استان ها

بانک سلول و بافت در همدان راه‌اندازی می‌شود

patc/ همدان رئیس پزشکی قانونی استان همدان در سخنانی از اهدای بافت و سود این عمل به بیماران بیشتر خبر داد که تا پایان امسال بانک سلول و بافت در همدان راه اندازی می شود.

دکتر آرتین کمالی در گفت وگو با patc، اظهار کرد: با توسعه فعالیت های کمی و کیفی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور و نتایج علمی آن، واحد اهدای بافت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به بانک سلول و بافت ارتقا یافت.

وی تصریح کرد: با رضایت کتبی متوفی یا رضایت والدین متوفی، جسد برای اهداف بشردوستانه و ارائه راهکارهای علمی برای رفع نگرانی بیمار از جمله استخراج و خارج کردن قسمت‌هایی از متوفی که ما انجام می‌دهیم به پزشکی قانونی منتقل می‌شود. از این بافت ها برای رفع مشکلات بیمارانی که نیاز به پیوند بافت دارند استفاده کنید.

کمالی درباره تفاوت اهدای عضو با اهدای بافت گفت: معمولاً یک یا چند بیمار از فرآیند اهدای عضو بهره مند می شوند اما در اهدای بافت بیماران بیشتری از این رفتار خداپسندانه بهره مند می شوند. پردازش شده و به انواع متخصصان پزشکی برای رسیدگی به نگرانی های بیمار ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه استخراج و فرآوری بافت آلوژنیک (از متوفی) در عرض چند ساعت پس از مرگ شاخه جدیدی از مهندسی بافت و یکی از مرزهای دانش است، خاطرنشان کرد: تعداد کشورهایی که به این دانش فنی دسترسی دارند کم است. با تلاش کارشناسان مربوطه تا پایان سال جاری بانک سلول و بافت ساخته می شود.

کمری در ادامه با اشاره به اینکه در ایران این واحد از سال 1396 در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی فعالیت می کند، افزود: علاوه بر استخراج بافت از بدن اهدا کننده با مشخصات لازم، می توان سلول های خاصی را نیز از بافت استخراج کرد. پس از استخراج در آینده نزدیک در پروژه های تحقیقاتی و اهداف درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و محصولات این فرآیند در اختیار مراکز تحقیقاتی دانشگاهی مربوطه قرار می گیرد.

وی همچنین مردم را به توجه به موضوع اهدای بافت تشویق و خاطرنشان کرد: با استخراج بافت ها و انواع سلول های متوفی و ​​پیوند آن به بیماران نیازمند، طبق رویه های علمی و استانداردهای جهانی می توان بسیاری از بیماران را نجات داد. رنج و سختی. و به بهبود آنها کمک کنید.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان از بیماری های شایع ارتوپدی، دریچه های قلب، دیابت، سرطان پوست، مشکلات دهان و دندان یاد کرد که در شرایط خاص با استفاده از بافت فرآوری شده و سلول های استخراج شده یا سلول های بنیادی درمان می شوند.

به گفته کمالی، به طور متوسط ​​حدود 25 تا 30 بیمار از بافت استخراج شده از متوفی بهره مند می شوند و یا از طریق این فناوری احیا می شوند که با ارتقای دانش اهدا و پردازش سلول، بیماران بیشتری از آنها بهره مند می شوند.

به گزارش patc، علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس مرکز پزشکی قانونی خیابان بهشت ​​مراجعه و یا با شماره تلفن های 55983057 و 55983326 تماس بگیرند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا