علمی و پزشکی

این درد‌ها از علل سکته قلبی است

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سینا مراد مند- متخصص قلب و عروق با بیان اینکه درد‌های کرونری که ناشی از تنگی عروق کرونا ویروس است، به درد‌های آنژینی معروف است، افزود: عروق کرونا ویروس، عروق خون رسان به عضله قلب است. البته ممکن است درد قلبی منشا دیگری هم داشته باشد مثلا به علت التهاب جدار خارجی قلب باشد یعنی بعلت پریکاردیت. درد‌های کرونری اهمیت زیادی دارد.

وی با تاکید بر ایینکه این درد‌ها چند خاصیت دارند که اگر این خاصیت‌ها با هم باشند به نفع این درد‌ها هستند، ادامه داد: این درد‌ها موقع فعالیت ایجاد می‌شود. مثلا هنگام بالارفتن از پله، دویدن، موقع راه رفتن، بار سنگین برداشتن. این درد‌ها در پشت جناغ شایع‌تر روی می‌دهند. البته می‌تواند در جداره طرف چپ سینه یا طرف راست سینه هم انتشار پیدا کند.

با بیان اینکه کیفیت درد گنگ و مبهم است، تاکید کرد: فرد نمی‌تواند موضعی را برای درد نشان دهد و فرد حالت عدم راحتی و آسایش در سینه را ابراز می‌کند. بیمار اظهار می‌دارد سنگی را روی سینه ام گذاشته اند؛ درد ۵ دقیقه بعد، ۱۰ دقیقه بعد یا ۲۰ دقیقه بعد به تدریج خوب می‌شود. با استراحت یا قرص زیر زبانی بهبود می‌یابد. در این جا محل درد، مدت درد، عوامل ایجاد کننده درد اهمیت دارد.

در پاسخ به این پرسش که منظور از آنژین پایدار و ناپایدار چیست؟، گفت: وقتی مشخصات درد آنژینی که قبلا توضیح دادیم، یک ماه، دو ماه تا چند ماه حتی چند سال تکرار شود و موقع استراحت بهبود یابد، آنژین پایدار می‌گوییم؛ اما درد‌هایی که جدیدا اتفاق افتاده، مثلا فرد ۱۵ روز است دچار این درد‌ها شده است، یا درد‌هایی که قبلا داشته و ماه‌ها طول کشیده؛ ولی در حال حاضر شدت درد‌ها افزایش یافته است و مدت درد‌ها نیز افزایش یافته، به این حالت آنژین ناپایدار می‌گوییم.

در خصوص علت اهمیت درد‌های آنژینی افزود: این درد‌ها به علت کاهش خون رسانی به عضله قلب اتفاق می‌افتد و اهمیت این درد‌ها این است که اگر خون رسانی کاهش بشتری پیدا کند، ممکن است منجر به سکته قلبی شود. البته تشخیص این که درد‌ها مربوط به کدام بخش بدن است، فقط به عهده پزشک است. پزشک از روش‌های پاراکلینیکی مانند آنژیو گرافی، نوار قلب، تست ورزش و اکو استفاده می‌کند و تشخیص قطعی را اعلام می‌کند.

ادامه داد: درد‌هایی که در استراحت ایجاد می‌شوند و در هنگام فعالیت وجود ندارند، مدتشان کوتاه حداکثر چند ثانیه تا یک دقیقه است و موضعی هستند، در جلوی سینه به حالت تیر کشیدن و یا سوزن سوزن شدن احساس می‌شوند، درد‌های قلبی نیستند. یعنی درد‌های ارگانیک نیستند. اسپاسم‌های عضلانی- عصبی هستند. البته تشخیص نوع درد فقط به عهده پزشک است.

در پاسخ به این پرسش که آیا همه درد‌های قلبی منشا کرونری دارند؟، گفت: خیر، به عنوان مثال شلی مادرزادی دریچه میترال (پرولاپس میترال) هم درد‌های قلبی غیر آنژینی ایجاد می‌کند. درد‌های پرولاپس میترال، آزار دهنده هست، ولی خطرناک نیست.

با بیان اینکه درد‌های گوارشی ممکن است پشت جناغ احساس شود، افزود: اگر یک نقطه از قلب درد بگیرد و به دست چپ انتشار پیدا کند و با نفس کشیدن تشدید شود از خصوصیات درد قلبی نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که استخوان جناغ در کدام قسمت بدن قرار گرفته است؟، ادامه داد: در ناحیه وسط سینه، از بالا به دو استخوان چنبری (کلاویکول) متصل می‌شود. دنده‌ها از دوطرف به استخوان جناغ متصل می‌شوند.

استخوان جناغ تا بالای شکم امتداد دارد. ضعف و تعریق (عرق سرد) – تهوع از علائم همراه درد‌های آنژینی است. البته اگر کسی یک دفعه عرق کند بعد از ۱۰ دقیقه تعریق تمام شود ممکن است مربوط به قلب نباشد. در این مورد استثنا هم وجود دارد. ممکن است فرد ۸۰ ساله‌ای که مبتلا به دیابت است، درد قلبی را احساس نکند و فقط عرق ریزش داشته باشد و مشکل قلبی هم داشته باشد.

در ادامه بیان کرد: اسپاسم مری درد پشت جناغ ایجاد می‌کند که به کتف انتشار می‌یابد. حتی ممکن است بیمار عرق هم بکند. زخم مری، التهاب مری به علت برگشت اسید معده به مری یا به علت بدخیمی، عارضه ریفلاکس که به علت کارایی کافی نداشتن اسفنگتر انتهای مری، محتویات اسیدی معده به مری وارد می‌شود ایجاد می‌شود. اسپاسم معده (زخم معده) سنگ کیسه صفرا که در حال حرکت است و ناراحتی لوزالمعده ممکن است درد‌هایی شبیه درد قلبی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه درد یک نشانه است و بیماری نیست، گفت: باید فردی که در ناحیه قلب دچار درد می‌شود به پزشک مراجعه کند و پزشک با روش‌های پاراکلینیکی به تشخیص برسد تا طبق نظر او درمان انجام شود. درمان ممکن است دارویی یا آنژیو پلاستی باشد. یعنی پزشک برای برطرف کردن تنگی از استنت (در اصطلاح عامیانه فنر) استفاده می‌کند. گاه برای برطرف کردن تنگی، پزشک از عمل جراحی قلب باز استفاده می‌کند. البته پزشک با استفاده از روش‌های پاراکلینیکی مانند تست ورزش- نوار قلب و اسکن و اکو، ممکن است بیمار را به سایر همکاران راهنمایی کند. یعنی نتیجه بگیرد که درد‌ها منشا قلبی ندارد.

در پایان با بیان اینکه معتقد نیستم کسی برای درد قلبی دمنوش بخورد، چون درد یک علامت است، اظهارداشت: این افراد باید مراجعه به پزشک داشته باشند و بررسی شوند و علت درد باید پیگیری شود. طب سنتی نسبت به دارو‌های گیاهی می‌بایست نظر دهد

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا