فرهنگ و هنر

بلایی که قطعی اینترنت سر اپلیکیشن داخلی آورد

آی قصعه با انتشار گزارشی از قطعی 22 روزه ترافیک اینترنت در کشور، از کاهش دسترسی کاربران به محتوای این پلتفرم، کاهش 52 درصدی درآمد نسبت به سال گذشته و اختلال گسترده در کار آی قصعه خبر داد. تیم پشتیبانی با کاربران برنامه با این حال آیقاسه اعلام کرده است که به دلیل شرایط اجتماعی قصد دارد به تمام کودکان ایرانی اشتراک یک ماهه رایگان ارائه دهد، بنابراین کاربران تنها به کد تخفیف 100 درصدی نیاز دارند. ما ایران را دوست داریم در هنگام خرید اشتراک یک ماهه وارد شده است.

کاهش دسترسی کاربران به iQasa یکی از مشکلات بسیاری است که پلتفرم امروز پس از 4 سال تلاش برای توسعه عملکرد خود با آن مواجه است. مانند بسیاری از استارت‌آپ‌ها، Ai Qasa نیز از بحران عظیم همه‌گیری ویروس کرونا عبور کرده است، اما در حال حاضر با بحران‌هایی مانند قطعی شدید اینترنت مواجه است.

اختلال در دسترسی به اینترنت نه تنها چالش‌های جدی برای بزرگسالان ایجاد می‌کند، بلکه دسترسی کودکان به محتوای حرفه‌ای را در زمانی که کودکان باید از محیط پر استرس دنیای بزرگسالان دور نگه داشته شوند، دشوار می‌سازد.

ضرر 1.5 میلیون دلاری در ساعت

آی قصعه با انتشار این گزارش به تحلیل اتفاقات رخ داده در قطع دسترسی 22 روزه اینترنت پرداخت و نسبت به آسیب های وارده به کسب و کارهای فعال در بستر اینترنت هشدار داد. آمار و ارقام منتشر شده تا امروز نشان می دهد که این مشاغل در این مدت با کاهش شدید حجم معاملات و درآمد مواجه شده اند.

آی قصعه در بخشی از گزارش خود به گزارش patc از قطعی اینترنت در چند روز گذشته اشاره کرد که بر اساس آن قطعی های گسترده ساعتی 1.5 میلیون دلار معادل 45 میلیارد تومان به اقتصاد کشور خسارت وارد کرد. همچنین روزانه بیش از 1080 میلیارد تومان به اقتصاد ضربه می زند.

همچنین تهران نصر در گزارشی اعلام کرد که 47 درصد از کسب و کارهای اینترنتی بیش از 50 درصد از درآمد خود را در این مدت از دست داده اند. بر اساس همین گزارش نادهران، در صورت ادامه اختلال به همین منوال، 73 درصد مشاغل زیر 50 نفر در روز بیش از 50 میلیون تومان زیان خواهند دید. کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت با سریع‌ترین سرعت در حال ظهور هستند و روزها طول می‌کشد تا هر یک از این کسب‌وکارها به نقطه‌ای قبل از قطعی‌ها و فیلترینگ گسترده برسند.

52 درصد کاهش درآمد، 60 درصد کاهش در معاملات

آی قصعه در گزارش خود با اشاره به اینکه کاربران این پلتفرم با خرید اشتراک به محتوای این پلتفرم دسترسی پیدا می‌کنند، گفت: حجم تراکنش‌های آی قصعه در بازه زمانی 8 شهریور تا 19 مهرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 60 درصد کاهش داشته است. همان دوره یک بار.

این مشکل مستقیماً بر کاهش درآمد آیکاسا تأثیر می گذارد. منبع اصلی درآمد AI قصعه فروش حق اشتراک است و از دست دادن این امکان مستقیماً به معنای از دست دادن درآمد است. از 29 سپتامبر تا 19 سپتامبر، تعداد داستان ها در مقایسه با 29 اوت تا 18 سپتامبر (مدت مشابه در ماه گذشته) 52 درصد کاهش یافته است.

کاهش 52 درصدی درآمد در یک ماه به معنای از دست دادن درآمد برای استارتاپی نیست که به مدت 4 سال روی توسعه کار می کند. موضوع هشدار هولناکی از آسیب های وارده به یکی از شاخص های مثبت فرهنگ کودک و نوجوان است.

داستان به بخشی از ادبیات روزمره کودکان تبدیل شده است. این فرهنگ و ادبیات به شکل مهمی در بین کودکان و والدین از طریق اینستاگرام در حال گسترش است و اکنون فیلتر شده است و کاهش 60 درصدی حجم تراکنش به معنای متوقف شدن رشد آن در بین کاربران است.

زنگ خطر مهمی به صدا درآمده است، با شواهدی مبنی بر اینکه گوش این جزئیات تأثیرگذار دیگر وجود ندارد. این آمار بر اساس توسعه بسترهای داخلی، ارائه محتوای موثر و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان نشان می دهد که هیچ راهی برای تصمیم گیران وجود ندارد.

از دست دادن مخاطب به دلیل فیلتر کردن

برای کسب و کاری که حدود 4 سال از فعالیت خود می گذرد و سعی در جذب کاربر، تولید محتوا، رونق کسب و کار و جذب سرمایه گذار دارد، از دست دادن درآمد، کاهش مخاطب، حذف اپلیکیشن ها و در نهایت شرایط اقتصادی نامشخص است و می تواند منجر شود. ناتوانی در جبران خسارت

در حالت فعلی، کاربر می تواند برنامه را حذف کند. از سوی دیگر، طبق آمار منتشر شده در گزارش AI Qasa، جذب کاربران جدید بعید است. این مسیر منجر به کسب و کار زیان ده خواهد شد. در موارد عمده، نتیجه این ضررها برای استارتاپ ها کاهش هزینه ها از طریق اخراج است.

اگرچه در گزارش الکسا به موضوع کاهش هزینه اشاره نشده است، اما فقط الکسا نیست، بلکه هر کسب و کار دیگری با توجه به افزایش هزینه ها و کاهش درآمد در شرایط فعلی به سمت کاهش هزینه ها پیش خواهد رفت. مشکلات مختل شده در زنجیره منفی اقتصادی چالش های بیشتری را برای اقتصاد ایجاد می کند و کمترین ضرر آن افزایش نیروی انسانی بیکار ملی است.

اتصال به سرور خارجی I Qaseh قطع شد

به گفته آی قصعه، حدود 15 درصد از کاربران این پلتفرم خارج از ایران هستند. به منظور ارائه خدمات مناسب به این کاربران، آی قصعه چندین سرور را در خارج از ایران مستقر کرده است، اما دسترسی به این سرورها به دلیل چالش ها، قطعی ها و اختلالات اینترنتی از بین رفته است.

در نتیجه این اتفاق، کاربران خارج از ایران نتوانستند به محتوای iQeseh دسترسی پیدا کنند زیرا منبع اصلی داستان روی سرورهای داخل ایران بود. ادامه این قطعی منجر به عدم دسترسی برخی از کاربران در ایران به محتوای آی قسا شده است. آی قصع نیز در این گزارش تاکید کرد که تیم فنی در تلاش برای رفع این مشکلات است.

یکی از ویژگی های آی قسا ارتباط مستمر، مستقیم و موثری است که با کاربران خود به ویژه کودکان برقرار می کند. دایرکت کودکان از طریق واتساپ و اینستاگرام به تیم پشتیبانی آی قصا ارسال می شود. در حالی که هم اینستاگرام و هم واتس اپ فیلتر شده بودند، این پل ارتباطی با تصمیم وزیر ارتباطات و اداره کل تخریب شد.

با اپلیکیشن اندروید به آی قصه گوش دهید

برای تجزیه و تحلیل نحوه دسترسی کاربران به محتوای پست شده در پلتفرم، تقریباً سه هفته پس از شروع قطع، نظرسنجی انجام دادم که بر اساس آن 71 درصد از کاربران I-Qesa گفتند که از استفاده خود از اندروید شنیده اند و 22 درصد از وب استفاده می کنند. من برنامه قاسعه. علاوه بر این، 7 درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کردند از هر دو روش برای دسترسی به داستان ها استفاده کردند.

رگولاتور ارتباطات رادیویی در گزارشی در ماه اوت اعلام کرد که اهمیت موضوع این است که ضریب نفوذ اینترنت ثابت امسال حدود 12 درصد کاهش یافته است.

این آمار در نظرسنجی آی قصعه نیز منعکس شده است. همانطور که نشان داده شده است، 54 درصد از کاربران I از اینترنت همراه و 46 درصد از اینترنت ثابت استفاده می کنند. در میان 14 شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی، سهم همراه اول 33 درصد بیشتر بود. بعد از اینترنت همراه اول، ایرانسل 17 درصد و مخابرات 14 درصد.

در حال حاضر، در عین حال، میزان قطعی از اپراتور به اپراتور متفاوت است و همین قطعی اپراتور بر میزان دسترسی کاربران قصه به آن تأثیر می گذارد.

85 درصد از کاربران iQasa در دسترسی مشکل داشتند

بر اساس گزارشی که آی قصعه منتشر کرده است، از اواخر شهریورماه تاکنون، کاربران آی قصعه به طرق مختلف نارضایتی خود را از عدم دسترسی به این اپلیکیشن اعلام کرده اند. عدم دسترسی به اپلیکیشن ها یک مشکل خطرناک برای استارت آپ هاست که به معنای قطع ارتباط با کاربران است.

در نظرسنجی انجام شده توسط iQasa، تقریباً 85 درصد از کاربران در استفاده از این برنامه مشکل داشتند. درصد کمی، 5 درصد، مشکلی ندارند، در حالی که 10 درصد «گاهی» مشکل دارند. البته کاربرانی که این گزینه را انتخاب می کنند، احتمالاً در ساعاتی از روز که اینترنت کمتر دچار اختلال می شود، از iQasa استفاده می کنند.

ناتوانی در دسترسی به محتوای مناسب، موانع اینترنتی کودکان

در قسمت آخر گزارش آی قصعه به پیام کاربر اشاره شده است. در حالی که کاربران Ai Qaseh با مشکلات و اختلالات گسترده ای در دسترسی به محتوای این پلتفرم مواجه شده اند، در پیامی که ارسال کردند، همچنان می خواستند وضعیت موجود را تغییر دهند تا دسترسی به این پلتفرم آسان تر شود.

گاهی اوقات یک کسب و کار جریان اقتصادی ندارد، اما شریان اصلی هر کسب و کار درآمد آن است. درآمد امروز با سریع ترین نرخ کاهش می یابد و ترس ها به دلیل چالش های ناشی از اینترنت در کشور به صفر می رسد.

رابطه بین کاربران و کسب و کارها گاهی اوقات فراتر از جریان های درآمدی است و استارت آپ های مبتنی بر جریان های فرهنگی سعی در حفظ این رابطه دارند. با وجود چالش ها، i Qase اپلیکیشن i Qase را به مدت یک ماه برای همه کودکان رایگان کرد.

57245

دکمه بازگشت به بالا