استان ها

اعتبار لازم برای ساماندهی بلادشاپور دهدشت در سطح ملی پیگیری می‌شود

گردشگری و صنایع دستی رضا سامح روز دوشنبه گفت: اقدامات مرمتی خوبی برای احیای بناهای تاریخی بافت تاریخی شهر دهدشت انجام شده است.

وی افزود: این شهر تاریخی یکی از ظرفیت های عظیم در حوزه میراث فرهنگی کشور است.

مدیر دفتر پایگاه های میراث ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هدف از این بازدید بررسی ظرفیت ها و بحث در مورد چالش های حفاظتی و زیرساختی برای رفع موانع بود. حفاظت و زیرساخت های کلکسیونی.

اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی بلادشاپور دهدشت در سطح کشور انجام می شود

سامح گفت: با توجه به اهمیت توسعه بیشتر بلد شاپور در شهرستان کهگیلویه، امیدواریم با هم افزایی بیشتر بتوانیم به توانمندی های موجود این شهر تاریخی پی ببریم.

بنای قدیمی بلدشاپور با 45 هکتار وسعت یکی از بزرگترین بناهای تاریخی کشور به شمار می رود، اما به دلیل شهرنشینی، این بنا تخریب شده و تاکنون 37 هکتار وسعت شهر قدیم باقی مانده است.

بر اساس شواهد تاریخی، موقعیت این شهر به عنوان یکی از سکونتگاه های صفویان و مرکز تجارت با بندر جنوبی، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان داشته است.

در این بنای باستانی بیش از دو هزار خانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگی وجود دارد که نشان از قدمت آن دارد و روز به روز در حال ویران شدن است.

در ضلع غربی بافت تاریخی ده دشت، کاروانسرایی از دوران طلایی صفوی، بنایی با 37 حجره و 30 ایوان جلویی وجود دارد که همگی در اطراف حیاط ساخته شده اند.

چهار راهرو بزرگ متقارن در چهار گوشه خود دارد که هر کدام به سه یا چهار اتاق منتهی می شود این کاروان در آن زمان محل سکونت تجار بوده است.

بلد شاپور، میراثی تاریخی در مرکز شهرستان ده دشت در قلب شهرستان کوگیلویه، یکی از قابلیت های مهم گردشگری این شهرستان است که تاکنون در این زمینه معرفی و جذب گردشگر نشده است.

46

دکمه بازگشت به بالا