بلومبرگ: وضعیتی که برای اسرائیل پیش آمده به کابوس بایدن بدل شده است

رژیم صهیونیستی هنوز جنگ غزه را به پایان نرسانده که جنگی دیگر در مرزهای شمالی بر سر این رژیم سایه گسترده و این در حالی است که قدرت حزب‌الله به مراتب بیشتر از حماس است و ایالات متحده هم در حمایت مضاعف از تل‌آویو با مشکل مواجه است.

به گزارش patc، رسانه آمریکایی گزارش داد، رژیم صهیونیستی در هفته‌های آتی با چند تصمیم بزرگ مواجه است؛ از تصمیم‌گیری درباره پایان جنگ غزه تا برقراری توازن میان اهداف خود برای ضربه‌زدن و تضعیف حماس و آزادسازی گروگان‌ها. بااین‌حال، آنچه بیش از همه برای این رژیم سرنوشت‌ساز است، جنگی قریب‌الوقوع با حزب‌الله لبنان است.

به گزارش بلومبرگ، این وضعیت برای «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا به یک کابوس بدل شده است. رژیم صهیونیستی در صورت درگیری با حزب‌الله، به حمایت فراوان آمریکا نیاز خواهد داشت؛ از مهمات و اطلاعات گرفته تا حمایت دیپلماتیک در سطح جهان. این در حالی است که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای جلب رضایت اعضای افراطی کابینه ائتلافی خود، این روزها با بایدن وارد مشاجره لفظی شده و او را به عدم حمایت کافی از رژیم صهیونیستی متهم می‌کند.

جنگ رژیم صهیونیستی با حزب‌الله می‌تواند برای آمریکا خوشایند باشد، زیرا حزب‌الله از نیروهای قدرتمند نزدیک به ایران است و آمریکا از کاهش قدرت آن در جنگ استقبال خواهد کرد؛ اما درعین‌حال هزینه‌ای که این جنگ به آمریکا و رژیم صهیونیستی تحمیل می‌کند، گزاف است. از یک سو، درگیری رژیم صهیونیستی با یک جنبش دیگر در جهان عرب می‌تواند دیگر کشورهای عرب را ناراضی‌تر از قبل کند. از سوی دیگر، این جنگ به حمایت‌های تسلیحاتی فراوان آمریکا نیاز خواهد داشت و این در حالی است که بسیاری از جریان‌های سیاسی در این کشور همین حالا هم از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه ناراضی هستند.

به گزارش بلومبرگ، این جنگ همچنین توجه و منابع آمریکا را بیش‌ازپیش از اقیانوس آرام دور خواهد کرد، منطقه‌ای که واشنگتن در آن با رشد فزاینده حضور چین مواجه است. همه این‌ها در حالی است که بایدن با انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا مواجه است و تمام موارد مطرح‌شده بی‌شک بر عملکرد او در برابر «دونالد ترامپ» تاثیر منفی خواهد گذاشت.

رژیم صهیونیستی هم تمایلی به جنگ با حزب‌الله ندارد و در تبادل‌های آتش که از آغاز جنگ غزه میان حزب‌الله و این رژیم صورت گرفته، رژیم اشغالگر چندین تلفات داده است. همچنین ده‌ها هزار صهیونیست ناچار به تخلیه خانه‌های خود در نزدیکی مرز لبنان شده‌اند.

برخی چهره‌های تندرو در رژیم صهیونیستی خواستار حمله به مواضع حزب‌الله و عقب راندن آن از مرز اراضی اشغالی هستند. آن‌ها می‌خواهند به انبارهای موشکی مقاومت لبنان که بیش از ۱۵۰ هزار راکت را در خود جای داده، حمله کنند. بااین‌حال، به گزارش بلومبرگ، برخی چهره‌های منطقی‌تر در این رژیم می‌دانند که جنگ با حزب‌الله دشوار خواهد بود و به طول می‌انجامد.

به گزارش این رسانه آمریکایی، نیروهای حزب‌الله به‌مراتب قدرتمندتر از گردان‌های حماس هستند و این در حالی است که رژیم صهیونیستی در شکست حماس در غزه نیز ناتوان ظاهر شده است. موشک‌های حزب‌الله می‌توانند به سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی نفوذ کرده و خسارات جبران‌ناپذیری را به صهیونیست‌ها تحمیل کنند. مقامات این رژیم همچنین اعلام کرده‌اند حزب‌الله می‌تواند با حملات خود به نیروگاه‌های رژیم اشغالگر، مناطق تحت کنترل این رژیم در ارضی اشغالی را به خاموشی بکشاند.

از سوی دیگر، ارتش صهیونیست که به نبردهای کوتاه و سریع عادت داشته، از جنگ طولانی غزه خسته است و نای ورود به جنگی دیگر با نیروهای تازه‌نفس حزب‌الله را نخواهد داشت. این جنگ همچنین می‌تواند کاسه صبر فلسطینیان کرانه باختری را هم که در مرز طغیان قرار دارند، لبریز کند.

ازاین‌رو، جو بایدن سعی دارد با برقراری آتش‌بس در جنگ غزه، به حملات حزب‌الله به مواضع رژیم صهیونیستی پایان دهد. با آغاز جنگ غزه، جنبش‌های مقاومت منطقه به حمایت از فلسطینیان و حماس پرداختند، از جمله انصارالله یمن که در دریای سرخ عرصه را بر رژیم صهیونیستی و متحدانش تنگ کرده و حزب‌الله که منابع نظامی ارتش صهیونیستی را در شمال به خود مشغول کرده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا