فرهنگ و هنر

باستان‌شناسان ایرانی و خارجی به شهر سوخته برگشتند

باستان شناسان از ایران، ایتالیا و صربستان کاوش در شهر سوخته را آغاز کرده اند.

به گزارش patc، کاوش باب 19 شهرهای سوخته سیستان و بلوچستان به سرپرستی دکتر سید منصور سید سجادی به مدت 45 روز انجام می شود.

این خبر در صفحه رسمی سایت میراث جهانی شهر سوخته اعلام شده است. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد سوخت تنها محوطه باستانی ایران است که به طور مستمر توسط باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی مورد کاوش و کاوش قرار گرفته است. سایت میراث جهانی شهر سوخته همچنین اعلام کرد که علاوه بر ایتالیایی ها، باستان شناسانی از صربستان نیز در این فصل حضور دارند. محققان و باستان شناسان از بریتانیا، فرانسه، آلمان و سایر کشورها قبلاً برای بازدید از سایت میراث جهانی شهر سوخته دعوت شده بودند.

جلال زایی مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: تاکنون 4 تا 5 درصد از شهرهای سوخته خاکبرداری شده است و مناطق توسعه نیافته نیازمند زمان و هزینه زیادی است.

در آخرین فصل کاوش، باستان شناسان اطلاعاتی از دوره استقرار اولیه شهر سوخته به دست آوردند. کاوش های باستان شناسی در این منطقه از سال 1374 با نظارت سجادی انجام می شود.

شهر سوخته با تاریخ و تمدن پنج هزار ساله یکی از مهم ترین شهرهای باستانی فلات ایران است که در 60 کیلومتری زابل قرار دارد و در سال 1393 در فهرست آثار فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا