بین الملل

اشرف غنی: بنا به قانون اساسی افغانستان رئیس جمهورم

یک سال پس از فرار از کابل، رئیس جمهور پیشین افغانستان اولین اظهارنظر عمومی خود را در مورد سؤالات در اولین مصاحبه حضوری خود بیان کرد.

به گزارش patc، محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان پس از یک سال تبعید، در گفتگو با رسانه تازه تأسیس «ABDN» گفت: «تا زمانی که مردم افغانستان از طریق قانون قدرت پیدا نکنند، من طبق قانون اساسی رئیس جمهور هستم.» شخص دیگری، رئیس جمهور من. . من خادم مردم هستم و هرگز وابسته به عنوان نیستم. “

در مصاحبه با داوود گمباشی، در حالی که پرچم سه رنگ حکومت سابق افغانستان پشت سر او بود، تاکید کرد که هبت الله آکن زاده رهبر طالبان “قدرت ملا عمر رهبر سابق طالبان را ندارد.”

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور در تاریخ 17 اوت سال گذشته در توئیتی نوشت: «من از نظر قانونی مسئول این دفتر/صندلی (رئیس جمهور) هستم».

غنی از روند صلح تحت مدیریت زلمی خلیل زاد به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده انتقاد کرده و آن را از نظر معیارهای بین المللی “فاجعه” خوانده است.

وی گفت: از دیدگاه تجربه بین المللی، نحوه مدیریت مذاکرات. [بدست آمدن] پیمان صلح یک فاجعه بود».

او خلیل زاد را متهم کرد که “از برنامه ها و اقدامات خود برای ایجاد تفرقه (پراکنده کردن) تمام طبقات سیاسی در افغانستان استفاده می کند.

وی همچنین گفت: مشکل خلیلزاد با من این است که من یک افغان و مسلمان هستم و او (خلیل زاد) هویت و هویت افغانی خود را انکار می کند.

غنی در این مصاحبه همچنین عبدالله عبدالله، رئیس وقت شورای عالی آشتی ملی را «مسئول عدم تحکیم جمهوری» خواند.

تا کنون عبدالله و خلیل زاد به اظهارات آقای غنی واکنشی نشان نداده اند.

اشرف غنی در مورد سقوط کابل گفت: “کلید این است که آیا جمهوری را به دست سرنوشت می سپاریم؟”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا