عمومی

اعدام چائوشسکو، روایت شبشتین – patc

در آن روز در دسامبر 1989، چائوشسکو محاکمه و اعدام شد.

به گزارش patc، این روزنامه اعتماد او و همسرش در یک کلاس درس در اردوگاه نظامی در تیرگویشته (120 کیلومتری شمال بخارست) محاکمه شدند – دادگاه قبلاً حکم را صادر کرده بود. تنها سه روز بود که چائوشسکو در دولت رومانی سقوط کرد. “سه روز در در گذشته، نیکولا و النا چائوشسکو مخوف ترین و منفورترین زوج های رومانی بودند. آنها بی رحم ترین دولت پلیس در قاره اروپا را مدیریت می کنند. جان 23 میلیون رومانیایی در دست آنهاست. رادیو، تلویزیون و رسانه های کشور هر روز آنها را به عنوان نیمه خدا می ستودند. اکنون آنها، خیلی ساده، یک زوج پیر مزاحم، شیطون، عصبی و خسته هستند که به آرامی با هم دعوا می کنند.

دیکتاتور اخراج شده هر از گاهی سکوت می کرد و هر از گاهی فریاد می زد: من این دادگاه را نمی شناسم.

البته فرقی نمی کند دادگاه را تشخیص دهد یا نه. تصمیم سه روز پیش صاحبان قدرت – و کسانی که دادگاه را تأسیس کردند – نه به خواست چائوشسکو بستگی داشت و نه تغییر کرد. آنها اعضای دولت چائوشسکو هستند و تصمیم آنها این است که با قربانی کردن دیکتاتور بدنام خود را نجات دهند. وی به پنج فقره اتهام متهم شد: نسل کشی، سازماندهی عملیات مسلحانه علیه مردم و کشور، تخریب اموال و ساختمان های عمومی، تخریب اقتصاد ملی، و تلاش برای فرار از کشور با نزدیک به یک میلیارد دلار سپرده بانکی سوئیس. او به هر پنج مورد محکوم شد. البته چائوشسکو یک بار سر دادستان فریاد زد، این جمله ای است که اغلب در بین دیکتاتورها به چشم می خورد: “هر چیزی که شما بگویید اشتباه است. می توانم به شما بگویم که رومانی هرگز آن را در تاریخ تجربه نکرده است. چنین پیشرفتی!”

ویکتور شبستین در کتاب خود “انقلاب در سال 1989” می نویسد: “طبق قوانین رومانی، مجازات اعدام نمی تواند زودتر از 10 روز پس از صدور حکم اجرا شود؛ آیا متهم با حکم اصلی مخالف است یا خیر. اما تئودورسکو (وکلای چائوشسکو) این کار را نکرد. این موضوع را در دادگاه مطرح کنید. چائوشسکو ممکن است از جزئیات این قوانین نداند، حتی اگر آنها افراد بی شماری را در زمان حکومت خود به دنیا فرستادند. “

جزئیات قانون، و حتی خود قانون، چیزی جز نوعی تجمل برای کسانی نیست که می خواهند دیکتاتور را سرنگون کنند تا زنده بمانند. دستان دو گانگستر را بستند و به فضای باز پادگان بردند و در باغ گوشه میدان اصلی پادگان تیراندازی کردند.

به جوخه تیراندازی دستور داده شد که به قفسه سینه چائوشسکو شلیک نکنند تا بتواند صورت او را در عکس های پس از مرگ ببیند.» چنین دستوری به همسرش داده نشد. ظاهراً سه کماندوی چترباز دیکتاتور و همسرش را کشتند و سپس «وقتی جوخه تیراندازی کارش تمام شد، همه در پادگان شروع به تیراندازی روی بدن مرده کردند تا سرگرد.» «مرز، فرمانده پادگان، دستور بده تیراندازی نکنند. آنها گفتند: “سالها پس از تیراندازی چائوشسکو، هنوز ده ها گلوله روی دیوار پادگان و قاب پنجره پشت کشته شدگان وجود دارد.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا