فرهنگ و هنر

بشر از ایسم‌ها و مکتب‌های دست‌ساز خسته است/ گرایش‌های روزافزون به اسلام

عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با آنا:

بشر از ایسم‌ها و مکتب‌های دست‌ساز خسته است  گرایش‌های روزافزون به اسلام

مجتبی جعفری گفت: بشر امروز از شعار‌های ایسم‌ها و مکتب‌های دست‌ساز بشر خسته شده‌اند و به دنبال آسایش و آرامشی که محصول وحی و نبوت است، می‌گردند. 

مجتبی جعفری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت مبعث پیامبر اعظم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا با مروری بر قرآن، معجزه جاودان پیامبر اسلام(ص) اظهار کرد: بزرگان اسلام در طول تاریخ بر این نکته تأکید داشته‌اند که نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم علاوه بر معجزات طبیعی که در زمان حیات ارزشمند ایشان به دست ایشان رقم خورد، یک معجزه‌ای بر جای گذاشتند که برای همه دوران‌ها، عظمت اسلام را به رخ مردمان می‌کشد و آن معجزه چیزی جز قرآن کریم نیست.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان بیان کرد: درباره اعجاز قرآن، ابعاد این اعجاز مفسران، متکلمان، فلاسفه و اندیشمندان بسیار سخن گفته‌اند؛ اما یکی از انواع اعجاز قرآن که جای تأکید و تبیین دارد اعجاز سیاسی و اجتماعی قرآن است.

جعفری تشریح کرد: اسلام به‌عنوان یک دین اجتماعی برای مدیریت کلان جامعه طرحی ویژه در انداخته، از نگاه اسلام، پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم فقط پیام خدا را به مردم نمی‌رساند؛ بلکه مجری فرمان خداست و خود در رأس حاکمیت جامعه، امور اجتماعی و سیاسی مردم را تمشیت می‌کند.

پیامبر اکرم(ص) عادل‌ترین حکمران برای اداره جامعه است

وی متذکر شد: پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم عادل‌ترین، عالم‌ترین و برازنده‌ترین حکمران برای اداره جامعه است؛ چراکه همه آنچه برای یک حکمرانی خوب و عادلانه لازم است در پیامبر اسلام(ص) که متصل به وحی بوده، موجود است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان افزود: برای دوران پس از پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم، امامت و ولایت آن دستگیره مستحکمی است که چنگ زدن به آن موجب حفظ نظام امت و توسعه و تقویت آن می‌شود؛ اما از آنجا که دین اسلام براساس روایات متواتر و قطعی عصر غیبت را پیش‌بینی کرده بود برای این دوران غیبت هم برای اداره جامعه برنامه داشت.

جعفری تأکید کرد: وظیفه حکمرانی پیامبر اکرم صلی‌الله علیه  سلم و امامان در عصر حضور ایشان و در عصر غیبت به‌عهده عالمان دین‌شناس عادل قرار می‌گیرد و این همان چیزی است که ائمه معصوم علیهم‌السلام که مفسرین واقعی قرآن هستند به ما آموخته‌اند و این آموخته‌ها و تعالیم در دست فقیهانی همچون امام خمینی(ره) در این دوران ما لباس عینیت پوشید و بهترین نوع مردم‌سالاری یعنی مردم‌سالاری دینی که حضور مردم حول محور وحی رقم می‌خورد، محقق شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان تبیین کرد: این مردم‌سالاری که از خطا‌های دموکراسی‌های غربی بسیار فاصله دارد در این دوران تحقق یافت و روز به روز رشد، چشم‌های دنیا را خیره و همگان را متوجه عظمت اسلام کرد.

جعفری تأکید کرد: امروز شاهدیم که گرایش‌ها به اسلام روزافزون است؛ چراکه اسلام دینی است که برای همه ابعاد زندگی انسان حرفی برای گفتن دارد؛ به‌طوری که اسلام هم برای زندگی فردی، هم برای زندگی خانوادگی و هم برای زندگی اجتماعی حرف‌های فراوان برای گفتن دارد.

وی مطرح کرد: از سوی دیگر بشریت امروز که از شعار‌های ایسم‌ها و مکتب‌های دست‌ساز بشر خسته شده‌اند، دنبال آسایش و آرامشی که محصول وحی و نبوت است، می‌گردند. 

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان یادآور شد: ندای استکبارستیزی اسلام که نتیجه عدالت‌گرایی اسلام است امروز به گوش همگان رسیده و همه متوجه شده‌اند که تنها پایگاهی که می‌تواند به داد ضعفا و نیازمندان برسد و در برابر مستکبران قد علم کند، اسلام است.

جعفری خاطرنشان کرد: امیدواریم به‌زودی پرچم اسلام با تحقق ولایت کبری و ظهور امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف بر اقصی نقاط جهان به اهتزاز درآید و بشریت شاهد عدالت مهدوی باشد.

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا