علمی و پزشکی

افراد بالای ۱۲ سال در هوای آلوده مکمل ویتامین D مصرف کنند

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: در شرایط آلودگی هوا افراد بالای ۱۲ سال، ماهانه مکمل ویتامین D پنجاه هزار واحدی مصرف کنند.

به گزارش patc، دکتر احمد اسماعیل‌زاده با تاکید براینکه استفاده از مواد غذایی کاهنده التهاب یکی از راهکارهای بسیار مناسب مقابله با آلودگی هواست، عنوان کرد: ویتامین D را «ویتامین آفتاب» می نامند زیرا در اثر نور خورشید بر روی پوست تولید می شود. با این حال، ویتامین D تنها زمانی تولید می‌شود که نور خورشید به آستانه خاصی از شدت برسد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این که آفتاب در روزهای تابستان ایده آل است ولی نور ضعیف زمستان از طریق پوشش ابری ایده آل نیست، گفت: علاوه بر پوشش ابر، آلودگی هوا نیز یک عامل خطر فزاینده برای وضعیت کمبود ویتامین D است. آلاینده‌های هوا مانند ذرات معلق در هوا میزان نور خورشید را کاهش می‌دهند و در نتیجه میزان تولید ویتامین D در پوست کاهش می یابد.

وی شیوع کمبود ویتامین D در افراد جامعه را مورد اشاره قرار داد و افزود: با توجه به این که این افراد باید برای برطرف کردن کمبود این ویتامین، مکمل ویتامین D مصرف کنند، در شرایط آلودگی هوا نیز بر مصرف این مکمل تاکید می شود. بنابراین حتما تمامی افراد بالای ۱۲ سال باید ماهانه یک مکمل ویتامین دی پنجاه هزار واحدی مصرف کنند.

اسماعیل زاده با بیان اینکه ویتامین C، یک ویتامین محلول در آب، یک ماده آنتی اکسیدانی است و به طور گسترده در سراسر بدن از جمله مایع پوشش خارج سلولی ریه پخش می شود، اظهار کرد: این ویتامین یک عامل کاهش دهنده رادیکال های آزاد ناشی از استرس اکسیداتیو است. در واقع این ویتامین از طریق از بین بردن انواع رادیکال‌های آزاد و اکسیدان‌ها، در شرایط آلودگی هوا می تواند بدن به خصوص ریه ها را در برابر مضرات ذرات معلق در هوا حفظ کند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مصرف ویتامین C در دزهای بالاتر از راه مکمل‌ها می تواند برای سلامت افراد عوارضی را به همراه داشته باشد، گفت: توصیه می شود برای تامین این ماده مغذی، بیشتر از گروه های غذایی حاوی آن به جای مکمل‌ها استفاده شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی اضافه کرد: بهتر است هر روز از میوه و سبزیجات غنی از ویتامین C مثل پرتقال، لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گوجه فرنگی در رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنید.

اسماعیل‌زاده با تاکید بر اینکه آلودگی هوا می تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شود، گفت: آلوگی هوا می تواند با ایجاد شرایط اکسیداتیو محیط التهابی در بدن ایجاد کند که این امر می تواند زمینه ساز بیماری های مختلف باشد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا