عمومی

بنای تاریخی قره‌حسنلو نمین در فهرست آثار ملی غیرمنقول کشور ثبت شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگاران در مل، نادر فراهی چهارشنبه شب از منطقه تاریخی کارهاسانلو بازدید کرد. نمی دانم وی با اشاره به لزوم حفاظت از آثار باستانی قره حسنلو گفت: آثار تاریخی در قره حسنلو نمی دانم خیر ثبت شده است 33804 ثبت شده در فهرست آثار ملی غیرمنقول ثبت شده است ساختمان با امضای مقام عالی وزارت به استاندار اردبیل ابلاغ می شود.

وی گفت: این محوطه باستانی پس از کاوش های نجات یافته با آثاری از دوره اشکانی کشف شد و حفاظت و نگهداری از این محوطه باستانی برعهده ذاتی اداره کل گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی استان اردبیل است. برنامه ثبت، حفاظت و نگهداری آن را در دستور کار داریم.

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه عملیات کاوش در این محوطه تاریخی و باستانی مربوط به دوره اشکانی از سال گذشته آغاز شد، گفت: در این منطقه نزدیک به 2000 هکتار زمین تغییر کاربری داده است. به مباحث اقتصادی واگذار شده است نمی دانم منطقه ویژه اقتصادی ایجاد شده و هدف آن تغییر کرده است.

فرهی با بیان اینکه 97 هکتار از منطقه ویژه اقتصادی برای اجرای طرح فولادسازی فروش رفت، ادامه داد: کارشناسان پس از بررسی دقیق زمین منطقه، 3300 متر مربع زمین را منطقه تاریخی کارا اعلام کردند. حسن لویی نمی دانم قرارداد.

وی افزود: عملیات امداد و نجات بقیه محل نیز از بهمن ماه سال گذشته آغاز و تا 25 اردیبهشت ماه سال جاری ادامه داشت. در این کاوش باستان شناسی مساحت کل محوطه 3300 مترمربع به دست آمد. این محوطه با مساحت 900 مترمربع، بنای مذهبی مربوط به دوره اشکانی با قدمت 2000 سال پیش است که در این کاوش 4 مقبره و اشیای دیگر کشف شد.

دکمه بازگشت به بالا