش نکنید که ما کامل نیستیم و قطعاً می‌توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه برای انجام این کار این است که مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید.

به گزارش patc هموطنان او می‌نویسد: «مردم در موقعیت‌های مختلف احساس و تفکر متفاوتی دارند و در موقعیت‌های مشابه متفاوت تصمیم می‌گیرند و عکس‌العمل نشان می‌دهند، اما بسیاری از مردم احساس می‌کنند که در رنج، مجموع خواسته‌ها و انتظاراتشان بیش از امکانات و توانایی‌هایشان است. استرس روانی و استرسی که دائماً با آن مواجه هستیم، ممکن است گاهی برای ما طاقت‌فرسا باشد، اما چرا برخی از ما نمی‌توانیم در برابر این استرس‌ها مقاومت کنیم که منجر به اختلالات روان تنی می‌شود؛ زیرا سلامت جسمی و روانی ما آسیب می‌بیند.

سارا ساعدی، روانشناس سلامت، درباره تفاوت پاسخ‌های متفاوت ما به رویدادهای ناگوار می‌گوید: «روان‌شناسان این موضوع را در اصول روان‌شناختی و راه‌حل‌های مورد استفاده در نظریه‌های شناختی رفتارهای مختلف جستجو می‌کنند. پاسخ به سؤالات. آنها استدلال می‌کنند که ذهن ما باید آموزش ببیند که اجازه ندهیم متفاوت باشد. شرایط ما را کنترل می کند، به این ترتیب، ما نیز هستیم که اجازه می دهیم شرایطمان تغییر کند.»

ظرفیت ذهنی

ساعدی گفت: باورهای مردم تنها مؤلفه‌ای است که می‌تواند در نیروهای مختلف عاطفه، درک، حافظه، هوشیاری و قضاوت در مورد مسائل و مسائل زندگی روزمره اختلال ایجاد کند یا پیشرفت کند، اما تغییر باید از درون ما شروع شود، این یعنی ما باید بتوانیم دنیای درون خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم تا احساس بهتری داشته باشیم. زیرا افکار و باورهای منفی نه تنها ما را به هم می ریزند و ما را در برابر بسیاری از ضعف ها و ناتوانی ها باز می کنند، بلکه ما را در معرض بسیاری از مشکلات در سایر زمینه های زندگی مانند شخصی، عاطفی، اجتماعی و غیره قرار می دهند. این افکار منجر به احساسات و عواطف منفی می شود که به نوبه خود منجر به رفتار و عملکرد منفی ما می شود.

به گفته این روانشناس، افکار خوب می توانند لحظات ما را تغییر دهند و تغییر لحظه ها نیز می تواند لحظات بهتری را برای ما رقم بزند؛ تا جایی که کیفیت زندگی ما آرامش بیشتری دارد.

مغناطیس ذهن

ساعدی می گوید ذهن مانند آهنربا است، یعنی افکار ما را به عالم خارج نشان می دهد. مانند آهنربا ذهن ما را جذب می کند. یعنی اگر افکار منفی داشته باشیم، نمی توانیم چیز دیگری را در دنیای بیرون تجربه کنیم. در واقع، حس زندگی ما کاملاً تحت تأثیر افکارمان است و آنچه را که اغلب به آن فکر می‌کنیم وارد زندگی خود می‌کنیم؛ مانند آهن‌ربایی با کششی قدرتمند. تفکر منفی اغلب ریشه در دوران کودکی ما دارد و باورهای ناسالم اغلب افکار و نگرش ما را نسبت به خود، دنیا، دیگران و آینده به سمت ناامنی و بی ارزشی سوق می دهد.

به گفته سعدی، بر اساس تئوری شناختی-رفتاری، اگر می‌خواهیم تغییر مطلوب، مؤثر و چرایی رشد خود را پیدا کنیم، ابتدا باید باورها و افکار خود را تغییر دهیم و به نحوی از ناامیدی و ترس به شجاعت و امید روی آوریم.

واقع بین باش

توجه به این نکته بسیار مهم است که قدم گذاشتن در مسیر تغییر کار آسانی نیست، همه مشکلات ما اگر بخواهیم با رهایی از ترس و استرس، روزهای دردناک و ناخوش خود را با روزهای بهتر جایگزین کنیم نه غم و نه غم از بین نمی رود. همه به یکباره ممکن است بارها و بارها ناامید شویم و ذهنمان بخواهد با شکایت از شرایط سخت، همه مشکلات را به بیرون از خانه بیرون کند، اما با صبر و حوصله بیشتر، ذهن به جای ناامیدی و ناامیدی، به دنبال راه حل های متفاوت و خلاقانه می گردد. . گام به گام، او می تواند با دنیای جدیدی روبرو شود که گاهی اوقات می تواند بسیار دشوار باشد. اما هر بار به جای شکایت از وضعیت موجود، راه حل متفاوتی پیدا کنید و از چند ترفند ساده برای لذت بخشیدن به زندگی استفاده کنید.

به گفته این روانشناس، اگر مدام به خود بگوییم “نمی توانم این کار را انجام دهم”، به این باور می رسیم که توانایی نداریم. اگر به خود بگوییم که می توانیم این کار را انجام دهیم، تمام تلاش خود را برای انجام آن انجام می دهیم و در نهایت بدون توجه به نتیجه، آن تلاش روحیه خوبی برای ما به ارمغان می آورد. البته هیچ تلاشی بیهوده نخواهد بود.

با خودت خوب باش

وقتی اشتباهاتی رخ می دهد، نباید از شک در توانایی های خود احساس گناه کنیم. احساس گناه یکی از ناتوان کننده ترین احساساتی است که می تواند امید و اعتماد به نفس ما را از بین ببرد. فراموش نکنید که ما کامل نیستیم و قطعاً می‌توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه برای انجام این کار این است که مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید. پذیرفتن نقش قربانی و جلب همدردی دیگران، به جای بهبود وضعیت، باعث می شود از بهانه جویی دست برداریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا