افتتاح ۱۷هزار تخت بیمارستانی و ۲۷۰۰ پروژه بهداشتی در دولت شهید جمهور

بهداشت |بیمارستان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در دولت شهید جمهور ۱۷ هزار تخت بیمارستانی به مردم تقدیم شد، گفت: بیمه پایه رایگان سلامت برای پنج دهک اول جامعه نیز کار بزرگ دولت شهید رئیسی بود.

به گزارش patc، دکتر بهرام عین اللهی – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در شروع دولت سیزدهم و در سال ۱۴۰۰ شرایط بسیار وحشتناکی داشتیم، روزانه ۷۰۰ نفر قربانی کرونا می‌شدند و چند ۱۰ هزار نفر در روز بیمار می‌شدند ولی شهید رئیسی به عنوان رئیس جمهوری که به حوزه سلامت اعتقاد راسخی داشت عملکرد خوبی به یادگار گذاشت. معتقدم ایشان باید به عنوان یک رئیس جمهور نمونه در سطح جهان معرفی شود.

تماس شخص شهید رئیسی با رئیس جمهور چین و سیل واکسن کرونا به ایران

وزیر بهداشت با بیان اینکه نخستین خواسته رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیات دولت این بود که مسئله کرونا کنترل شود و این مهمترین مأموریت من در وزارت بهداشت هم بود، گفت: مهار کرونا با واکسیناسیون محقق می‌شد ولی تا شروع دولت سیزدهم، فقط ۱۸ میلیون دُز واکسن تزریق شده بود که آن هم برای کادر درمان و سالمندان بود؛ در آن دوره، روزانه ۷۰ هزار دُز واکسن تزریق می‌شد اما شهید رئیسی شخصا وارد میدان شدند و با رئیس جمهور چین تماس گرفتند تا شاهد واردات گسترده واکسن باشیم.

عین‌اللهی ادامه داد: سیل ورود واکسن به کشور بعد از این مسئله صورت گرفت و حتی برخی می‌پرسیدند چگونه این همه واکسن باید تزریق شود؟ ما از تجربه دوره دفاع مقدس و حضور مردم استفاده کردیم و به رکورد تزریق روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دُز واکسن رسیدیم.

عین اللهی با بیان اینکه تا آذرماه ۱۴۰۰ میزان واکسیناسیون به حد قابل قبولی رسید، خاطرنشان کرد: تا آن زمان، ۱۲۲ هزار نفر در ایران بر اثر کرونا فوت کرده بودند از آن زمان تا امروز، حدود ۲۲ هزار نفر جان خود را از دست دادند. ستاد ملی کرونا به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده بود و شهید رئیسی شخصا فرماندهی این ستاد را بر عهده داشت.

احیاء شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به همت شهید رئیسی

وی ادامه داد: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تا پیش از دولت شهید رئیسی، تقریبا تعطیل بود ولی شهید رئیسی شخصا در سه جلسه این شورا شرکت و دستورات خوبی را هم در حوزه‌های گوناگون مختلف از جمله ایمنی غذا صادر کرد.

بیمه پایه رایگان سلامت برای ۵ دهک اول جامعه

عین‌اللهی گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های شهید رئیسی، توجه ایشان به حوزه سلامت در مناطق محروم بود به همین دلیل بحث بیمه همگانی را در دستور کار قرار داد؛ به این ترتیب پنج دهک پایین جامعه زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند. یکی دیگر از خدمات مهم این دولت، رایگان شدن درمان کودکان زیر هفت سال است، این مسئله به خصوص برای نسل فردا و آینده کشور اهمیت دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در دولت سیزدهم، عمل جراحی تمام کودکانی که نیاز به کاشت حلزون شنوایی داشتند به صورت رایگان انجام شد، گفت: این عمل حدود یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد و این دستور شخص شهید رئیسی بود. خوشبختانه صف انتظار کاشت حلزون شنوایی در کشور نیز صفر شد.

عین‌اللهی تصریح کرد: در این مدت صندوق بیماران خاص و صعب العلاج هم تشکیل شده که در سال نخست با ۵ هزار میلیارد تومان شروع به کار کرد و بودجه آن در سال جاری به ۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بحث جوانی جمعیت، قانونی مترقی توسط مجلس به تصویب رسید که آخرین سخنرانی و برنامه شهید رئیسی در سالن اجلاس سران، در مورد اهمیت جوانی جمعیت بود که نشان‌دهنده اهمیت بالای مسئله برای شهید جمهور بود. از سوی دیگر درمان ناباروری در مراکز دولتی تا ۹۰ و مراکز خصوصی تا ۷۰ درصد در دولت سیزدهم تحت پوشش قرار گرفت که در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت است.

عین اللهی با اشاره به تاکید ویژه رییس جمهور شهید بر ضرورت مشورت گرفتن از متخصصان و صاحب نظران، تاکید کرد: گاهی افرادی خارج از حوزه تخصصی یک وزارتخانه، منتقد امور هستند، در عین حال شهید رئیسی انسانی تحول‌گرا بود و همین مسئله توسط برخی به نقد کشیده می‌شد. یکی از مسائل مهم که او بر آن تاکید داشت، سلامت پیشگیری‌محور به جای درمان‌محور بود به همین دلیل برنامه ملی سلامت خانواده را در دستور کار قرار دادیم که با اجرای این برنامه، هر ایرانی با کد ملی، دارای پرونده الکترونیک و مراقب سلامت می شود.

وی تصریح کرد: هر کار تحول‌گرایی با نقدهای جدی مواجه می‌شود که باید دید کدام نقد درست و کدام نادرست است، شهید رئیسی اهل بحث و تبادل نظر بود و به حرف منتقدان کاملا توجه می کرد و برای این کار وقت می‌گذاشت.

در دولت شهید جمهور ۱۷ هزار تخت بیمارستانی به مردم تقدیم شد

بنابر اعلام وزارت بهداشت، عین اللهی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: یکی از مهمترین تحولاتی که با پیگیری شخص شهید رئیسی صورت گرفت، به اتمام رساندن پروژه‌های نیمه تمام است، در این مدت ۱۷ هزار تخت بیمارستانی در اختیار مردم قرار گرفت و برخی از این بیمارستان‌ها مانند بیمارستان امام خمینی(ره) شهریار، سال‌ها و دهه‌ها بود که متروکه مانده بودند. در طول چهار ماه دو هزار تخت به سیستم درمانی تهران اضافه شده، رکوردی که تکرار آن بسیار دشوار است.

افتتاح ۲۷۰۰  پروژه بهداشتی در دولت شهید رئیسی

عین اللهی افزود: ۲ هزار و ۷۰۰ پروژه بهداشتی در دولت سیزدهم  در سراسر کشور به بهره‌برداری رسید. همچنین در این مدت ۲۵ هزار نیروی انسانی مورد نیاز وزارت بهداشت، استخدام شدند. یکی از مهمترین مسائل حوزه سلامت کشور، نیروی انسانی است و با تاکید شهید رئیسی به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۲۰ درصد به ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی افزوده شد. این افزایش ظرفیت ها شامل ۶۵ درصد افزایش در رشته‌هایی تخصصی، ۵۰ درصد در رشته‌های فوق تخصصی و ۲۵ درصد در رشته‌های فلوشیپ و تکمیلی می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا