فرهنگ و هنر

برپایی اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش patc، سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران پس از پنج روز نمایش برنامه‌ها و فیلم‌های مختلف و با برگزاری مراسم اختتامیه دوشنبه شب ۱۱ آبان ماه در برج میلاد به کار خود پایان داد.

مراسم اختتامیه جشنواره که در ابتدا با مشکلاتی همراه بود پس از گذشت دو سال از کرونا به جمع علاقه مندان میرادور رسید، رئیس و سایر مدیران سازمان سینمایی، دست اندرکاران جشنواره و سینماگران و وزیر فرهنگ حضور داشتند. محمدمهدی اسماعیلی. شروع معارف اسلامی ساعت 18:50 با اجرای محمد سلوکی.

در ابتدای این نمایش از دو فیلمساز و هنرجوی شهید در عرصه فیلم کوتاه محمدحسین کمیلی و منصور ولی دوست با نمایش تصاویر و حضور در جنگ تحمیلی تجلیل شد.

حبیب ایل بیگی، حمیدی مقدم، جوادی، غدیر آشنا، هاشم میرزاخانی کارگردانان فیلم و رسول صدر عاملی از عکاسان حاضر در این مراسم هستند.

قدردانی از اصغر یوسفی نژاد

در بخشی از این مراسم از مرحوم اصغر یوسفی جود، درست پس از چهلمین روز درگذشت وی پس از اعلام برندگان جشنواره بین المللی فیلم یاد شد. پس از نمایش کلیپ این فیلمساز، محمد خزایی (رئیس سازمان سینمایی) و مهدی آذرپندار (مدیرعامل انجمن فیلم جوانان) هدیه ای به همسر و فرزندان این هنرمند اهدا کردند.

کزائی: شما سخت کار می کنید

در ادامه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در سخنانی بیان کرد: برگزاری این جشنواره را به چشم خود شاهد بوده ام و با مخاطبان و ژانرهای متنوع تماشایی بوده است. آقای اسماعیلی وزیر آموزش و پرورش گفت که آنها دوست داشتند این فیلم ها را ببینند اما آنها در سفر بودند و باید آنها را در دفتر خود ببینند تا ببینند فیلم های کوتاه چگونه کار می کنند.

وی خطاب به سینماگران گفت: شما زحمت کشیده اید و جشنواره فیلم بسیار خوبی را برگزار کرده اید. از همه هنرمندانی که حضور داشتند و کسانی که به هزار و یک دلیل در جشنواره حضور نداشتند تشکر می کنم.

وی در بخشی دیگر تاکید کرد: نگاه جدی سازمان سینمایی به مسائل دادگستری تقویت شهر است زیرا معتقدم آینده سینمای ایران در شهرستان است و باید آنها و هنرمندانشان را جدی بگیریم البته این باید با تقویت هنرمندان در تهران همراه شود.

وی افزود: بودجه ملی برای تولید فیلم کوتاه دو برابر شده است و امسال از 500 فیلم کوتاه به مجمع حمایت خواهیم کرد. همچنین انجمن برای تولید فیلم هایی با دغدغه های اجتماعی و دیدگاه های متفاوت از استان ها سهمیه های اختصاصی را به استان ها اختصاص داده است.

وی معتقد است که آموزش رایگان و استعدادیابی حداقل در 10 استان کشور از دیگر اقدامات سازمان سینمایی در سال آینده است.

خزایی به فیلمسازان کفت: ایران عزیز را نباید منزوی و زشت دید، به خصوص که بسیاری از کشورها سرمایه دارند اما فاقد استعداد و هنرمند هستند.

فهرست نامزدهای این جشنواره سینمایی که پیش از این اعلام شد به شرح زیر است و محتوای هیجان انگیز آن در مراسم اهدای جوایز به روز می شود.

سینمای ملی:

* بهترین موسیقی

– پیمان فخرایی برای فیلم «پر ویز»

– بهنام عمران برای فیلم «از اینجا باز کن» (انتخاب)

– اطلاعات رایگان در مورد فیلم “Filarial”

– امید روشن بین برای فیلم نوشابه سیاه

– مازیار شهسویری از فیلم «نحسی»

* بهترین آرایش

– بابک کشان فلاح و مجید آل کثیر برای فیلم اسماء

– نیلوفر صادقی برای فیلم «بانو»

– امید گلزاده برای فیلم «تکه ای از تو» (انتخاب)

– شهرام ولی پور برای فیلم «سریشوک»

زهرا بابایی برای فیلم «نوشیدنی سیاه»

– ایوب شیخ احمدی برای فیلم «3:33»

* بهترین طراحی لباس

– میلاد د لا سال برای فیلم “لانا”

– فیضه محمدی، پویان باغنده و ملینا باغنده برای فیلم «از اینجا باز کن»

– سید کاظم حسینی برای فیلم «اندرویا»

– ریحانه اسماعیلیان و مینا سلیمی برای فیلم «رودخانه سنگی» (برگزیده)

– الهام برزین و میلاد دلسا برای فیلم مریت خانه مرکزی

– علی بهری و مرجان خرمی برای فیلم مشروب

* بهترین طراحی جلوه های ویژه

– محمد برادران برای فیلم جنکت

– حسن نجفی راد برای فیلم «نوشیدنی سیاه» (انتخاب)

– حمید رسولیان و حسین راستگو (زنده)، مهدی شیخ طادی (رایانه) برای فیلم اسما

– اردشیر عزیزی برای فیلم رنگارنگ

– ایوب شیخ احمدی (زنده) و محمد احمدی (رایانه) از فیلم سینمایی «3:33»

* بهترین در نمایش

– فیلم علیرضا یک تن «یک تن»

– فدای پرستوها برای فیلم «همسفر سارا»

– مهسان خداکرمی برای فیلم «اسما»

مانا پارک سرشت از فیلم وفه

– نازنین احمدی برای فیلم های «پذیرایی از سیمین» و «یک تیکه از تو» (برگزیده)

* بهترین عکاسی:

-محمدرضا جهان پناه برای فیلم «دروازه»

– پویان آقابابایی برای فیلم «آندروا»

– آرمان فیاض برای فیلم “بچه های آفتاب”

– ادیب سبحانی برای فیلم «رودخانه سنگی»

– آرمان فیاض برای فیلم بخشی از تو

* بهترین تدوین:

– علی قرانی برای فیلم مشروب نوشابه

– محمد نجاریان برای فیلم مریثخانه مرکزی

– فرناز ارسه برای فیلم “کرم ابریشم”

– پیام علیمرادی برای فیلم «پر ویز»

– عماد خدابخش از فیلم “شیحه”

*بهترین صدا:

– مسعود شاهوردی و مهرشاد ملکوتی برای فیلم «نوشیدنی سیاه»

– پژمان راج و آزاد صادقی از فیلم 3:33

– پیمان بایی و جیان مارکو لاوری برای فیلم «جناکات»

– امین جعفری، مرتضی و میثم فتحی برای فیلم «اسما»

– امین جعفری و عبدالرضا حیدری برای فیلم «از اینجا باز کن»

– عبدالرضا حیدری و رامین ابوالصدق از فیلم پر ویز

*مطالعات و مطالعات مستند:

احمد صراف یزدی برای فیلم «شاهزاده همام»

– علی شهاب الدین برای فیلم گلاش منزل

– علیرضا صبوری برای فیلم مای سا

– سولماز علیزاده برای فیلم «سوریه» (انتخاب)

– کاوه حدادی برای فیلم «هر چه از آسمان می افتد زیباتر است»

* بهترین فیلمنامه اقتباسی

– محمدرضا مرادی و گلسا غفاری برای فیلم تخیلی “رنگارنگ”

– صمد قربان زاده و اتابک بخشور برای فیلم رمان «سیریشوک»

– عطا مجابی از رمان جنکت

کاوه سیستانی برای انیمیشن تیرمشقی

– مرتضی فرهادانیا برای فیلم تجربی “صبحانه”

*بهترین فیلمنامه:

– فیلم «همراهی سارا» ساخته ایمان فراهانی

– محمد ثریا و مرتضی شهبازی برای فیلم «برنو»

– امیر آرتمن و محمدرضا آرتمن برای فیلم “کرم ابریشم”

– نفیسه زارع و عاطفه صالحی برای فیلم رودخانه سنگی

محمدمهدی باقری برای فیلم «نجان»

– علی بنیان برای فیلم پذیرایی از سیمین

* بهترین کارگردان فیلم انیمیشن

– امیر مهران برای فیلم “آسمان دوست داشتنی”

– فرنوش عابدی برای فیلم سمپاش (انتخاب)

– پرستو کاردگر برای فیلم “سرهنگ”

الیکا مهران پور برای فیلم «بزرگترین داستان گلی»

* بهترین کارگردانی مستند

– علی شهاب الدین برای فیلم گلاش منزل

سولماز علیزاده برای فیلم «سوریه»

– مجتبی حیدری از فیلم “من زنده برگشتم”

شروین وحدت و پیام عزیزی برای فیلم «لوورخانه»

– سجاد ایمانی از فیلم “پاییز”

* بهترین گرایش آزمایشگاهی

– مرتضی فرهادانیا برای فیلم “صبحانه”

جایزه برگ زرین جشنواره فیلم و 200 میلیون ریال برای فیلم «اتاق آقای هوادار» ساخته احسان میرزایی (برگزیده)

حسن وحدانی در «لابیرنت»

* بهترین کارگردان برای یک فیلم داستانی

– امیر بابان از فیلم “اندرویا”

– فیلم «همراهی سارا» ساخته ایمان فراهانی

– پویا سعیدی از فیلم “شیحه”

– هادی نوری برای فیلم بخشی از تو

– علی بنیان برای فیلم پذیرایی از سیمین

– محمد پادایبار برای فیلم نوشابه سیاه

* بهترین فیلم مسابقه ملی

– امیر کبهان و انجمن فیلم جوانان ایران برای فیلم «اندرویا»

– موسسه فیلم رودخانه سنگی سولماز وزیرزاده و پویا نوین ماندق

– مهبد آبگری و انجمن فیلم جوانان ایران برای فیلم «با سارا»

– محمدمهدی باقری و انجمن فیلم جوانان ایران برای فیلم «نجان»

– محمدجواد موحد برای فیلم مشروب

فیلم های بین المللی:

فیلم های انیمیشن:

«شهر میکروسکوپی» ساخته کارگردان ژاپنی ایساکو کانکو

آشفته ایام مبارک به کارگردانی گروه فرانسوی

«پینوکیو» به کارگردانی گروه فرانسوی

«فقدان» به کارگردانی مارک هریچر، فرانسه (انتخاب شده)

«سمپاش» فرنوش عابدی از ایران

فیلم های بلند:

«شیرین و ترش» به کارگردانی ماکسیمیلیان بدیل روزنتال

«پنجره قدیمی» به کارگردانی میتام ریدا (انتخاب)

موش ها به کارگردانی ژانتمیر بایم محمداف از قزاقستان

«هیولا» ساخته فرانک ترمبلی کارگردان کانادایی

«روز مادر» به کارگردانی پاتریک کاوفسکی کارگردان لهستانی

مستند:

کالسکه سیاه به کارگردانی عادل کارتسوف از قرقیزستان

«نوحه های زمستانی» به کارگردانی آکاش چابرا از هند

«شهر زادگاه» به کارگردانی جیووانی مونتانه، ایتالیا (برگزیده)

«فقط 10 وات» به کارگردانی اویر فوئنتس از اسپانیا

صدای درد به کارگردانی تیمور بولوس از لبنان

فیلم تجربی:

«استخر جاذبه» به کارگردانی جاناتان پی، فرانسه (انتخاب)

فیلسوف اثر کونچا بانرکیرو، اسپانیا

«کارخانه فیلم» به کارگردانی سیوستار کولباس از کورواسی

شورش به کارگردانی بالینت ایکر مجارستانی

«خانواده انگل» به کارگردانی پراپات جیوا رنگسان، تایلند

این پیام تا پایان رویداد به روز رسانی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا