بین الملل

بی‌اعتنایی اردوغان؛ ترکیه سدی دیگر بر روی دجله می‌سازد

ثائر مخیف الجبوری، رئیس کمیته منابع آب پارلمان عراق، امروز (دوشنبه) اعلام کرد که ترکیه در نظر دارد سدی بر روی رودخانه دجله بسازد که عراق را از آب محروم می کند.

به گزارش وب سایت سوط العراق، وی به شدت از آنچه که «سکوت دولت عراق در قبال سیاست سدسازی ترکیه» نامیده و سد را «الجزیره» (به ترکی سزری) خواند، انتقاد کرد.

وی افزود: سدی که ترکیه در نظر گرفته است، یکی از خطرناک ترین سدهای آبیاری است و در صورت ساخت، قطره ای آب از ترکیه وارد عراق نمی شود، بنابراین باید برای آبیاری زمین های کشاورزی ترکیه از آن استفاده کرد.

به گفته الجبوری، این سد که قرار است در 35 کیلومتری مرز عراق ساخته شود، تهدید بزرگی برای عراق است، اما دولت بغداد هیچ اقدامی برای رسیدگی به این موضوع انجام نداده است.

رئیس کمیته آب پارلمان عراق در ادامه استفاده از قانون تجارت علیه ترکیه را اشتباه خواند و گفت که این بهانه به این کشور برای ساخت سد می دهد و در عوض باید از طریق قوانین بین المللی و مجاری دیپلماتیک اقدام کند.

وی هشدار داد که اگر سکوت در مورد ساخت سد ادامه یابد، ترکیه می تواند ظرف یک سال ساخت و ساز را به پایان برساند.

در می 2008 طرح ساخت سد پیشنهاد شد و در 15 می 2014 مناقصه ساخت سد به پایان رسید و شرکت ترکیه ای ساخت آن را بر عهده گرفت. گفته می شود این سد قادر به تولید 240 مگاوات برق برای آبیاری 121000 هکتار اراضی اطراف است.

هشدارها در مورد ساخت سد الجزیره در حالی صورت می گیرد که ترکیه قبلاً سد اریسو را بر روی دجله ساخته بود که اردوغان در نوامبر 1400 افتتاح کرد. به گفته منابع عراقی، در حالی که سد الجزیره کوچکتر از الیسو خواهد بود، اما برای رودخانه دجله، یکی از دو منبع اصلی آب عراق، بسیار خطرناک تر است.

گفتنی است دولت ترکیه در چند دهه گذشته سدهای بزرگی را در قالب پروژه های استراتژیک GAP بر روی کانال های دو رودخانه بزرگ دجله و فرات احداث کرده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سرانجام در 15 نوامبر 1400 سد جنجالی ایلیسو بر روی دجله را افتتاح کرد. این سد 43 میلیارد متر مکعب ظرفیت ذخیره آب دارد که سه برابر سد کرخه، اولین سد ایران است و پس از سد آتاتورک، دومین سد بزرگ ترکیه محسوب می شود.

سدسازی ترکیه تاکنون اعتراضات گسترده ای را در ایران و عراق برانگیخته است و بسیاری از اعضای این حلقه معتقدند گرد و غبار در منطقه نتیجه خشک شدن زمین های کشاورزی عراق به دلیل کمبود شدید آب در رودخانه های دجله و فرات است. در سوریه، بسیاری از مزارع گندم و غلات مرغوب در شمال شرق این کشور خشک شده است. ترکیه اما مدعی است که گرد و غبار یک پدیده طبیعی است و منشأ آن ربطی به سدهای این کشور بر روی دجله و فرات ندارد.

311311

دکمه بازگشت به بالا