فرهنگ و هنر

اطلاعاتی درباره هتل‌های حجاج ایرانی در عربستان

مدیر اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با تشریح نحوه انتخاب و اجاره هتل برای زائران حج 1402 و سهمیه اسکان هر زائر در عربستان، گفت: بخش زیادی از هزینه حج مربوط به اسکان است. قیمت هنوز مشخص نشده است

به گزارش patc، به نقل از روابط عمومی تشکل های حج و عمره، مرتضی اسدزاده درباره اقدامات انجام شده در حوزه مسکن حج 1402 اظهار کرد: سامانه جامع اسکان از امسال (حج 1402) عملیاتی می شود و این سامانه فعالیت می کند. قبلا راه اندازی شده است. ابتدا از بستر ارائه شده برای انجام کار دعوت از هتل های حج در مکه و مدینه در سال آینده استفاده کنید، در حال حاضر حدود 100 هتل در این دعوت شرکت کرده و شرکت کرده اند.

وی با معرفی فرآیند انتخاب و اجاره هتل حج بیان کرد: در سال های گذشته تیم مدیریت مسکن بر اساس اطلاعات قبلی اقدام به اجاره هتل می کردند و انتخاب بر اساس ظرفیت و پتانسیل موجود برای ما بسیار سخت بود اما امسال به دلیل راه اندازی فعالیت های سامانه، جام اسکان هتل را انتخاب کرد وضعیت تغییر کرده است، ابتدا هتلداران با حضور تلفنی وضعیت خدمات خود را اعلام می کنند.

اسدزاده افزود: در حال حاضر تنها مرحله بررسی شرایط اقامت در هتل به پایان رسیده است و هنوز قیمت گذاری نشده است. قیمت گذاری هتل پس از بررسی میدانی توسط کارشناسان و تایید شرایط اعزام در کشورهای مختلف انجام می شود.

رئیس ستاد اسکان حج و عمره سازمان حج و عمره در مورد نوع هتل هایی که برای زائران در سال آینده برای حج راه اندازی می شود: در این حوزه به دنبال شاخص هایی هستیم، هم در شأن زائران و هم برای شان آنها. خوبی این است که معیارهای ما فقط ارزان یا گران نیست، قطعا تنوع سلیقه ها و درجه های مختلف را در نظر می گیریم.

وی افزود: فرآیند اجاره اتاق و اقامت در هتل ها برای زائران بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که هتل ها را باید دارای قابلیت های تعریف شده سازمان حج و زیارت در زمینه ارائه خدمات دانست. مثلاً برخی از هتل های نزدیک حرم ها اجازه طبخ و توزیع غذای ایرانی را ندارند، غذای خود را با هزینه زیاد تهیه می کنند و غذایشان به مذاق مردم ما خوش نیامده است. هتل های نزدیک حرم نیز مقرراتی دارند مانند عدم استفاده از کاروان برای زیارت، تاکید بر پذیرش شخصی و عدم امکان بازدید فصلی، جابجایی هر چند روز یک بار نه تنها برای زائران ایرانی نامناسب است، بلکه هزینه بالایی نیز دارد. بسیاری از هتل های شمال حرم مدینه منوره و نزدیک حرم مکه نیز مشمول چنین شرایطی هستند.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و عمره کشور ادامه داد: به دنبال هتل هایی در محدوده مرکزی هستیم تا بهترین خدمات را به زائران مدینه و خدمات مناسب از نظر هزینه و مزایا ارائه کنیم. مکه از ناحیه اطراف هتل ها و امامزاده ها در حلقه دوم از آنها استفاده می کنیم. بنابراین در مکه نزدیکترین هتل به حرم حدود دو کیلومتر فاصله دارد.

    اطلاعاتی در مورد هتل حج در عربستان سعودی

وی همچنین در پاسخ به این سوال که خدمات اقامتی از چه زمانی تبدیل به اجاره هتل شد و آیا در چند دهه گذشته خدماتی را در قالب هتل ارائه می کردند؟ وی افزود: در چند دهه گذشته، اسکان زائران به جای هتل به شکل ساختمان بوده است که در واقع هزینه های مربوط به این بخش را کاهش داده است، اما از اواخر دهه 1980، عربستان سعودی دارای اسکان زائران عرب در حال حاضر به شکل است. هتل ها این نیز به دلیل قوانین کشور میزبان است، در خصوص اسکان زائران، اجاره هتل با مجوز اقامت و ارائه خدمات خوب الزامی است و حرمت و سلیقه زائران کشورمان را محترم می شمرد.

به گفته اسدزاده، قوانین کشور میزبان (عربی) اجازه اسکان کاروان های زیارتی در ساختمان های غیراستاندارد را نمی دهد و تاکید کرد که زائران باید در هتل ها یا ساختمان های دارای مجوز اقامت داشته باشند. در نتیجه ساختمان های قدیمی که قبلا به عنوان اسکان زائران مورد استفاده قرار می گرفتند، در حال حاضر مجوزها و استانداردهای لازم را ندارند.

رئیس اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه کلیه اطلاعات مربوط به خدمات اداری به زائران باید قبل از صدور ویزا در سامانه ثبت اطلاعات حج عربستان (مسیر الکترونیکی) ثبت شود، گفت: حج باید اسکان دهد. و سایر خدمات اداری به صورت استاندارد و در این سامانه برای ویزا و سایر خدمات مرتبط ثبت شود.

وی افزود: با وجود اینکه هنوز چند ماه به حج تمتع باقی مانده است، اما اقدامات لیزینگ هتل آغاز شده است و در آینده نزدیک مذاکراتی را برای ارائه خدمات مناسب از نظر اسکان آغاز خواهیم کرد.

به گزارش اسداد، در حج 1402 برای اولین بار اطلاعات و مشخصات هتل قبل از ثبت نام نهایی در اختیار زائران قرار گرفت که یکی از دلایل ایجاد سامانه جامع اسکان است.

وی خدمات هتل در مکه را معرفی کرد: به اقامت در مکه توجه کنید؛ زیرا در هر جای شهر نمی توان هتل اجاره کرد، اما باید هتلی داشته باشیم که شرایط ما را داشته باشد، یعنی هتلی نزدیک به شهر باشد. پارکینگ ترافیک هتل ها، رفت و آمد به زیارتگاه ها، رفت و آمد را برای زائران سخت نمی کند.

اسدزاده یادآور شد: بخش زیادی از هزینه حج مربوط به اسکان است که تلاش می کنیم با هزینه مناسب و با بهترین برنامه ریزی بهترین خدمات را به زائران ارائه دهیم.

    اطلاعاتی در مورد هتل حج در عربستان سعودی

رئیس اسکان حج و عمره از اسکان کارکنان و هیئت مقام معظم رهبری در مکه و مدینه می گوید: اسکان کارکنان هم سطح یا حتی پایین تر از زائران مکه است، همسایه حج همین هتل است، فرقی نمی کند، حتی دفتر مرکزی در طبقه پایینی هتل نسبت به زائر قرار دارد. در چند سال گذشته هتل های متوسط ​​و پایین را برای کارکنان خود فراهم کرده ایم.

وی افزود: بر اساس شاخص های کشور میزبان و قوانین در نظر گرفته شده، محل اقامت در مدینه خارج از محدوده مرکزی قرار دارد و در چند سال گذشته از ساختمان های غیر هتلی با کیفیت متوسط ​​شهر برای اسکان ستاد و اسکان استفاده کرده ایم. اعضای هیئت

عاصی زاده درباره اقامت حجاج در مدینه و مکه بیان کرد: در ایام حج آینده حدود شش روز در مدینه خواهند بود و به صورت فصلی نیز در مکه خواهند بود.

مسئول ستاد اسکان حج عمره گفت: طبق دستورالعمل کشور میزبان در ایام حج، اتاق های هتل به صورت تخت به ازای هر زائر حدود 4 متر مربع اجاره داده می شود. تخت می شود و کیفیت هتل ها با توجه به جایگاه هر هتل در گروه قیمتی خود با یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: طبق پلان، ظرفیت سقف اتاق عمدتاً 3 و 4 تخت است و اندازه تعیین شده نیز بر اساس پلان در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره اسکان عمره و عمره سازمان زیارت درباره محل اسکان مدیر کاروان، معاون و کشیش نیز بیان کرد: به ازای هر کاروان، مدیر و مددکار کاروان در اتاقی اسکان داده می شود که هر دو کشیش در آن اقامت خواهند داشت. هر سه پزشک در یک اتاق قرار می گیرند و در یک اتاق مستقر می شوند.

اسدزاده درباره اسکان زائران در عرفات و منا توضیح داد: کشور میزبان حدود یک متر و 40 سانتی متر فضای اسکان در عرفات اختصاص داد، در حالی که در منا به هر زائر کمتر از یک متر فضای اسکان اختصاص یافت. اسلام وجود دارد اما به هر حال اخیراً با شرکت متفین در حال همکاری هستیم تا تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات مناسب انجام دهیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا