فرهنگ و هنر

به یاد خالق «نخبه‌کشی»، زنده‌یاد علی رضاقلی

پس از درگذشت علی رضاگیری، پژوهشگر جامعه شناسی و علوم سیاسی، علی ربیعی، سخنگوی دولت دوم حسن روحانی با انتشار یادداشتی به افتخار وی از «نویسندگان و دلواپسان ایرانی» دعوت کرد تا در مراسم یادبود حضور پیدا کنند.

به گزارش patc، در یادداشت ربیعی آمده است:

«در چند سال گذشته بیش از هر زمان دیگری از دستاوردها شنیدیم، صبح امروز خبر درگذشت اندیشمند و پژوهشگر عزیز «علی رضاگیری» را شنیدیم.

نویسنده «جامعه شناسی نخبگان» و «جامعه شناسی استبدادی»، پژوهشگر ریشه های تاریخی استبداد و عقب ماندگی ایران، پژوهشگر اجتماعی که دو مرحله از زندگی پایین دانشگاهی و اجتماعی را تجربه کرده است، با تمرکز بر بررسی علت توسعه نیافتگی ایران. «جوان صبح امروز تسلیم جانا فرین شد.

علاوه بر دانش عمیق اجتماعی، شخصیت و ویژگی های اخلاقی او که به اعتقاد من از شیوه زندگی و تجربیات او نشات می گیرد نیز قابل تحسین است.

رضاقلی برای تامین هزینه های تحصیل در سطوح پایین بسیار تلاش کرد. وقتی به گفت و گو نشسته بود و خاطراتش را مرور می کرد، مشخص بود که آن زندگی چگونه دیدگاه او را نسبت به ایران شکل داده است.

زندگی‌نامه رضاقلی را می‌توان جامعه‌شناسی دانست که به تبیین نظریه‌های موجود یا کاربرد آن‌ها توجه نکرده، بلکه خلاقانه آن‌ها را از طریق نوآوری خلق کرده است.

دین، انفاق و عشق به ایران، بیش از یک قرن است که تحقیقات او را مورد توجه روشنفکران و دلسوزان ایرانی قرار داده است که نگران «جامعه‌شناسی اقتصاد ایران» و نوآوری «بر اساس کتاب فردوسی شخنام توسعه نیافتگی سیاسی و سیاسی ایران» هستند. تاریخ اقتصادی”. رشته را نوشت.

فقدان این محقق گرانقدر را به خانواده ایشان و تمامی اعضای جامعه علمی تسلیت می گویم.

بر اساس این سنت غلط که نخبگان ایرانی در زندگی مورد احترام قرار نمی‌گیرند، این یکی دیگر از مظاهر نخبه‌گرایی است و از همه نویسندگان و دست اندرکاران ایرانی دعوت می‌شود در این بزرگداشت شرکت کرده و برای بزرگداشت آن زنده بمانند.

به گزارش patc، علی رضاقلی، جامعه شناس و پژوهشگر، صبح هشتم فروردین ماه در سن ۷۵ سالگی بر اثر سکته قلبی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا