حوادث و رویدادها

اگر در فضای مجازی آگهی منتشر می‌کنید، این هشدار را جدی بگیرید

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نسبت به تبلیغ کنندگان کلاهبردار و متجاوز در فضای مجازی هشدار داد.

سرهنگ علی محمد رجبی در گفت وگو با patc، وی با اشاره به اینکه مجرمان سایبری از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف مجرمانه خود استفاده می کنند، گفت: یکی از بسترهایی که مجرمان سایبری ممکن است از طریق آن به کلاهبرداری و سایر فعالیت های مجرمانه بپردازند، وب سایت ها و ابزارهای تبلیغاتی رایگان است. به این ترتیب مجرمان با استفاده نادرست از اطلاعات تماس مندرج در تبلیغات ممکن است برای تبلیغ کنندگان در فضای مجازی پیام و لینک ارسال کنند.

وی با بیان اینکه لینک ها جعلی هستند و به هیچ عنوان نباید باز شوند، گفت: در این روش کلاهبرداری، مجرمان سایبری پیام هایی حاوی پیامک را با لینک های جعلی ارسال می کنند. سایت تبلیغات آنلاین موظف است از حذف آگهی‌ها، افزایش دید آگهی‌ها و … جلوگیری کند و از طریق این لینک آگهی‌دهندگان را با پرداخت هزینه‌ای ناچیز یا نمایش بیشتر آگهی‌های خود، برجسته‌تر نشان دهد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در متن این پیامک ها گفت: پیامک ها معمولا به شرح زیر است: «کاربر گرامی، آگهی شما به تازگی با موفقیت ثبت شده است، برای به روز رسانی آگاهی خود باید هزینه پرداخت کنید. 20000 ریال در غیر اینصورت آگهی شما در عرض چند دقیقه از سایت حذف خواهد شد” و…

رجبی با بیان اینکه کاربران به دلیل کم بودن مبلغ تشویق به پرداخت شده اند، گفت: این در حالی است که این لینک ها افراد را به درگاه های جعلی بانکی سوق می دهد که در آن اطلاعات بانکی کاربران به سرقت رفته و حساب های آنها هک می شود. به سرقت رفته توسط افراد سودجو تخلیه خواهند شد.
وی افزود: همچنین ممکن است افراد سودجو از هویت کاربران سوء استفاده کنند یا بدافزار را از طریق لینک بالا وارد گوشی کرده و گوشی افراد را هک کنند.

بیشتر بخوانید:

هشدار در مورد خرید توکن های “Tetlo”.

هشدار پلیس فتا به کلاهبرداران ‘متاورسی’

هشدار پلیس فتا به همتا، ثنا و…

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: به منظور پیشگیری از وقوع این جرم و سرخوردگی مجرمان سایبری لازم است شهروندان از بازکردن اینگونه لینک ها خودداری کرده و به تمامی سایت های اطلاعاتی معتبری که استفاده می کنند توجه داشته باشند تا اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار دهند. شماره های رسمی و از شماره تلفن همراه شخصی برای ارتباط با مشتریان استفاده نکنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا