بین الملل

بلینکن: آمریکا به هرحمله روسیه به اوکراین قاطعانه پاسخ می‌دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین patc، وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب (به وقت تهران) گفت که آمریکا به هرگونه حمله روسیه به اوکراین پاسخ خواهد داد.

به گفته یک منبع خبری، آنتونی برینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اگر روسیه مسیر رویارویی با اوکراین را طی کند، ما به صراحت اعلام کرده ایم که قاطعانه پاسخ خواهیم داد. ما افکار خود را با متحدان و شرکای خود در میان گذاشتیم و من اتحاد آنها را با ایالات متحده دیدم.»

برینکن مدعی است که روسیه قصد دارد در هفته های اخیر عملیات نظامی احتمالی در اوکراین را انجام دهد

وی افزود: ما از شواهدی که نشان می دهد روسیه آماده اقدامات خصمانه علیه اوکراین است، بسیار نگران هستیم. البته ناتو آماده تقویت دفاعی خود در جبهه شرقی است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در جریان سفر خود به روسیه، مسکو را از نگرانی های آمریکا مطلع کرد.

او گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، اقدامات اقتصادی قوی برای پاسخ به آن انجام خواهیم داد. من روز پنجشنبه به سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواهم گفت که روسیه باید نیروهای خود را از مرز با اوکراین خارج کند.

در حالی که اتهامات علیه کی یف و متحدان غربی آن برای هدف قرار دادن مسکو ادامه دارد، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از استقرار 125000 سرباز اوکراینی در شرق این کشور خبر داد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه هشدار داد که اوکراین عملیات نظامی گسترده‌ای را در بخش شرقی این کشور انجام داده است.

به گفته زاخارووا، دولت اوکراین بیش از 100 هزار سرباز و تجهیزات نظامی سنگین را در منطقه دونباس مستقر کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: نیروهای مسلح اوکراین در حال افزایش تعداد نیروها و اعزام تجهیزات سنگین و نیرو هستند.

وی افزود: “بر اساس برخی گزارش ها، تعداد نیروها در منطقه درگیری اکنون 125000 نفر است. اگر کسی نداند، این نیمی از کل (کل) ترکیب نیروهای مسلح اوکراین است.”

انتهای پیام/این را برای صفحه اصلی توصیه کنید

دکمه بازگشت به بالا