خانواده و جامعه

بازار قزوین برای دومین‌بار در هفته سوخت

بازار قزوین در کمتر از یک هفته دو بار در آتش سوخت. صبح امروز بخشی از بازار نزدیک بخش تاریخی و سنتی در آتش سوخت. در حالی که بازار قدیمی و تاریخی قزوین از هر دو آتش سوزی جان سالم به در برده است، مبارزه با آنها همچنان مهمترین چالش است. مدیرکل میراث فرهنگی قزوین هم اکنون پس از آتش سوزی دوم اعلام کرده است که آماده همکاری در راه اندازی سامانه خط لوله اطفای حریق و آبرسانی در بازار قزوین است.

چهار روز پیش (۵ تیرماه) یک مغازه در راسته سنتی بازار قزوین در آتش سوخت. هشدارهایی مبنی بر آتش سوزی دیگر در این بازار تاریخی وجود داشت اما بامداد چهارشنبه 29 تیرماه بازار قزوین دوباره روز خود را آغاز کرد.

در حالی که این قسمت از بازار که بامداد چهارشنبه دچار حریق شد نسبت به آتش سوزی های قبلی مشکلات کمتری در اطفای حریق داشت، به طور کلی بازار قزوین در مسیرهای ارتباطی ترافیک ضعیفی دارد و کمبود فضا برای استقرار ماشین های آتش نشانی که با اطفای حریق منطقه را ترک کرده اند. به یک مشکل جدی تبدیل شده است. به این ترتیب تذکرات و اخطارهای متعدد شورای شهر قزوین در پی داشته است.

حال علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در گفت وگو با patc، از رفع این چالش ها گفت: بازار قزوین در سال 56 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و با محدودیت های ساخت و ساز مواجه شد. وی با اشاره به اینکه در آتش سوزی اخیر بازار، توان یگان ویژه میراث فرهنگی دوشادوش آتش نشانان به مبارزه پرداختند، افزود: مهمترین نیاز مردم قزوین و میراث فرهنگی سازوکارهای لازم برای برقراری امنیت است. بازار قزوین امیدواریم طرح (ایمنی) که تمدید شده است هر چه سریعتر اجرایی شود و اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین مایل به همکاری در راه اندازی سامانه اطفاء حریق و تامین ایمنی بازار است.

وی در خصوص اقدامات میراث فرهنگی برای جلوگیری از وقوع خطراتی مانند آتش سوزی در بافت تاریخی بازار قزوین گفت: ابتدا باید علل وقوع این آتش سوزی ها را بررسی کرد و بر این اساس به موضوعاتی که منجر به این گونه مخاطرات می شود پرداخت. . در آتش سوزی های قبلی، موضوع کاربری های پرخطر که واحدهای تجاری با مواد قابل اشتعال سروکار دارند، وجود این کاربری ها در هر نقطه از شهر خطرناک بوده و می تواند منجر به آتش سوزی در بازار قزوین شود. ما همچنین مواردی داشته ایم که سیستم های برق فروشگاه ها متصل شده و باعث آتش سوزی شده است. رفع این گونه نواقص به عهده مالکان و بهره برداران است که باید برطرف شود و ایمنی و امنیت کافی ایجاد شود.

مدیرکل میراث فرهنگی قزوین، بررسی علت آتش سوزی ها را حوزه کارشناسی کارشناسان آتش نشانی دانست و افزود: منبع اصلی اطلاع رسانی علت آتش سوزی بازار قزوین چند روزه است. قبل یا امروز آتش نشانی است و این کارشناسان باید نظرات خود را منتشر کنند. توجیه ما صرفا بر اساس حدس و گمان و شنیده ها است. همچنین شهرداری ها و سایر دستگاه های دولتی قوانینی برای نظارت بر استفاده و حفاظت از آثار تاریخی دارند و باید به اجرای این قوانین توجه و نظارت کنند و متخلفان را شناسایی کنند.

خزائلی همچنین با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی مخالف آتش سوزی آب لوله کشی در بازار قزوین نیست، افزود: در چند سال گذشته اعلام کرده ایم که میراث فرهنگی در این عملیات همکاری خواهد کرد، اما این عملیات باید آبرومندانه باشد و باید باشد. که به ساختار بازار لطمه ای وارد نمی کند. در واقع ایجاد مسائل ایمنی و امنیت یکی از الزامات ساختمان است. لوله های آب در بازار قزوین باید با ساختمان های معمولی متفاوت باشد. نمونه بارز آن سیستم اطفاء حریق کاروانسرای «سعدالسلطنه» است که بنای ثبت شده است. میراث فرهنگی بر چگونگی اجرای این اقدامات برای حفظ شأن بناهای تاریخی تمرکز دارد.

در زیر فیلمی از آتش سوزی در بازار قزوین در روز چهارشنبه 29 تیر 1401 را مشاهده می کنید:

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا