بین الملل

بلگراد علیه روسیه تحریم وضع نمی‌کند

رئیس جمهور صربستان گفته است که کشورش تحریم هایی را علیه مسکو اعمال نخواهد کرد مگر اینکه شهروندان و طبیعت صربستان تهدید شوند.

به گزارش patc، به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر وویچ، رئیس جمهور صربستان گفت: ما رویای اروپا را داریم، این غیرقابل انکار است. من نگفتم که هرگز چنین کاری (تحریم روسیه) انجام نمی دهیم. من هر بار تکرار می کنم که تا زمانی که بقای صربستان و شهروندان آن تهدید نشود، ما به سیاست استقلال خود و سیاستی که در جلسه شورای امنیت ملی اتخاذ کردیم ادامه خواهیم داد.

وی همچنین گفت که در صورت تهدید کشور از شهروندان سوال خواهد کرد و درباره تحریم ها توضیح می دهد.

پیش از این الکساندر وویچ در مورد گزارش سالانه کمیسیون اروپا درباره صربستان اظهار داشت: اتحادیه اروپا معتقد است که با محکوم کردن روسیه، این کشور روزانه به سمت پیوستن به اتحادیه اروپا حرکت می کند، در حالی که این کشور در این زمینه به عقب می رود.

هو ژه همچنین هشدار داد که جهان با یک درگیری، بحران و تغییر طولانی مدت دولت مواجه است و افزود: ما با یک درگیری طولانی مدت، یک بحران وحشتناک، یک تغییر دولت و بی ثباتی وحشتناک در سراسر جهان روبرو هستیم. اوکراینی‌ها به مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها دسترسی دارند، به استثنای سلاح‌های مافوق صوت که تحت سلطه روسیه و بقیه تحت سلطه غرب هستند.

وی ادامه داد: این روند ما را به درگیری طولانی‌مدت می‌برد تا زمانی که کسی به نقطه‌ای برسد که باید مذاکره کند. اما تا آن زمان، زمان زیادی طول می کشد تا کسی حاضر شود پای میز مذاکره بنشیند. در این مرحله، ما سوالات زیادی خواهیم داشت.

رئیس جمهور صربستان همچنین گفت که نمی خواهد مشکلات اوکراین را حل کند، آنها باید مشکلات خود را حل کنند.

هو ژه پیش از این هشدار داده بود که اگر حمله روسیه به اوکراین برای یک سال دیگر ادامه یابد، اروپا نمی تواند از این بحران جان سالم به در ببرد.

به گفته وی، کشورها به دلیل بحران جهانی انرژی با خاموشی مواجه خواهند شد. ووچیچ به پارلمان گفت که اروپا با چالش‌برانگیزترین زمستان از نظر اقتصادی و سیاسی از سال 1945 تا کنون مواجه است.

او همچنین در 18 می 2022 پس از صحبت با رهبران اتحادیه اروپا اعلام کرد که انتظار دارد وضعیت اروپا در زمستان آینده بدتر شود که به اعتقاد او بدتر از زمان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا