برگزیدگان نخستین جشنواره شعر عربی شناخته شدند

با عنوان طوفان القوافی؛

برگزیدگان نخستین جشنواره شعر عربی شناخته شدند

اختتامیه نخستین جشنواره شعرعربی با عنوان طوفان القوافی در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه بصره با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، اختتامیه نخستین جشنواره شعرعربی با عنوان طوفان القوافی در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه بصره با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

در این مراسم که به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و مرکز فرهنگی اسلامی جنوب عراق برگزار شد، محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری، میلاد عرفان پور رئیس مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و علی داوودی شاعر به همراه مسئولین کنسول ایران در بصره و برخی اساتید دانشگاه این استان عراق حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم شیخ رعد الباهی، رئیس مرکز جنوب الثقافی در گزارشی به مشارکت بالای ۲۴۰ شعر از سوی ۱۵۱ شاعر از ۱۷ کشور، چون عراق، ایران، عربستان سعودی، لبنان، عمان، مصر، مغرب، لیبی، نیجریه و حتی استرالیا اشاره کرد.

وی در ادامه در سخنانی با اشاره به دو آیه «وأعدوا لهم ما استطعتم من قوة…» و آیه «قَاتِلُوهُمْ یُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَیْدِیکُمْ…» و شرح این دو آیه مبنی بر آمادگی برای مواجهه با دشمن و اذن قتال و جنگ از سوی خداوند گفت: امروز دشمن در رژیم صهیونیستی متمثل شده است که حملاتش را بر ضد غزه مقاوم ادامه می‌دهد.

شیخ رعد الباهلی با اشاره به حمایت‌های آزادی خواهان جهان از مردم غزه افزود: آزادی خواهان جهان برخی در میدان جنگ و برخی در دیگر میدان‌ها از این مردم مظلوم در غزه حمایت می‌کنند؛ برخی از آنان با گلو‌های صادق و برخی با تحریم تولیدات و کالا‌های صهیونیستی به داد مردم غزه رسیده‌اند.

وی با تاکید بر مساله حمایت از مستضعفان در اسلام، تشریح کرد: هر کس به داد مستضعفان جهان نرسد خیانت کرده و دچار بیچارگی و خذلان می‌شود؛ لذا آنچه که امروز در جهان می‌بینیم حرکات دینی، شرعی و اخلاقی است.
رئیس مرکز فرهنگی جنوب در بصره، با اشاره به برگزاری جشنواره شعر طوفان القوافی، افزود: این اشعاری که به جشنواره ارسال شده در راستای همان آیه ۶۹ سوره انفال و آماده شدن برای نبرد و مواجهه با دشمن در میدان جنگ است.

در ادامه این مراسم محمد الاعاجیبی شاعر اهل بصره، به شعر خوانی پرداخت که مورد استقبال شدید حضار قرار گرفت.

پس از آن ثامر الوندی رئیس هیئت داوران بیانیه داوران نخستین دوره جشنواره طوفان القوافی را قرائت کرد. در این بیانیه با اشاره به اینکه شعر در طول تاریخ یار مظلومان و مدافع آنان بوده آمده است: امروز و به طریقی دیگر و در موضوعی که جهانیان را از نظر معنوی به هم وصل کرده است با کلمه و شعر به یاری برادران مان در فلسطین شتافته‌ایم. امروز در بصره گرد هم آمده ایم تا جنایت قرن را با ندای شعر و ادب ثبت کنیم همانگونه که شاعران در طول قرن‌ها چنین کرده اند.

در ادامه برگزار کنندگان جشنواره از داوران این جشنواره اساتید ثامر الوندی از عراق، عمار جماعی از تونس، راتب سکر از سوریه، حسن حمید از فلسطین، عباس حزباوی از ایران، عباس فتونی از لبنان و عقیل اللواتی از عمان تقدیر کردند.

پس از آن سه برگزیده این جشنواره در دو بخش شعر فصیح و شعر شعبی معرفی شدند که در بخش شعر فصیح نفر اول کریم الناصری از عراق بود و نفر اول در بخش شعر شعبی عماد غراوی از ایران و استان خوزستان بود.
نفرات دوم و سوم در بخش شعر فصیح به ترتیب مجتبی التتان از بحرین و ممدوح علی سلیم از سوریه بودند و در بخش شعر شعبی نیز نفرات دوم و سوم به ترتیب آقایان اسامه خلیفه از یمن و محمد غزال الکثیری از تونس بودند.
همچنین در این مراسم از شعرای بصرافی محمد الاعاجیبی و رفعت الصافی و همچنین از هنرمند تجسمی خانم الموسوی تشکر و تقدیر به عمل آوردند.

دکمه بازگشت به بالا