عمومی

«بور» در بدن چه می‌کند و چه فوایدی دارد؟

“بور” عنصری است که به طور طبیعی در سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج یافت می شود. همچنین در غلات، آلو، کشمش، میوه های غیر اسیدی و دانه ها یافت می شود.

عصرایران در ادامه نوشت: رژیم غذایی روزانه یک فرد عادی معمولاً حاوی 1.5 تا 3 میلی گرم بور است.

در اینجا پنج منبع رایج بور در رژیم غذایی روزانه شما آورده شده است:

– سیب

– قهوه

– لوبیا خشک

– شیر نر

– سیب زمینی

بور به بدن کمک می کند تا ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی را متابولیزه کند. این ترکیب همچنین نقش مهمی در سلامت استخوان دارد و همچنین بر سطح استروژن و تستوسترون تأثیر می گذارد.

با وجود فواید بسیار زیاد بور برای سلامتی انسان، ارزش غذایی آن از نظر ارزش روزانه به اثبات نرسیده و بیماری خاصی به دلیل کمبود این عنصر در بدن مشاهده نشده است.

بور و عملکرد مغز

مطالعات مختلف نشان می دهد که بور ممکن است نقش فعالی در عملکرد مغز ایفا کند. به عنوان مثال، تحقیقات اولیه در دهه 1990 در مورد اثربخشی مکمل های حاوی بور امیدوار کننده بود.

به عنوان مثال، طبق یک مطالعه در سال 1994 که در مجله چشم انداز سلامت محیطی منتشر شد، افرادی که 3.25 میلی گرم بور به رژیم غذایی خود اضافه کردند، نسبت به افرادی که سطح بور کمتری داشتند، به طور قابل توجهی حافظه و سطح هماهنگی چشم و چشم بهتری داشتند.

با این حال، چنین دستاورد علمی دلگرم کننده ای منجر به افزایش تحقیقات در مورد اثربخشی و خواص بور نشده است. در حال حاضر، تحقیقات روی بور تا حد زیادی محدود به مطالعات انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی است. اگرچه محققان به این نتیجه رسیده اند که بور در بسیاری از عملکردهای انسان نقش مکمل و بسیار فعال دارد، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

بلوند و استخوان و مفاصل

بور می تواند در حفظ استحکام استخوان ها و بهبود عملکرد آنها کمک زیادی کند. این عنصر مفید در حال حاضر برای افزایش نیمه عمر ویتامین D و استروژن نیز شناخته شده است. نیمه عمر زمانی است که طول می کشد تا یک ماده به نصف ارزش اولیه خود تجزیه شود. اگرچه دانشمندان مکانیسم این عمل را به طور کامل درک نمی کنند، بور از بسیاری جهات برای سلامت استخوان ارزشمند است.

اول اینکه ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان ضروری است زیرا توانایی بدن برای جذب کلسیم را افزایش می دهد. کلسیم خود یک ماده معدنی تقویت کننده استخوان است. از سوی دیگر، بور می تواند با افزایش طول مدت عملکرد ویتامین D در بدن به بهبود سلامت استخوان کمک کند.

بر اساس مقاله ای که در مجله Open Orthopedics منتشر شده است، افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند، بیشتر احتمال دارد که سطوح پایین تری از بور در بدن خود داشته باشند. این تایید می کند که این دو ماده از نظر در دسترس بودن در بدن به هم مرتبط هستند.

استروژن هورمون دیگری است که در سلامت استخوان ها نقش دارد و تجزیه آن را کاهش می دهد که می تواند منجر به پوکی استخوان شود. این وضعیت می تواند استخوان ها را در مردان و زنان ضعیف و شکننده کند. با افزایش میزان استروژن در بدن، بور می تواند به حفظ سلامت استخوان ها کمک کند.

اگرچه مکمل های بور به عنوان یک درمان احتمالی برای افراد مبتلا به آرتریت پیشنهاد شده است، شواهد بالینی بیشتری برای حمایت از این ادعا مورد نیاز است.

انواع مکمل های حاوی بور از داروخانه های سراسر کشور در دسترس هستند. با این حال، اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، لطفاً قبل از استفاده با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اکثر متخصصان تغذیه توصیه می کنند قبل از مصرف مکمل ها، مصرف منابع غذایی مانند میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید.

آیا مکمل های بور بی خطر هستند؟

هنگام مصرف مکمل ها، مصرف بیش از حد همیشه منجر به پیامدهای نامطلوب می شود. مصرف بیش از حد بدون هماهنگی با پزشک می‌تواند فیلتر کردن مواد اضافی که به آن‌ها نیاز نداریم را برای بدن شما دشوار کند.

طبق برنامه غذا و تغذیه آکادمی ملی پزشکی، حداکثر مصرف روزانه بور بر اساس گروه سنی عبارت است از:

کودکان 1 تا 3 سال: 3 میلی گرم

کودکان 4 تا 8 سال: 6 میلی گرم

– کودکان 9 تا 13 سال: 11 میلی گرم

– نوجوانان 14 تا 18 سال: 17 میلی گرم

بزرگسالان 19 سال و بالاتر: 20 میلی گرم

بور برای اکثر افراد بی خطر است، اما در مقادیر زیاد می تواند مضر باشد. همچنین هیچ اطلاعاتی در مورد ایمنی این عنصر برای کودکان زیر 1 سال وجود ندارد. ایمنی آن در زنان باردار مطالعه نشده است.

اگر نمی خواهید مکمل های بور مصرف کنید، خوردن غذاهای حاوی این ماده مانند آلو، کشمش، زردآلو خشک یا آووکادو می تواند به افزایش میزان بور در بدن شما کمک کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا