بین الملل

اظهارنظر تازه اردوغان درباره ایران و روابط ترکیه با اسرائیل

به گزارش اسپوتنیک، او افزود: «آنکارا آماده گفت و گوی سیاسی با مصر است، مانند گفت و گوی جاری با اسرائیل.» ترکیه و مردم مصر اشتراکاتی دارند و ما نمی توانیم مردم مصر را نادیده بگیریم.

اردوغان افزود: واقعیت این است که رهبران اسرائیلی مانند هرتزوگ نقش فعالی در حرکت به سمت صلح با ترکیه ایفا کرده اند، ما همچنین خواهان بهبود روابط با نخست وزیر اسرائیل هستیم.

روابط بین آنکارا و قاهره پس از کودتای 2013 مصر که محمد مرسی و رئیس جمهور کنونی عبدالفتاح السیسی را سرنگون کرد، تیره شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از منتقدان سرسخت دولت عبدالفتاح السیسی بوده و او را به نقض حقوق بشر رهبران اخوان المسلمین در سرکوب پس از کودتا متهم کرده است.

تنش ها بین دو کشور پس از دریافت حمایت هر دو طرف در درگیری در لیبی تشدید شده است. دولت ترکیه اخیرا اقداماتی را برای عادی سازی روابط با این کشور انجام داده و آمادگی خود را برای گفت و گو با قاهره و اتخاذ اقداماتی مانند قطع شبکه های تلویزیونی مخالفان مصر در استانبول اعلام کرده است.

غم و اندوه از حمله صهیونیست ها به مسجد الاقصی

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی در ماه رمضان گفت: ما از ناآرامی های مسجد الاقصی در ماه مبارک رمضان بسیار ناراحت هستیم.

از پیروزی ماکرون در انتخابات راضی است

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به پیروزی «امانوئل ماکرون» در انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیروزی ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برای روابط ترکیه و این کشور خوب است و به درستی حذف تندروها در عین حال. زمان یک دستاورد جهانی است.”

با سعودی ها همسو شوید

وی گفت: “ما در حساسیت عربستان سعودی نسبت به موضع تهران در قبال یمن و حوثی ها و نشست کمیته راهبردی سطح بالا با ایران شریک هستیم. ادامه می دهیم.”

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی در هواپیمای بازگشت از عربستان سعودی پس از یک سفر دو روزه به خبرنگاران گفت: آنکارا و ریاض برای ارتقای همکاری های اقتصادی مشترک به توافق رسیده اند. ما با ریاض توافق کردیم که پتانسیل عظیم اقتصادی بین ترکیه و عربستان سعودی را از طریق اقداماتی برای نزدیک کردن سرمایه‌گذاران از هر دو کشور دوباره فعال کنیم.

اردوغان با ابراز حمایت ترکیه از نمایشگاه بین المللی اکسپو 2030 عربستان گفت: ما باید با کشورهایی با همین ایده ها وارد مرحله جدیدی شویم که مرحله دوست یابی است نه دشمن. “

رئیس جمهور ترکیه پنجشنبه شب گذشته برای سفری دو روزه وارد عربستان سعودی شد و در راس هیاتی از مقامات ارشد این کشور با اعضایی از جمله سلمان بن عبدالعزیز شاه و محمد بن سلمان ولیعهد، مقامات ارشد عربستان از جمله لرمان دیدار کرد.

سفر رئیس جمهور ترکیه به عربستان در حالی انجام می شود که رسانه ها گزارش هایی مبنی بر افزایش تلاش های آنکارا برای بهبود روابط با ریاض با اشاره به پایان محاکمه عامل قتل جمال خاشقچی در ترکیه منتشر کرده اند.

اردوغان همچنین پیش از بازگشت از عربستان سعودی به خبرنگاران گفت که آنکارا و ریاض مصمم هستند به این تلاش ها برای حفظ منافع مشترک و ثبات در منطقه ادامه دهند.

وی افزود: معتقدم سفر من نوید دهنده عصر جدیدی در روابط دو کشور خواهد بود. ما عزم مشترک خود را برای تقویت روابط خود در بالاترین سطح به شیوه ای بسیار واضح و مبتنی بر احترام و اعتماد متقابل ابراز کرده ایم.»

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تلاش های دوجانبه بتواند منافعی را برای هر دو کشور و منطقه به همراه داشته باشد. اردوغان گفت: «ما روی گام‌های مشترکی که می‌توانیم برای تقویت روابط آینده خود برداریم متمرکز هستیم». من بار دیگر بر حمایت خود از امنیت و ثبات عربستان سعودی تاکید کردم».

اردوغان گفت: ترکیه نیز به نوبه خود اهمیت زیادی برای ثبات و امنیت خلیج فارس قائل است. به گفته وی، ریاض و آنکارا همچنین بر لزوم تعامل بین تجار و سرمایه گذاران دو کشور تاکید کردند.

رئیس جمهور ترکیه در بخشی دیگر از سخنان خود از حمایت ترکیه از میزبانی نمایشگاه بین المللی “اکسپو 2030” در عربستان سعودی خبر داد و گفت: باید با کشورهایی با همین ایده ها و ایده ها وارد مرحله جدیدی شویم، این یک مرحله است. دوست یابی، نه “دشمن سازی”.

311311

دکمه بازگشت به بالا