عمومی

این کار، ساده نیست! – patc

آنها کار خود را یک هنر می دانند؛ هنری که به واسطه شگفتی طعم و عطر، ترکیبی را می سازد که تازه می ماند و حس خوبی را به مردم منتقل می کند.

ساعت ها پشت دستگاه می ایستند و انواع قهوه سرو می کنند. از این رو به آنها باریستا می گویند. «باریستا» به ایتالیایی برای بارمن است؛ کسی که معمولاً در کافی شاپ کار می کند و انواع نوشیدنی های قهوه سرو می کند. کافی شاپ ها از این عنوان برای توصیف فردی استفاده می کنند که قهوه درست می کند و اپراتور دستگاه اسپرسوساز است.

اول مارس روز جهانی باریستا است و معمولاً در کشورهای مختلف از جمله استرالیا جشن گرفته می شود. روز باریستا برای اولین بار در سال 2019 برای گرامیداشت جامعه باریستا جشن گرفته شد. به همین مناسبت گفتگوی دو باریستا را دنبال می کنیم.

“متاسفانه اکثر باریستاهای باتجربه تعدادشان زیاد نیست، زیرا هر باریستایی پس از گذراندن یک دوره، خود را حرفه ای می بیند و کار می کند و نمی تواند این حرفه را به عنوان یک ماشین ببیند، باید احساس کند علاقه به آن وجود دارد. موارد زیادی وجود دارد. ماشین‌هایی که اکنون قهوه را استاندارد می‌دانند، اما نمی‌توانند به درستی احساس خوبی را که باریستا یک قهوه خانگی به مشتری می‌دهد، منتقل کنند. اینها حرفه «فرشاد چغانه» است که هفت سال است با قهوه سر و کار دارد.

به گفته وی، باریستاهای خوبی که در این کلاس کار می کنند معمولا برای 8 ساعت کار روزانه حدود 5 تا 6 میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند: «اگر چه به نظر من آنها لیاقت بیشتری دارند، اما به دلیل وجود کافه، معمولاً روسای کافه ها نمی توانند پول بدهند. بیشتر.”

چغان، باریستای سابق که اکنون دو کافه دارد، به patc گفت: «قهوه استانداردهای خاص خود را دارد، اما همه مکان‌ها این استانداردها را ندارند. صاحب کافی شاپ می تواند تصمیم بگیرد که چگونه قهوه را سرو کند. به عنوان مثال، برخی از کافه ها بسته به رضایت مشتریانشان از قهوه، برای مدت زمان مشخصی قهوه سرو می کنند. سروو تماماً قهوه به ذائقه باریستا نیست.

او می گوید: «کافه داری یک حرفه است، از باریستا گرفته تا سایر بخش ها. مانند بسیاری از مشاغل دیگر، کار در کافی شاپ پیچیدگی های خاص خود را دارد، اما آن را به سادگی می بینند. بسیاری از مردم فکر می کنند با گذراندن دوره های آموزشی می توانند باریستا شوند. برای یک باریستا، یک کافی شاپ اغلب از هر چیز دیگری ارزشمندتر است. “این روزها تعداد باریستاها نیز زیاد شده است و اگر در یک کافه تبلیغ کنید، افراد زیادی به باریستا می آیند، اما تعداد کمی فکر می کنند که بیشتر به باریستا احترام می گذارند و بار کار در لابی را بر عهده می گیرند. بخش قهوه. “

چگانه «لاته» را پرطرفدارترین قهوه در کافه‌ای می‌داند که در آن کار می‌کند: این قهوه به اسانس پروتئین شیر تبدیل می‌شود. به همین دلیل به مشتریان توضیح می دهیم که آیا می خواهند قهوه بسیار داغ دیگری را انتخاب کنند. به نظر من همه افرادی که در کافه کار می کنند باید به مشتریان خود توضیحات کافی بدهند. بسیاری از مشتریان ما هر روز برای خوردن لاته خود به کافه می آیند.

آرشام بادبره به مدت هفت سال باریستا بوده و هر شش ماه یک بار به لطف دوره های آموزشی آنلاین خارج از کشور، حرفه خود را به روز می کند. او در مسابقات زیادی شرکت کرده و حالا خودش به آموزش این حرفه می پردازد و می گوید: «هر ساله مسابقات باریستا در دنیا برگزار می شود اما بعد از شیوع ویروس کرونا، دو سال است که این مسابقات برگزار نمی شود. مسابقات باریستا در ایران معمولاً یک چالش است. معمولا برگزار کننده واردکننده قهوه و ابزار این رشته نیز می باشد.«تعداد شرکت کنندگان در این مسابقه در ایران بین 40 تا 70 نفر بود، در حالی که در آخرین مسابقه ای که حدود دو ماه پیش برگزار شد، حدود 150 نفر حضور داشتند. عضو شوید. . “

او باریستا را یک هنر توصیف می‌کند: «بسیاری از مردم خود را باریستایی می‌دانند که دوره‌های آموزشی را در یوتیوب تماشا می‌کنند و امیدوارند پول زیادی به دست آورند. بسیاری از دستگاه‌های قهوه در کافه‌ها موجود نیستند، زیرا افراد بی‌تجربه به فکر باز کردن یک کافه هستند. آزاردهنده‌ترین قسمت آن است. از یک شغل باریستا، بی تفاوتی اوست که شامل دستمزد کم می شود. «معمولا یک باریستای تازه کار حدود دو و نیم میلیون تومان درآمد دارد، در حالی که یک باریستای حرفه ای حدود شش میلیون تومان درآمد دارد که با توجه به شرایط فعلی رقم کمی است. “

بادبره حدود دو سال است که کلاس های مختلفی برای باریستاها راه اندازی کرده است. خیلی ها به صورت حرفه ای با او کار کردند و سپس مهاجرت کردند. به طور معمول 10٪ از دانش آموزان پس از اتمام این برنامه ها مهاجرت می کنند. برخی از مشتریان او باریستاهایی هستند که در این کلاس ها شرکت می کنند تا تجدید کنند، در حالی که برخی دیگر از صفر شروع می کنند که توسط باربارا برای کار در کافه های مختلف معرفی شده اند. جوان ترین مشتری که در این دوره شرکت کرد 13 سال و بزرگترین مشتری 40 سال داشت.

به گفته وی سه باریستای 13 ساله با استعداد سه ماه پیش به این مسابقات آمدند.

این باریستا گفت: “معمولا مدیران کافه ها باید هر چند ماه یکبار اطلاعات باریستا خود را به روز کنند و هزینه آن را بپردازند، اما اغلب باریستاها خودشان این کار را انجام می دهند و از جیب خود پول می پردازند.” دوره این کار قسمت های مختلفی از جمله طعم، دانه بندی، فرآوری و دم کردن قهوه دارد.

بادبر همچنین به بدرفتاری برخی مشتریان با باریستاها اشاره کرد و گفت: یک بار برای انجام کاری به وسط لابی می رفتم که یک مشتری با من تماس گرفت و گفت: تا کی می توانی منتظر ماشین من باشی؟ «عزیزم، این بنده خدا پارکبان نیست، باریستا است. «به هر حال هر مشتری با هر شخصیتی وارد کافه می شود. “

او به خوبی روی لاته تمرین می کند و عمدتاً از طرح های کلاسیک استفاده می کند: «لاته آرت حدود 80 سال پیش از ایتالیا به ایران وارد شد. باریستا می تواند هنر زیبایی خود را روی قهوه سدر انجام دهد که همه اینها را می توان به استخراج صحیح شیر و کف کردن آن ردیابی کرد. و تمرین زیادی می خواهد.وقتی طرح هنری را جلوی آنها می گذاریم، برخی از مشتریان قهوه را با قاشق مخلوط می کنند. . “

این باریستا در خصوص تاریخچه قهوه گفت: اولین دانه قهوه 1200 سال پیش در اتیوپی پدیدار شد و دو قرن بعد به عربستان، یونان و ترکیه راه یافت و برای هر کشوری دستور پخت غذا را داد و سپس به ایران آمد. به عنوان مثال، فرآیند پردازش قهوه «دال» همچنان مانند قبل است. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا