عمومی

بزرگداشت ارتحال آیت‌الله صافی گلپایگانی در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی patc،

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و ذکر مصیبت، یاد و نام آن فقیه متدین و متدین گرامی داشته شد.

آقایان آیات حسین نوری همدانی، عبدالله جواد آملی از مراجع تقلید و آیت محمدعلی گرامی، استاد حوزه، سید هاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین، سید احمد خاتمی، رئیس دبیرخانه خبرگان رهبری، رئیس جامعه مدرسین در این مراسم کمیته سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران مرتضی مقتدایی مرکز فقه امام(ع)، استاد حوزه علمیه قم، سید محمد جواد علوی بروجردی، خبرگان رهبری عباس کعبی و محمد گرپایگانی مدیر دفتر محمدجواد فاضل لنکرانی نیز حضور داشتند.

یکی از اعضای هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه در سخنانی با اشاره به توضیحات آیت الله صافی، گفت: ساده زیستی، جامعیت، لهجه صریح، دفاع از نظام، دفاع از اهل بیت، آزاد اندیشی، کار شجاعت. و حافظه قوی مورد استفاده برای توصیف این مرجع عالی است.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی دفاع سرسختانه از حریم اهل بیت را از ویژگی‌های ممتاز آیت‌الله صافی خواند و هشدار داد: ایشان در دفاع از هیچ‌کس در این زمینه تعارف نکردند و گشاده رویی داشتند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آیت الله صافی در جایی که باید می بود صریح و بی دقت بود، افزود: ایشان از تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها بسیار حمایت می کردند و می گفتند طلاب را باید تفکیک کرد حتی اگر هزینه بر باشد و همچنین به دولت دهه 70 این درخواست را مطرح کرد اما به دلیل برخی مزه ها رد شد اما امروز از دولت جدید می خواهیم این موضوع را پیگیری کند.

رفیعی گفت: آیت الله صافی با همه ادب و احترامی که دارد با جریاناتی که منادی عرفان جدید هستند مخالف است، اما از اصول عرفان امام زمان (عج) پیروی می کند و انقلابی بزرگ است.

وی هماهنگی با انقلاب را از دیگر ویژگی های آیت الله صافی برشمرد و گفت: ایشان در همه انتخابات شرکت کردند، مسئولان در خدمت ایشان بودند، ایشان تذکر دادند و رهبرانقلاب هم گفتند که ایشان گاهی مشورت می کردند و سؤالاتی را به من یادآوری می کردند.

آیت الله صافی گلپایگانی، شیخ المرجع، سال هاست در حوزه علمیه قم به تدریس، تحقیق و تألیف فقه، کلام و حدیث مختلف می پردازد.

دکمه بازگشت به بالا