بین الملل

اوکراین: ایران، موشکی به روسیه تحویل نداده است

به گزارش اوکراین فرم، کریلو بودانوف، رئیس اطلاعات وزارت دفاع اوکراین روز دوشنبه در مصاحبه با سایت LIGA.net گفت: روسیه در تلاش است از ایران مهمات بخرد. روسیه همچنین از ایران می خواهد که به آنها موشک های بالستیک بفروشد. اما ایران حتی یک موشک هم به آنها نداد.

این مقام اوکراینی در مصاحبه اخیر با نیویورک تایمز گفت که ایران هنوز موشک های کروز به روسیه تحویل نداده است.

به گزارش ایسنر، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یکی از نشست های خبری خود درباره ارسال تسلیحات به روسیه برای جنگ با اوکراین گفت: ایران سعی کرده از روابط و توانایی های خود برای کمک به راه حل دو کشور استفاده کند. با استفاده از ابزارهای سیاسی برای حل بحران، در این مورد آمادگی و تلاش خود را برای طرح این مطالبات از ایران اعلام کرده است و ادامه این مطالبات با انگیزه سیاسی و هدفمند است و توسط کشورهای ارسال کننده سلاح به این سوی جنگ انجام می شود. و بحران ما معتقدیم این ادعاها انگیزه سیاسی دارند و برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات این کشورها طراحی شده اند.

همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی اخیر خود با همتای اوکراینی خود با ابراز مخالفت شدید با ادعاهای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، تاکید کرد که رئیس جمهوری اسلامی ایران هشت سال جنگ تحمیلی را تجربه کرده است. و جنگ های اوکراین، یمن و جاهای دیگر را تجربه کرده و با آن مخالفت کرده است.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: ما با روسیه رابطه خوبی داریم و در گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در مورد جنگ اوکراین احترام به تمامیت ارضی همه کشورها است نه ارائه سلاح به همه طرف‌ها. درگیری، برای توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم.

امیر عبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن و بر اساس یک معیار واحد و ضد جنگ است.

وی تاکید کرد: آمادگی داریم جلسات فنی دو کشور را با حضور کارشناسان نظامی و بدون هیچ واسطه ای برگزار کنیم.

امیرعبداللهیان اظهارات برخی مقامات غربی را بی اساس خواند و گفت: آماده کمک به ایجاد آتش بس هستیم.

310310

دکمه بازگشت به بالا