برترین های کار و کسبعمومی

بهترین روغن ها برای پوست خشک و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها

پوست برای آنکه در بهترین حالتش باشد، سالم باشد و بدرخشد به درصدی رطوبت نیاز دارد. اما در بعضی شرایط مرطوب نگه داشتن پوست ممکن نیست. بسیاری از افراد به صورت ذاتی پوست خشک‌تری دارند یا در آب و هوایی زندگی می‌کنند که رطوبت کافی در اختیارشان قرار نمی‌دهد یا دچار بیماری‌های پوستی می‌شوند که پوست را خشک می‌کند. بنابراین به روش‌های مصنوعی برای رطوبت‌رسانی به پوست نیاز دارند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد و می‌توانید شوینده‌‌ها و محصولات مراقبت از پوست زیادی به این منظور در بازار پیدا کنید. اما یکی از بهترین ‌روش‌ها، روغن‌ درمانی ست. روغن‌ها رطوبت را به پوست شما برمی‌گردانند و مانند یک سد از سلامت آن محافظت می‌کنند.

در ادامه بهترین روغن برای پوست خشک را به شما معرفی می‌کنیم و به این سوال پاسخ می دهیم که برای پوست خشک صورت چه روغنی مناسب است؟ اگر پوست خشکی دارید، احتمالا تابه‌حال انواع کرم‌های مرطوب‌کننده و آب‌رسان را امتحان کرده‌اید. لوسیون‌ها و کرم‌ها معمولا مواد نگهدارنده، رنگ و عطرهای مصنوعی دارند که همگی می‌توانند منجر به افزایش شوند. در حالی‌ که بسیاری از روغن‌های طبیعی در پوست نفوذ می‌کنند و حتی بهتر از کرم‌ها رطوبت پوست را بازمی‌گردانند. در ضمن بعضی از روغن‌های گیاهی اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی نیز دارند که می‌تواند به بهبود سلامت سد ‌پوستی (خارجی‌ترین قسمت اپیدرم) کمک کند. اگر می‌خواهید با بهترین روغن برای پوست خشک آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

۱. روغن بادام برای استخراج تصفیه‌نشده شیوه‌ای را به کار می‌گیرند که در آن از حرارت بسیار کمی استفاده می‌شود. این روغن حاوی اسید اولئیک، بتاسیتوسترول و آلفاتوکوفرول است. اسید اولئیک موجب می‌شود که روغن لاکچری کوین فرانسه به عمق پوست نفوذ کند. پوست به‌طور طبیعی برای جلوگیری از نفوذ مواد مضر نفوذپذیری کمی دارد، ولی این نفوذناپذیری مانع از رسیدن مرطوب‌کننده‌ها به سطوح زیرین پوست نیز می‌شود. توکوفرول‌ها مزایای آنتی‌اکسیدانی دارند و بتاسیتوسترول هم عامل مرطوب‌کننده و تسکین‌دهنده پوست است. تحقیقات نشان داده‌اند که بتاسیتوسترول چنان قوی است که به درمان درماتیت آتوپیک () کمک می‌کند. معمولا روغن بادام شیرین و ملایم حتی برای پوست‌های حساس نیز بی‌خطر است.

۲. روغن مارولا این روغن از میوه مارولا استخراج می‌شود. روغن مارولا حاوی اسیدهای آمینه، و اسیدهای چرب است و رطوبت را به پوست بازمی‌گرداند. سبکی این روغن موجب می‌شود که نفوذش در پوست آسان‌تر شود و پوست را بهتر مرطوب کند. مقدار زیاد اسیدهای چرب این روغن مانع از‌دست‌رفتن آب پوست می‌شود و رطوبت پوست را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که روغن مارولا خواص ضد‌پیری نیز دارد، زیرا حاوی ترکیبی به‌نام کاتچین با خواص آنتی‌اکسیدانی است.

۳. روغن آفتاب‌گردان تحقیقات نشان داده‌اند که روغن آفتاب‌گردان می‌تواند بهترین روغن برای پوست خشک باشد، زیرا به حفظ سلامت لایه بیرونی پوست و بهبود میزان رطوبت آن کمک می‌کند. همچنین مشخص شده است که روغن آفتاب‌گردان تولید سلول‌های پوستی معروف به کراتینوسیت را افزایش می‌دهد. کراتینوسیت سلول اصلی سازنده اپیدرم است. با مصرف روغن آفتاب‌گردان تولید چربی‌های طبیعی در پوست افزایش می‌یابد و سد پوستی سالم‌تری ایجاد می‌شود. روغن آفتاب‌گردان به‌لطف خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی‌اش روغنی تسکین‌دهنده است.

۴. روغن زیتون می‌تواند بهترین روغن برای پوست خشک باشد. این روغن بیشتر از اسید‌ اولئیک تشکیل شده، بنابراین مرطوب‌کننده‌ای مؤثر است. سایر مواد موجود در این روغن عبارت‌اند از:

  • اسید لینولئیک: اسید چربی است که برای بهبود سد پوستی در افراد مبتلا به خشکی پوست و درماتیت آتوپیک مؤثر است.
  • اسید پالمیتیک: اسید چربی با زنجیره بلند است که پوست را تسکین می‌دهد و نرم و مرطوب می‌کند. این اسید از اسیدهای چربی است که سد چربی پوست را می‌سازند.
  • استرول‌ها: استرول‌ها موادی شبیه کلسترول هستند و به در بدن کمک می‌کنند.
  • کاروتنوئیدها: کاروتنوئیدها رنگ‌دانه‌های موجود در بعضی گیاهان، جلبک‌ها و باکتری‌ها هستند که خواص آنتی‌اکسیدانی دارند.
  • الکل‌های تری‌ترپن (Triterpene alcohols): این ترکیب شیمیایی برای و و التهاب پوست مؤثر است.
  • ترکیبات فنولی (Phenolic compounds): این ترکیبات آلی به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و برای محافظت در برابر بیماری‌های مختلف پوستی یا کمک به درمان آنها مؤثرند.
  • اسکوالان (squalane): آنتی‌اکسیدانی که نرم‌کننده‌ای بسیار مؤثر است.

برای جلوگیری از تحریک یا مسدودشدن پوست مقدار کمی از روغن رزماری لاکچری کوین را روی پوست بمالید و روغن اضافی را پاک کنید. روغن زیتون فقط مرطوب‌کننده‌ای شگفت‌انگیز نیست، بلکه همچون پاک‌کننده آرایش و صورت یا نیز عمل کند. تحقیقات نشان داده‌اند که روغن زیتون برای همه مفید نیست و می‌تواند منجر به تشدید شود، بنابراین بعضی افراد باید از مصرف آن اجتناب کنند.

۵. روغن جوجوبا برای استفاده از روغن جوجوبا نیازی نیست که آن را با روغن حامل رقیق کنید. فقط چند قطره از آن را به پوست بزنید یا چند قطره از آن را به شامپویتان اضافه کنید تا خشکی پوست سر را تسکین دهد.

۶. روغن نارگیل معمولا تحقیقات درباره استفاده از برای پوست خشک، بر بیماری‌های پوستی مانند درماتیت آتوپیک متمرکزند. مشخص شده است که استفاده از این روغن راهی مؤثر برای درمان بیماری‌های پوستی‌ای است که موجب خشکی آن می‌شوند. روغن نارگیل برای حفظ رطوبت و بهبود عملکرد سد پوستی هم مؤثر است. این روغن مملو از اسیدهای چرب ضروری است. اگر دچار سوزش پوست هستید، استفاده از روغن نارگیل بسیار مفید است. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است که خواص ضدمیکروبی دارد و به کاهش التهاب کمک می‌کند. اسید لینولئیک موجود در آن نیز به‌عنوان نرم‌کننده برای تسکین و ترمیم پوست مفید است.

۷. روغن آرگان این روغن سبک و غیرچرب که از میوه درخت آرگان گرفته می‌شود، سرشار از ویتامین E است. مرطوب‌کننده است و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش و جای زخم و خطوط ریز را کاهش می‌دهد. این روغن سرشار از آنتی‌اکسیدان است. نسبت تقریبا برابر اسید اولئیک و اسید لینولئیک موجود در روغن آرگان موجب می‌شود که این روغن برای جوش مفید باشد، زیرا کمبود اسید لینولئیک در بیماران مبتلا به آکنه رایج است.

۸۰درصد روغن آرگان اسیدهای چرب تک‌سیرنشده و ۲۰درصد آن اسیدهای چرب اشباع است. روغن آرگان لاکچری کوین به بازگرداندن سد پوستی و بهبود توانایی پوست برای حفظ رطوبت کمک می‌کند و مرطوب‌کننده‌ای مؤثر برای پوست خشک است. می‌توان از روغن آرگان برای افزایش اثربخشی داروهای موضعی خشکی پوست استفاده کرد، زیرا این روغن جذب داروها را افزایش می‌دهد. روغن آرگان را از سر تا پا بمالید تا همه‌چیز را مرطوب کنید، از مو گرفته تا پوست و حتی کوتیکول‌ها.

۸. روغن سویا اسید چرب در روغن وجود دارند که همگی سد پوستی را بهبود می‌دهند و به حفظ رطوبت کمک می‌کنند. این روغن به محافظت از پوست در برابر آسیب نیز کمک می‌کند، زیرا حاوی مقادیر زیادی است. ویتامین E در برابر انواع مختلف آسیب‌ها از پوست محافظت می‌کند و برخی از بیماری‌های پوستی مانند درماتیت آتوپیک را درمان می‌کند که می‌توانند موجب خشکی پوست شوند.

انتخاب روغن مناسب

برای انتخاب بهترین روغن برای پوست خشک، ابتدا باید میزان خشکی پوست خود را بررسی کنید. اگر به بیماری پوستی مانند مبتلا هستید، از روغنی استفاده کنید که اثربخشی آن برای بهبود بیماری شما اثبات شده باشد. اگر به ترکیبات موجود در روغن حساسیت داشته باشید، استفاده از آن موجب تحریک پوستی می‌شود. هنگام انتخاب روغن، به مواد تشکیل‌دهنده آن دقت کنید. برای اطمینان از اینکه مصرف روغن مدنظر واکنش‌های پوستی بدی ایجاد نمی‌کند، ابتدا مقدار کمی از آن را روی قسمتی از پوست‌تان امتحان کنید.

بعضی از روغن‌های بدن سنگین هستند و نمی‌توان از آنها روی پوست صورت استفاده کرد. بعضی از روغن‌های صورت نیز در پوست بدن نفوذ نمی‌کنند، بنابراین روغن را بر اساس ناحیه‌ مدنظر انتخاب کنید. روغن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. فقط روغن‌های باکیفیت بخرید تا با مصرف آن به نتیجه مطلوب و مدنظرتان برسید. از روغن‌هایی استفاده نکنید که تمام مواد تشکیل‌دهنده آنها به‌وضوح ذکر نشده‌اند.

نحوه استفاده از روغن‌ها

پس از یا دوش‌گرفتن، روغن را مستقیم روی پوست مرطوب بمالید. فقط یک لایه نازک کافی است. تا زمانی که روغن جذب پوست نشده است، از لباس‌پوشیدن خودداری کنید. می‌توانید برای افزایش خواص و فواید روغن‌ها، بعضی از آنها را با هم ترکیب کنید یا از روغن در کنار لوسیون مرطوب‌کننده محبوبتان استفاده کنید. اگر دچار سوزش پوست شدید، دیگر از ترکیب آن روغن‌ها استفاده نکنید.

عوارض جانبی احتمالی

روغن‌ها معمولا بی‌خطرند، ولی احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک هم وجود دارد. به همین دلیل حتما قبل از استفاده از روغن روی صورت یا بدن، آزمایش حساسیت را انجام دهید. برای این کار مقدار کمی از روغن را روی قسمت داخلی بازو یا پایتان بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر در این بازه زمانی هیچ واکنشی مشاهده نکردید، استفاده از آن روغن بی‌خطر است. هرگز روغن‌ها را نخورید، چون سمی هستند.

سخن پایانی

روغن‌های طبیعی وضعیت سد پوستی را بهبود می‌دهند و سد پوستی نیز در برابر سموم و میکروب‌های محیط از پوست محافظت می‌کند. روغن‌ها به رفع خشکی پوست کمک می‌کنند، ولی تمام روغن‌ها برای همه مفید نیستند. اگر دچار هستید یا درباره روغن‌ها و نحوه استفاده از آنها سؤالی دارید، بهتر است برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

شما بگویید

شما هم پوست خشکی دارید؟ تابه‌حال از روغن‌ها برای پوست خود استفاده کرده‌اید؟ به‌نظرتان بهترین روغن برای پوست خشک کدام است؟ بخش «ارسال دیدگاه» جایی برای بیان نظرات و تجربیات ارزشمند شماست. اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.

دکمه بازگشت به بالا