عمومی

الهام علی‌اف دست از شیطنت برنمی‌دارد

جمهوری آذربایجان از دهه 1990 بر سر اختلافات مرزی با ارمنستان اختلاف داشت و اکنون یک سال بعد علاوه بر ایروان با ایران نیز اختلاف دارد. تهران این ناهماهنگی را فریب رژیم صهیونیستی می داند که مدت هاست در داخل جمهوری آذربایجان فعالیت های نظامی انجام داده است.

به گزارش patc شرق وی نوشت: “الهام علی اف تیشه را گرفت و به ریشه روابط خود با همسایگانش زد. با قلبی گرم. جمهوری آذربایجان از دهه 1990 بر سر اختلاف مرزی با ارمنستان درگیر بوده است و اکنون یک سال است که می گذرد. به غیر از ایروان، با ایران نیز در تضاد است، تهران این ناهماهنگی را یهودی می داند، شیطنت رژیم صهیونیستی که مدت هاست در خاک جمهوری آذربایجان فعالیت نظامی می کند.

جنگ لفظی همچنان در حال افزایش است

ایران و آذربایجان مرز مشترک طولانی دارند و جنگ لفظی سابقه طولانی دارد. علی اف در ماه‌های اخیر ایران را متهم کرده است که با حمایت از ارمنستان و همچنین برخی گروه‌های تروریستی داخلی به جنگ دامن می‌زند. شبکه دولتی آذربایجان با دعوت از کارشناسان ضد ایرانی اوضاع را تشدید کرده است.

از سوی دیگر، بسته شدن گذرگاه مرزی لاچین به کمبود دارو و منابع انرژی برای ارامنه ساکن قره باغ و اطراف آن منجر شد و تهران را به همراهی سایر کشورها در اتخاذ موضع انتقادی در قبال این حادثه سوق داد.

ادعای حمایت از تروریست ها

بیش از یک ماه پیش، جمهوری آذربایجان مدعی شد که اعضای یک گروه مسلح غیرقانونی را که مخفیانه با ایران همکاری می کردند، دستگیر کرده است. مقامات اطلاعاتی کشور اعلام کردند که این 19 نفر از ایران کمک مالی دریافت کرده اند. چند روز پس از این حادثه، در پی حادثه تروریستی شاهچلاق، ایران یک شهروند جمهوری آذربایجان را عامل و عامل این حادثه تلخ اعلام کرد. وزارت اطلاعات همچنین از دستگیری 26 نفر از اتباع آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان به اتهام دست داشتن در این حمله و طراحی سایر عملیات مشابه از جمله در زاهدان خبر داد.

عصبانیت باکو از رزمایش ایران

اما این تنها حادثه نیست. رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمال غرب کشور و حضور همزمان وزیر امور خارجه برای افتتاح کنسولگری ایران در کاپان خشم باکو را برانگیخت. اما بعداً مشخص شد که تهران قبل از انجام این رزمایش به دولت جمهوری آذربایجان اطلاع داده است. همزمان ایران اعلام کرد که رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه ارس با هدف تهدید کشورهای همسایه نبوده است.

الهام علی اف چندی پیش در سخنانی گفت: من سال ها با سه رئیس جمهور ایران خاتمی، احمدی نژاد و روحانی کار کرده ام و هیچ وقت شرایط مثل امروز نبوده است. وی مدعی شد که ایران هرگز در چند ماه دو بار در کشورمان رزمایش نظامی انجام نداده است. همانطور که الهام علی اف گفت، در اواسط دسامبر تمرینات خود را با حمایت ترکیه آغاز کردند تا نشان دهند که از ایران نمی ترسند.

واکنش ایران به اظهارات علی اف

در مقابل سخنان تند علی اف، حسین امیرعبدوراشیان، وزیر امور خارجه اعلام کرد که ما آذربایجان و ارمنستان را همسایه می دانیم و هرگز به ضرر طرف دیگر تعدیل نمی کنیم. . ما به همسایگان خود از جمله این دو کشور توجه می کنیم اما نه. اما ما به وضوح به همه بازیگران در قفقاز گفته ایم که هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی در منطقه با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد. مقامات محلی اطمینان داده اند که چنین برداشت هایی ندارند و بنابراین چنین برداشت هایی در منطقه ندارند.

قره باغ، ترکیه و اسرائیل مثلث مورد مناقشه هستند

پس از بیش از سه دهه درگیری با ارمنستان بر سر قره باغ، جمهوری آذربایجان به حملات خود به خاک خود ادامه می دهد که باید در کنفرانس ژنو در اکتبر امسال راه را برای صلح باز می کرد. آذربایجان تهران را به دخالت در جنگ متهم کرده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تهران در سال‌های اخیر از هر دو طرف جنگ قره‌باغ دعوت کرده است تا به یک توافق دست یابند و از اشغال زمین‌های یکدیگر دست بردارند. آنها همچنین از اینکه ایران در کاپان در سه کیلومتری آذربایجان کنسولگری باز کرده است عصبانی هستند. این منطقه یکی از مناطق مورد مناقشه بین ارمنستان و آذربایجان است.

از سوی دیگر تهران نگران رابطه نزدیک آذربایجان با رژیم صهیونیستی است. علی اف در سال های اخیر خرید تجهیزات نظامی از رژیم را آغاز کرده و در عین حال 40 درصد انرژی مورد نیاز در سرزمین های اشغالی را تامین می کند. علاوه بر این، این کشور در تلاش است تا بین مرزهای ایران و ارمنستان فاصله بگیرد.

ایران بارها مخالفت خود را با هرگونه تغییر مرزی اعلام کرده است. آذربایجان بزرگراهی به نام کریدور زنگزور می خواهد. کریدور همان چیزی است که ایران را از ارمنستان جدا می کند و تهران نمی خواهد که به طور کامل به دست باکو بیفتد. این اتفاق همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در انتقال انرژی شود. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا