فرهنگ و هنر

بخش بین‌الملل سینما حقیقت جدی‌تر برگزار شود

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در نشست کمیته سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره فیلم سینمایی «سینما هکوریت» گفت: بخش بین المللی جشنواره سینمایی «سینما هکوریت» باید با در نظر گرفتن فیلم های مستند سینما به نحو احسن برگزار شود. منطقه.

به گزارش patc، به نقل از معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش مستند، تجربی و مستند، اولین جلسه رسمی کمیته سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینما-غکریت» پنجشنبه ۱۹ شهریورماه برگزار شد. فیلم انیمیشن محمد خزاعی رئیس سازمان در مرکز توسعه حضور یافت.

رئیس سازمان در این نشست گفت: جشنواره فیلم «سینما-غکریت» به عنوان مهم ترین رویداد فیلم مستند ایرانی می تواند صدای همه سینماگران همه کشورها باشد. با توجه به ماهیت این گونه آثار، می توان چهره امروز ایران را از طریق مستند به جهانیان عرضه کرد. تصاویری رنگارنگ از اقلیم، فرهنگ، باورهای مذهبی و آیین های بومی، تصاویری که برای مخاطب کمیاب و ناآشنا است. در سال‌های اخیر فیلم‌های مستند ایرانی با مردم همراه بوده و از مهم‌ترین وقایع و نقاط عطف اسنادی ماندگار به جای گذاشته‌اند.

خزایی تاکید کرد: بخش بین المللی این دوره از جشنواره بسیار حائز اهمیت است. با عادی شدن شرایط و امکان برگزاری جشنواره به صورت حضوری، امیدوارم بخش بین المللی نیز به صورت موثرتر و جدی تر برگزار شود. تمرکز بر فیلم های مستند منطقه ای بخش مهمی از برنامه این بخش است. همه زیرمجموعه های سینمای ایران از جمله مستند در آسیا و منطقه جایگاه ویژه ای دارند و برای ما مهم است که جشنواره فیلم حقیقت بازتاب صدای فیلمسازان مطرح در عرصه مستند باشد. باید به فیلم هایی از کشورهایی که فرهنگ، مذهب و ریشه های مشترک با آنها داریم توجه شود.

رئیس سازمان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: تعامل با سینمای مستند و سینما از برنامه ها و اولویت های سازمان سینمایی است. خوشبختانه توسعه این رابطه دو وجه دارد و در سینما-قکریت از ثروت و همدلی استفاده می شود.

وی ادامه داد: توسعه عدالت فرهنگی و توجه به فیلمسازان استانی از اولویت های سازمان سینمایی است که قطعاً کانون برگزاری شانزدهمین جشنواره فیلم «فیلم – گوکریت» است. کاری که ما در سازمان ها و گروه های آنها باید انجام دهیم افزایش آگاهی و تمرکز بر اخلاق و امید است. فیلم های مستند ممکن است در این زمینه موثرتر از فیلم های تخیلی باشند.

رئیس سازمان سینمایی گفت: احیای جشنواره منطقه‌ای مستند می‌تواند راهی برای نمایش و عرضه آثاری باشد که به هر دلیلی به جشنواره «سینما قکریت» راه پیدا نکرده‌اند اما در ارائه دیگری

در بخشی دیگر از جلسه، هر یک از اعضا پیشنهادات و نکات خود را برای دوره، ویژگی ها و اولویت ها ارائه کردند. رضا خوشدل راد و امین قدمی نمایندگان شورای صنفی نیز در جشنواره «سینما قکریت» به تشکل صنفی فیلم مستند اشاره و نگرانی هایی را در این زمینه بیان کردند.

محمدرضا اصلانی یکی از اعضای شورا درباره اهمیت تمرکز بر قابلیت نمایش آنلاین گفت: از این توانایی می توان برای ارائه آثار در کشورهای دیگر استفاده کرد. در بحث های جشنواره ها و کارگاه ها به حوزه ایده توجه کنید بحث کیفی و فنی مهم است اما به ایده پردازی توجه ویژه ای می شود. در یک فیلم مستند می توانیم یک پیشنهاد جدید به دنیا ارائه دهیم، فرصتی نادر در یک فیلم داستانی.

مهدی مسعودشاهی به ضرورت پژوهش های اسنادی اشاره کرد و گفت: پژوهش های اسنادی بسیار مهم است و نمی توان آن را نادیده گرفت. از سوی دیگر توجه به استان ها و توان جوانان و حمایت از تولید و نمایش آثار مرتبط با فرهنگ و اقوام مختلف باید محور جشنواره باشد.

سید سلیم غفوری با تاکید بر اهمیت برگزاری سمینارهای آموزشی در جشنواره فیلم «سینما-غکریت» اظهار کرد: سمینارهایی با موضوعات مختلف از جمله بررسی آسیب های فیلم های مستند می تواند زمینه انتقال دانش و تجربه را فراهم کند. از سوی دیگر، ما باید به مشکل برجسته سازی گونه هایی که کمتر در این زمینه کار می کنند، بپردازیم. بهتر است به ارائه تصویر ایران در آثار بیشتر توجه شود. ضمیمه های رسانه ای و پخش برنامه های تلویزیونی مرتبط با جشنواره فیلم «سینما قکریت» قبل از شروع جشنواره فیلم انجام می شود.

کدیر اشنر علاوه بر تاکید بر دغدغه های هنرمندان استانی و استانی در هیات داوران و هیات انتخاب، انتصاب دبیر برای سه دوره متوالی را کمک می کند تا سریعتر به اهداف خود برسیم.

ماوسون یزدی از تولید آثار معنادار مبتنی بر ایده می گوید: فیلم های مستند در تکنولوژی پیشرفت کرده اند اما در تولید معنا و ایده مشکل داریم. تولید ما باید با هدف تعریف معنا باشد و بر اساس باورها و بینش های ما باشد نه خوشایند جشنواره. این یک نگرانی و الزام جدی است.

رضا خوشدل راد درباره اهمیت و نقش صنف مستند گفت: ما باید اعضای خود را جدی بگیریم و مکانی عادلانه برای حرکت و مشارکت همه فراهم کنیم، جشنواره فیلم «سینما قکریت» اتفاقات خوبی به همراه دارد، امیدواریم این درک باشد. و همراهی می تواند در جشنواره فیلم امسال نیز منعکس شود.

آرمین قدمی درباره اهمیت ایجاد فضای نقد و بحث در جشنواره فیلم حقیقت گفت: انتخاب و هیئت داوران موضوعات مهمی هستند که جای توجه دارد. دادن فرصت همراهی هنرمندان درجه یک و حرفه ای با جشنواره امری پسندیده است و همدلی هنرمندان و اصحاب صنعت با جشنواره موضوعی مهم و حیاتی است. افزایش تعداد اعضای کمیته جستجو، احتمال خطا را کاهش می دهد.

محمد حمیدی مقدم، دبیر جشنواره و مدیر عامل مرکز گسترش فیلم های مستند، تجربی و انیمیشن در پایان جلسه با تشکر از توجه اعضای شورا و رئیس سازمان به «سینما قکریت» جشنواره فیلم: موفقیت پانزدهمین جشنواره فیلم بعد از تجربه، یکی از برنامه های ما این است که به اکران و پخش مستند به صورت جدی و حرفه ای فکر کنیم، برگزاری جشنواره و ارائه اثر در آن کار ما نیست. من می خواهم از همکاری اعضای شورا تشکر کنم، امیدوارم در جلسات آینده، بحث های اختصاصی داشته باشیم و از تخصص شما استفاده کنیم.

در پایان این جلسه اعضای کمیته سیاستگذاری جشنواره محمدرضا اصلانی، قدیر آشنا، سید سلیم غفوری، مهدی مسعود شاهی، محسن یزدی، محمد حمیدی مقدم، رضا خوشدل راد و امین قدمی احکام خود را دریافت کردند. رئیس سازمان.

ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سینما حقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از 27 تا 28 آذرماه 1301 در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا