فرهنگ و هنر

اعلام جزئیات مراسم اربعین شهدای خدمت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، نشست خبری محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین روز شهدای خدمت ظهر امروز یکشنبه سوم تیرماه برگزار شد. مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دبیر ستاد بزرگداشت چهلمین رو شهدای خدمت، سید محمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست حضور داشتند.

اسماعیلی در ابتدای این مراسم گفت: در حالی به اربعین شهدای خدمت نزدیک می‌شویم که جامعه اسلامی و مردم عزیزمان در فقدان رئیس جهوری پرکار و پرتلاش و جامع الاطراف و همکاران صدیقشان در عزا و سوگ هستند. به ارواح پاک شهدای عزیزمان درود می‌فرستیم.

وی افزود: از ابتدای اعلام خبر مشکل پیش آمده برای بالگرد ریاست جمهور و همه برنامه‌های تجلیل و تکریم آنچه محسوس است میدان داری مردم عزیز است. خداوند این محبت را به واسطه اخلاص و خدمت گذاری این خادمان در روح و جان همه قرار داده است. این وعده خداوند به کسانی است که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند. بر همین اساس بنای ما این است در مراسم اربعین شهدای خدمت وجه مردمی و حضور آحاد مردم را تسهیل کنیم.

وزیر ارشاد گفت: مجموعه دولت و نهادهای حاکمیتی وظیفه‌ای جز تسهیل و هماهنگی در برگزاری این مراسم برای خود قائل نیستند چراکه این مراسم متعلق به مردم است و همه برنامه ریزی های مبتنی بر حضور قوی مردم و امکان بروز احساسات میلیون‌ها ایرانی در فراق این بزرگوان است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه مراسم اصلی اربعین شهدای خدمت در تهران و مشهد برگزار خواهد شد افزود: روز پنجشنبه ساعت ۱۷ در مصلای تهران مراسم اربعین شهدای خدمت برگزار می‌شود این مراسم با سخنان سید حسن نصرالله به مردم ایران و همسر رئیس جمهور برگزار می‌شود. ستادهای مردمی برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم برنامه ریزی کردند چرا که اربعین در اندیشه شیعی میعادگاهی برای عاشقان است و در پی این سنت تاریخی که یادگار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است انشاالله این برنامه را خواهیم داشت.

وی افزود: تمام پیش بینی‌ها برای این است که برنامه با حضور گسترده و میلیونی مردم در تمام نقاط کشور برگزار شود و انشاالله مردم با حضور حماسی خود کارآمدی نظریه دولت دینی و تجلیل از خادمانشان را به نمایش می‌گذارند. در روز پنج شنبه برنامه‌هایی برای استان‌ها نیز در نظر گرفته شده است و در تبریز برنامه‌ای توسط خانواده امام جمعه شهید و استاندار شهید نیز برگزار می‌شود. خانواده رئیس جمهور در این مدت در چند برنامه در برخی استان‌ها از جمله قم و اهواز شرکت خواهند کرد. هفته آینده حضور خانواده شهید رئیس‌جمهور در عراق در نظر گرفته شده است تا با این حضور از حضور و زحمات اقشار مختلف عراق قدردانی کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه خانواده شهید امیر عبداللهیان صبح پنج شنبه مراسمی در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار می‌کنند، افزود: در کنار مراسم اصلی برنامه‌های فرهنگی هنری نیز برگزار می‌شود؛ رونمایی از تولیدات فرهنگی هنری که در همین مدت آماده شده است از این جمله است نمایشگاه عکس و آثار هنری نیز انشاالله برگزار می‌شود. تلاش می‌کنیم در بازه زمانی حدود یک هفته‌ای برنامه وسیعی در سراسر کشور داشته باشیم. برنامه اصلی در هفتم تیر و سالروز شهادت شهید بهشتی و یارانشان است و در همه این مجالس تجلیل از شهدای هفتم تیر نیز انجام می‌شود.وزارت امور خارجه هم با حضور ۱۴۰ مهمان خارجی برنامه‌های متنوعی خواهد داشت.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره در نظر گرفتن بخش ویژه برای شهید رئیسی در جشنواره‌های فجر گفت: مصوبه‌ای را شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته گذشته مبنی بر تأسیس بنیاد شهید رئیسی داشتند که در اساسنامه پیشنهادی چنین مواردی در نظر گرفته است و با تلاش دوستان جایزه ویژه شهید جمهور را در بخش‌های مختلف جشنواره‌های فجر خواهیم داشت. همزمان در این ایام در بیش از ۶۰ کشور مراسمی توسط رایزنی‌های فرهنگی برگزار می‌شود و البته درخواست‌هایی مبنی بر حضور خانواده شهدا در این مراسم بوده که در حال بررسی است. روز گذشته با یکی از مقامات پاکستانی دیدار داشتم و گفتند مردم پاکستان هم به اندازه مردم ایران عزادار بودند و حتی در برخی مناطق بدون حضور نمایندگی سیاسی و فرهنگی مراسمی برگزار کردند.

وی در مورد کتب نوشته شده درباره رئیس جمهور شهید گفت: محتوای بخش مهمی از کتاب‌ها آثار هنری از قبیل شعرهای سروده شده و مجموعه خاطرات است و بیشتر گردآوری این چنین آثاری است؛ از جمله این آثار می‌توان به کتابی اشاره کرد که در مورد دوران خدمت رئیس جمهور شهید در زمان ریاست بر قوه قضائیه است. مجموعه کتابی هم متشکل از خاطرات است که به زبان‌های مختلف (۷ زبان) گردآوری شده که انشاالله در مراسمی دیگر رونمایی می‌شود.آقای امینی نیز مستندی ساخته اند که تلاش می‌کنیم به نمایش دربیاید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد مناظرات فرهنگی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: جلسات کارشناسی از جلسات مناظره جذاب‌تر بودند. البته به دلیل برخی مواضع مجبور به موضع گیری شدیم و بعضاً تحلیل‌های نادرستی ارائه می‌شد.

اسماعیلی گفت: در این دوره سه ساله دولت سیزدهم اتفاقات بسیار خوبی در حوزه فرهنگ هنر و رسانه تجربه کردیم و این به واسطه پشتیبانی رئیس جمهور که تمام قد از این حوزه حمایت کردند بود، بدون اینکه در رسانه‌ها مطلبی از حمایت‌های ایشان منعکس شود پشتیبانی‌های لازم را انجام دادند و مواردی را که تشخیص می‌دادند و به نفع اعتلای فرهنگ، هنر و رسانه بود با کمال اخلاص انجام می‌دادند و هر آنچه توفیق در این حوزه داشتیم مرهون لطف و عنایت رئیس جمهور شهید است و کمبودها متوجه بنده است. تاکنون از ۹۰ رسانه برای حضور در این مراسم اعلام حضور کرده اند. در حوزه موسیقی تولیداتی برای رئیس جمهور شهید داریم و چند اثر صحنه‌ای هم در حال آماده شدن است، اصحاب موسیقی در این زمینه بسیار زحمت کشیدند و تنها در بخش سرود در کانون فرهنگی هنری مساجد ده‌ها سرود جذاب آماده است و سایر نهادها نیز تولیداتی دارند که به تدریج منتشر می‌شود

وی درباره نظارت بر محتوای آثار تولیدی در حوزه کتاب گفت: رئیس جمهور شهید متعلق به همه مردم است و طبیعتاً نویسندگان ابراز لطف دارند با این حال اداره کل کتاب بر کیفیت محتوا دقت لازم را دارند تا انشاالله بنیاد شهید رئیسی شکل بگیرد و امورات به پیش رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش در مورد نام گذاری روزی برای رئیس جمهور شهید گفت: در شورای فرهنگ عمومی روز سی‌ام اردیبهشت به عنوان روز خدمت مجاهدانه نام گذاری شده است که برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می‌شود.

رحیمی رئیس مرکز روابط عمومی ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: کتابی در مورد حاشیه نگاری نخستین سفر شهید جمهور به سازمان ملل در دست تألیف بود که در مراحل پایانی قرار دارد. کتاب دوم نیز حاشیه نگاری سفر شهید رئیسی به سازمان ملل است که اثری از آقای جعفری است و به واسطه که به دلیل جنگ غزه به لبنان رفتند، در دست اقدام است.

وی افزود: نزدیکان و همراهان ایشان نیز حاشیه نگاری‌های خود را تألیف می‌کنند؛ همزمان با فعالیت‌ها و دوران کوتاه ریاست جمهوری ایشان مستندهایی ساخته شده است که بخشی از آنها در این ایام پخش می‌شود و برای ایام اربعین ایشان نیز مستندهایی تولید شده است که برخی به پخش در این هفته می‌رسد. صدواسیما مستنداتی با موضوع تشییع، روز حادثه و جست و جو برای یافتن بالگرد تهیه کرده است، حوزه هنری و برخی دیگر از نهادها نیز مستنداتی تولید کرده اند.

رحیمی در پایان گفت: این روند ادامه دارد چراکه میزان فعالیت‌های ایشان به نحوی بود که خیلی از مواقع از منعکس کردن اقداماتشان جا می‌ماندیم.

دکمه بازگشت به بالا