عمومی

با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند.

به گزارش patc مربا می نویسد: “وقتی کسی نام “سندرم هد شات” را می شنود فکر می کند که باید یک مشکل بسیار دردناک باشد، اما سندرم هد شات یا EHS کاملاً بدون درد است؛ اگرچه می تواند آزاردهنده باشد. IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود شخص صداهای بلند بشنود. افرادی که این وضعیت را تجربه کرده اند گزارش می دهند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و هشدار دهنده صدای آزاردهنده را شنیده اند.

برخی از افراد چراغ های چشمک زن را می بینند یا گرفتگی عضلات را احساس می کنند. تعریق شبانه، ضربان قلب سریع و دشواری در تنفس بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب از دیگر علائم این مشکل است. مدت زمان شنیدن صداها معمولا کوتاه و منظم است. سندرم هد شات نوعی پاراسومنیا است. موقعیت های آشناتر، مانند صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب، دو نمونه دیگر از پاراسومنیا هستند. EHS می تواند خواب را مختل کند و باعث اضطراب شود. محققان مدت‌ها بر این باور بودند که سندرم انفجار سر عمدتاً در افراد مسن، به‌ویژه زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که EHS بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

علل سندرم هد شات

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS ناشناخته است. با این حال، عوامل زیر ممکن است در بروز آن باشند:

استرس و اضطراب

عدم تعادل کلسیم منجر به فعال شدن بیش از حد سلول های عصبی می شود

هاله قبل از میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

نقص پردازش در مغز در طول انتقال خواب-بیداری

ریز تشنج در نورون های حسی لوب تمپورال

مصرف داروهای ضد افسردگی و اضطراب

سندرم هد شات چگونه درمان می شود؟

یک روانشناس یا روانپزشک متخصص در اختلالات خواب معمولاً این مشکل را با روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک شما بتواند عوامل موثر را تشخیص دهد، می توانید با تغییر عادات خود از این محرک ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم معمولاً هنگام خستگی ظاهر می شوند، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت می خوابید. اگر استرس EHS شما را تحریک می کند، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا دوش آرامش بخش را قبل از خواب انجام دهید. به طور کلی، BHS یک وضعیت مزاحم اما نسبتا بی ضرر است. با درمان مناسب و خودآزمایی می توان مشکل را به طور کامل برطرف کرد.

منبع: ba-bamail.com”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا