حوادث و رویدادها

با زلزله در سفر چه کنیم؟

وقوع زلزله های پی در پی در جنوب ایران باعث تردید و نگرانی برخی از مسافران و قطع شدن برخی مسیرها شده است. در شرایط کنونی این سوال مطرح است که وقتی مقصد با زلزله یا بلای طبیعی دیگری مواجه است چه باید کرد؟ از کدام مناطق باید اجتناب کرد؟ در چه شرایطی یک سفر یا تور گروهی کنسل می شود و در صورت کنسل شدن مسئولیت خسارت کیست؟

به گزارش patc، محمد منظرنژاد – مدرس و فعال سفر و نویسنده کتاب “راهنماها و قوانین” – ابتدا با قانون “فورس ماژور” که در بند نیز آمده بود، در قرارداد سفر به این سوالات پاسخ داد. وی خاطرنشان کرد: لغو سفر به مقصد بر اساس اعلام شرایط «فورس ماژور» صورت گرفته است. در مواقعی که شرایط امکان ارائه خدمات گردشگری و مشکلات امدادی و بهداشتی را نداشته باشد، زندگی و زیرساخت های مردم تا حدودی تحت تاثیر قرار می گیرد و حضور گردشگران در منطقه ممکن است منجر به بروز شرایط اضطراری شود، سازمان های ذیربط می توانند در مقاصد و آژانس های گردشگری وضعیت اضطراری را اعلام کنند. وضعیت.

وی گفت: در شرایط خاص به دلیل اتفاقات غیرمترقبه و اعلام شرایط فورس ماژور، تمامی تعهدات لغو و لغو می شود و تمامی خدمات دهندگان موظف به استرداد وجه تحت شرایط هستند، حال در صورت اعلام فورس ماژور و سفر به مقصد ممنوع است در صورتی که آژانس مسافرتی شرایط فورس ماژور را بداند و به مقصد سفر کند، مسئولیت حادثه ناشی از سفر بر عهده خواهد بود.

ماده 227 قانون مدنی ایران «فورس ماژور» یا «فور قاهره» را وضعیتی تعریف می کند که طلبکار نتواند به عقد عمل کند و در واقعه معینی مسئولیت آن را بر عهده نداشته باشد اعم از اینکه واقعه مربوط به آن واقعه باشد. فعالیت های میدانی طلبکار (مانند آتش سوزی) و عواملی که عوامل خارجی در نظر گرفته می شوند (مانند طوفان، سیل، زلزله و غیره). یکی از مهمترین آثار فورس ماژور تعلیق یا فسخ قرارداد و انحلال آن است.

البته باید توجه داشت که معمولاً تعداد زیادی از رویدادها فورس ماژور نیستند مثلاً اگر زلزله در منطقه ای بسیار رایج باشد نمی توان آن را فورس ماژور دانست.

فورس ماژور یکی از شرایطی است که در قراردادهای مختلف ذکر شده و حتما باید ذکر شود. ماده 23 قرارداد سفرهای داخلی نیز بدون در نظر گرفتن مسئولیت در قبال دلال، وضعیت اضطراری یا فورس ماژور را تشریح کرده و مقرر می دارد در این صورت پس از کسر یک درصد از کل مبلغ سفر، کل مبلغ به عنوان کارمزد کسر شود.

ابهام قانون این است که متولی مشخص نیست و مسئولیتی در قبال اعلام فورس ماژور یا سفر اجباری در قاهره ندارد.

علاوه بر این، تاکنون تجربه موفقی در مورد فورس ماژور وجود ندارد، این وضعیت به ندرت گزارش شده است، به عنوان مثال در اسفند ماه سال 98 که ویروس کرونا به کشور سرایت کرد، وزارت راه و گردشگری اعلام کرد که این نیرو ماژور و خدمات غرامتی دریافت نکردند، اداره، از آنها خواسته شد غرامت مسافران را جبران کنند، که بسیاری از آنها قابل بازپرداخت نبودند که منجر به دعاوی و دعاوی متعدد شد.

همین تجربه همچنین باعث شد تا بسیاری از فعالان حوزه گردشگری و حمل و نقل با زلزله اخیر مواجه شوند که تنها بین ساعت 15:37 روز 23 آبان تا 9 صبح روز 24 آبان ماه در حوالی شهر فن استان هرمزگان رخ داد و وی سفر را لغو کرد. تردید کرد.

محمد منظرنژاد مربی سفر و نویسنده کتاب «راهنماها و قوانین سفر» پیشنهاد کرد: با توجه به شرایط موجود باید در ارائه خدمات و گشت زنی احتیاط کرد و از هرگونه رفتار هیجانی و پرخطر پرهیز کرد. از آنجایی که برنامه بازدید در شرایط طبیعی تهیه شده است، باید به دلیل اتفاقاتی مانند تغییرات آب و هوایی یا زلزله، بازدیدهای خاص یا کل برنامه را تغییر دهید و جابه جا کنید و لغو کنید.

وی همچنین تاکید کرد: در برخی موارد البته نمی توان از این غارها بازدید کرد و یا باید با مسئولان محل یا منطقه مشورت کرد تا از ایمن بودن بازدید مطمئن شود. نقش راهنمایان تور در سفر بسیار مهم است در این صورت مدیریت گردشگری باید پیشگیرانه باشد.

توصیه این فعال گردشگری به راهنمایان گردشگری و تورها: از آنجایی که رفتار و رفتار گردشگران غیرقابل پیش بینی است، قبل از هر بازدید توصیه ها و هشدارهایی داده می شود. ایستادن بر لبه صخره، ورود به دره و دره عمیق و ورود به غار در شرایط خاص، هماهنگی و درک ایمنی رانندگی و رعایت احتیاط در شرایط بازدید ضروری است. تغییر یا لغو شد.

وی یادآور شد: بلایای طبیعی مشمول بیمه مسئولیت مدنی نیست، گردشگران باید بدانند در شرایط خاص به پیشنهادات راهنمایان تور و متولیان جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی توجه کنند.

منزلی نژاد تاکید کرد: زمانی که حادثه ای رخ می دهد باید به اخبار و اطلاعیه های سایت های معروف توجه کنیم، راه به جایی نبریم و از پیشنهادات و هشدارها غافل نشویم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا