فرهنگ و هنر

برترین‌های جشنواره «عروسک امید» معرفی می‌شوند

جشنواره بین المللی هنری «عروسک امید» که با شعار «یک عروسک، یک امید» در مهرماه امسال برگزار شد، هفته آینده با معرفی عمومی عروسک و بهترین های آن به کار خود پایان می دهد.

به گزارش patc، به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی هنر «عروسک امید»، شرکت کنندگان در این جشنواره هنری در چهار بخش عروسک سازی، عروسک سازی، عروسک سازی بومی و عروسک سازی با اشیاء مختلف، عروسک سازی و اجرا تقسیم می شوند. فیلمهای کوتاه. با عروسک هایی که ساخته اند بازی کنید.

در این جشنواره که به میزبانی مرکز رشد استعدادهای درخشان روشا مرکز نوآوری های روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار می شود، تعدادی عروسک با هدف مسئولیت اجتماعی و کمک به کودکان نیازمند به فروش می رسد.

دوستان علاقه مند می توانند از 8 الی 11 همه روزه از ساعت 9 صبح تا 21 از مجموعه “باغ کتاب” از مجموعه عروسک امید دیدن کنند.

پوپک عظیم پور، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دبیر جشنواره بین المللی هنر «عروسک های امید» درباره هدف برگزاری این جشنواره گفت: عروسک ها بخشی از میراث ملموس و ناملموس ملت ها هستند و یکی از قدرتمندترین و غنی ترین اشیای فرهنگی آینه ها، افسانه ها، اسطوره ها، لباس ها و غیره در گفت و گوی نسل ها و تمدن های آینده نقش دارند و به همین دلیل است که عروسک ها به عنوان نماد و سفیران فرهنگی در رویدادهای بزرگ جهان مانند بازی های المپیک و بازی های المپیک و … مورد استفاده قرار می گیرند. نمایشگاه های بزرگ بین المللی

این محقق و مدرس نمایش عروسکی تصریح کرد: با توجه به تنوع زبانی و قومیتی بالای ایران، از دیرباز عروسک های مختلفی در مناطق مختلف کشور ساخته شده و نسل به نسل منتقل شده است. قبل از عروسک ها معمولا این مادران و مادربزرگ ها بودند که با ساختن عروسک، شادی، شادی و آرامش را به دنیای فرزندانشان می آوردند. عروسک ها هنوز هم پناهگاهی برای بچه ها هستند، به طوری که بسیاری از آنها رازهای عروسکی را که به والدین خود نمی گویند، در میان می گذارند.

وی ادامه داد: در شرایطی که همه‌گیری کووید 19 از ماه‌ها قبل بر فضای دلتنگی و انزوا حاکم بود، تصمیم گرفتیم با کمک عروسک‌ها، شادی و امید را به خانواده‌های ایرانی بیاوریم. این ماه که به دلیل استقبال گرم جشنواره تا بهمن ماه تمدید شد، با هدف شعله ور کردن آتش امید در سرمای تلخ و طاقت فرسای روز ساخت هر عروسک است.

عظیم پور بازخورد مثبت دریافتی از شرکت کنندگان در این دوره را نشانه موفقیت جشنواره در این راستا دانست. با ساختن عروسک ها یا نمایش های بومی، اسطوره ها یا آیین های مرتبط با آن ها را برای فرزندان خانواده توضیح دهید. یکی از تاثیرگذارترین و احساسی ترین واکنش ها ویدئویی از مادربزرگ مبتلا به آلزایمر بود که در حال ساخت عروسک برای این جشنواره بود که بازتاب زیادی در فضای مجازی نیز داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امید و پویایی که هدف برگزارکنندگان جشنواره است در عروسک های ساخته شده منعکس می شود؟ سازندگان آن را به منشی اهدا کنند امیدواریم با فروش تعدادی از عروسک ها بتوانیم غنچه امیدی را در دل برخی از کودکان فقیر بکاریم. با این حال، برخی از شرکت‌کنندگان در قالب عروسک‌های خود که نمونه‌های زیبایی از امیدها و آرزوها بر روی لباس عروسک‌ها به تصویر کشیده شده‌اند، با حمایت مالی از این هنر در ضیافت دیدنی عروسک‌های امید در مجموعه افتخاری فعالیت‌های فرهنگی «باغ کتاب» تلاش کردند. به نمایش گذاشته خواهد شد.

دبیرکل جشنواره بین المللی نمایش عروسکی امید در پایان با بیان اینکه بیش از 150 عروسک از شهرهای مختلف ایران و مصر، هلند، نروژ، روسیه و سایر کشورها به دبیرخانه جشنواره اعزام شده اند، گفت: در این جشنواره به دلیل عدم موفقیت در این جشنواره، بیش از 150 عروسک از شهرهای مختلف ایران و مصر ارسال شده اند. با حضور سه نفر از کارشناسان این حوزه مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرد و آثار برگزیده در اختتامیه جشنواره و نمایشگاه عروسکی (13 اسفند) ارائه می شود.

همچنین مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی نمایش عروسکی امید با رعایت پروتکل های بهداشتی و ظرفیت محدود هفتم در بوستان کتاب تهران در ایسواندما برگزار می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا