فرهنگ و هنر

بزرگداشت ۱۰۰ چهره ماندگار صنعت چاپ

مراسم بزرگداشت جاودانه های صنعت چاپ ایران برگزار و از 100 فیلم مستند جاودانه رونمایی می شود.

بر اساس گزارش ها انگلیسی به گزارش روابط عمومی مراسم شکرگزاری جاودانه های صنعت چاپ، روز شنبه 20 اردیبهشت 1401، نشست خبری مراسم شکرگزاری جاودانه های صنعت چاپ برگزار شد.

ک اسکندر خمسه پور رئیس هیئت مدیره، احمد ابوالحسنی رئیس کمیته اجرایی، علی اکبر ابراهیمی مدیر دفتر انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی طارمی عضو کمیته اجرایی و مجید پری خواه رئیس دبیرخانه صنعت چاپ. اینها جلسات است.

در ابتدای این نشست احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه صنعت چاپ گفت: با تشکر از چهره های ماندگار صنعت چاپ همواره یکی از دغدغه های ما بوده و خرسندیم که بتوانیم آن را با قدردانی برگزار کنیم 100 چهره ماندگار صنعت چاپ. در این مراسم».

بیان تاریخ 100 ساله صنعت چاپ

علی طارمی، عضو کمیته اجرایی مراسم قدردانی از جاودانه‌های صنعت چاپ گفت: در پاییز سال 1388 با توجه به اینکه به پایان قرن چهاردهم نزدیک می‌شویم، مجید پری‌خواه و محمد رسولی در نظر دارند یاد و خاطره جاودانه‌های صنعت چاپ را گرامی بدارند و معرفی کنند. صنعت چاپ در کشور ما انجام می شود.

وی افزود: بر اساس این طرح مقرر شد 100 سال گذشته تاریخ شفاهی صنعت چاپ روایی و تاریخ صنعت مستندسازی شود، همچنین به آیندگان اطلاع داده شود که چه کسانی این صنعت را در 100 سال گذشته رهبری کرده اند. .

طارمی گفت: ایده این رویداد مشورت با 50 نفر از ذهن های بزرگ دنیای چاپ بود. پیش از این در جشنواره های صنعت چاپ چنین اقدامی در سطح دیگری بود، اما امیدواریم همه چیز در این رویداد توسط اهالی صنعت چاپ برنامه ریزی، تولید و اجرا شود.

اعضای کمیته اجرایی شکرگزاری تاکید کردند: 17 چاپخانه و چاپخانه از این مراسم حمایت می کنند و با بهترین کیفیت میزبان این رویداد هستند.

طارمی در خصوص اهداف این کمپین گفت: قدردانی از 100 نفر از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ که در 100 سال گذشته فعالیت داشته اند باعث می شود تا این افراد به نسل جدید معرفی شوند و تجربیات آنها برای همیشه ماندگار باشد. این رویداد تلاش می کند تاریخ صنعت چاپ را در 100 سال گذشته بازگو کند.

وی تاکید کرد: در این راستا 100 فیلم 100 فیگور از صنعت چاپ ایران آماده است که هر فیلم بین 15 تا 20 دقیقه است و در قالب های مختلف منتشر می شود.

طارمی همچنین با اشاره به انتشار کتابی درباره چهره های جاودانه صنعت چاپ، افزود: این کتاب از سه قسمت تشکیل شده است که بخش اول به معرفی تاریخچه صنعت چاپ از آغاز جهان تا ایران می پردازد.

اعضای کمیته اجرایی شکرگزاری در خصوص معیارها و معیارهای انتخاب چهره های ماندگار در صنعت چاپ گفت: از یکصد نفر از این چهره ها به عنوان مشاهیر، پیشکسوتان، پیشکسوتان، مبتکران، کارآفرینان، حامیان و حامیان، حامیان تجلیل می شود.

100 فیلم برای 100 چهره

در ادامه این همایش محمد رسولی کارگردان فیلم 100 جاودانه گفت: در مراسم تقدیر از جاودانه های صنعت چاپ آهنگ و موسیقی ویژه ای برای تجلیل از این افراد معرفی می شود. اعداد ماندگار آهنگساز این اثر فردین خلعتبری و اشعار آن را عبدالجبار کاکایی سروده است.

وی تاکید کرد که ارکستر فیلارمونیک ایران نیز در این مراسم اجرا خواهد داشت. رونمایی از رباعی حکیم عمر خیام، دو کتاب از یدالله کابلی و جلد هفتم از مجموعه آثار برتر محمود فرشچیان از دیگر فعالیت های این برنامه است.

در پایان این همایش از پوسترهای سپاس طراحی شده توسط سعید باباوند از چهره های جاودانه صنعت چاپ رونمایی شد. رونمایی از لوح ها و تندیس های تشریفاتی نیز در فاصله بین نمایش ها انجام شد.

همچنین یک قرآن زیبای 16 رنگ برای اهداء به 100 چهره جاویدان موجود است. هر جزء از این قرآن 20 صفحه و با تذهیب خاصی طراحی شده است.

مراسم قدردانی از جاودانه های صنعت چاپ ایران روز سه شنبه 20 اردیبهشت ماه از ساعت 16 تا 20 در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار می شود.

تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ

تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ

تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ

تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ

تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ

تجلیل از 100 چهره جاودانه صنعت چاپ

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا