ورزشی

بیت‌کوین، انتخاب سرمایه‌گذاران خواهد بود یا تجار

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، این محدودیت که به عنوان هارد کلاه شناخته می شود، در کد منبع بیت کوین کدگذاری شده و توسط تمامی گره های شبکه ارز دیجیتال اعمال می شود.

این ویژگی بیت کوین برای ارزش آن، هم به عنوان ارز و هم به عنوان منبع سرمایه گذاری بسیار مهم است. عرضه محدود بیت کوین آن را به یک فروشگاه ارزشی مانند طلا و املاک تبدیل می کند.

علاوه بر این، با انجام فرآیند نصف شدن هر چهار سال، که طی آن پاداش‌های داده شده به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تا 50 درصد کاهش می‌یابد، استخراج ارز دیجیتال بسیار دشوار و در نهایت غیرممکن خواهد شد.

طرفداران صنعت ارزهای دیجیتال ادعا می کنند که عرضه محدود بیت کوین آن را کمیاب می کند. بنابراین، طبق قوانین اقتصاد، با افزایش تقاضا برای این ارز دیجیتال، قیمت آن نیز افزایش می یابد.

آنها استدلال می کنند که عرضه محدود بزرگترین ارز دیجیتال جهان آن را از همه ارزهای فیات در جهان متمایز می کند؛ زیرا برخلاف بیت کوین، عرضه پول فیات توسط بانک مرکزی افزایش می یابد و در نهایت ارزش آن کاهش می یابد.

با این حال، پس از افزایش پذیرش بیت کوین در سال گذشته، برخی از منتقدان ادعا کردند که عرضه محدود این ارز دیجیتال مانع از استفاده مردم از بیت کوین به عنوان ارز می شود و آن را تنها به عنوان منبع سرمایه گذاری می بینند. انجام می دهند.

علاوه بر این، آنها استدلال می کنند که مصرف کنندگان تنها در صورت وجود تورم و کاهش ارزش حاضر به پرداخت به یک ارز هستند؛ زیرا هرچه پول بیشتری در کیف خود داشته باشند، قدرت خرید آنها کاهش می یابد. از سوی دیگر، اگر مصرف کنندگان خرید نکنند، دلیلی برای ادامه تولید تولیدکنندگان وجود ندارد.

شایان ذکر است که تاکنون حدود 19 میلیون بیت کوین استخراج شده است و این مقدار با استخراج یک بلوک در هر ده دقیقه متفاوت است. البته تا استخراج تمامی بیت کوین ها زمان زیادی طول خواهد کشید و این روند احتمالا تا سال 2140 ادامه خواهد داشت.

وقتی این اتفاق بیفتد، ماینرهای بیت کوین دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات پیشرفته خود برای استخراج ارز دیجیتال نخواهند داشت.

خود ساتوشی ناکاموتو پیش‌بینی کرد که وقتی بیت‌کوین به این سطح برسد، وظیفه پاداش‌های بلاک به کارمزد تراکنش‌ها تغییر می‌کند؛ این ممکن است کارمزدها را افزایش دهد زیرا تراکنش‌های بلاک چین بیت‌کوین هنوز نیاز به تأیید دارند.

در نتیجه، تمرکز معامله گران و ماینرها ممکن است از استخراج بیت کوین به تسهیل تراکنش ها تغییر کند، اما کل بلاک چین بیت کوین تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

از آنجایی که تعداد بیت کوین ها ثابت می ماند و قیمت کالاها و خدمات مختلف کاهش می یابد، تقسیم پذیری عامل مهمی برای ارز دیجیتال خواهد بود.

به دلیل تقسیم پذیری، قیمت بیت کوین تا هشت رقم اعشار مشخص شده است، بنابراین، همانطور که ناکاموتو گفت، خریدهای کوچک توسط مصرف کنندگان همچنان وجود خواهد داشت.

علاوه بر بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم حتی عرضه و تقسیم پذیری محدودی ندارند.

قیمت هر اتریوم تا هجده رقم اعشار مشخص شده است تا بتوان به راحتی از آن برای خرید دارایی یا سایر ارزهای فیات استفاده کرد.

شایان ذکر است که تمام 21 میلیون بیت کوین در گردش نخواهد بود. دلیل آن این است که برخی از بیت کوین های موجود به سرقت رفت و بسیاری از معامله گران رمز عبور خود را فراموش کردند و دسترسی به بیت کوین های خود را از دست دادند.

به عنوان مثال، ساتوشی ناکاموتو 1.1 میلیون در کیف پول خود دارد که هرگز از آن استفاده نمی کند.

از مشهورترین افرادی که رمزهای عبور کیف پول خود را فراموش کرده اند می توان به استفن توماس و جیمز هاولز اشاره کرد که به ترتیب حدود 7001 و 7500 بیت کوین را از دست دادند.

طبق آمارهای موجود، تاکنون حدود 4 میلیون بیت کوین از دست رفته است و هیچکس به آن دسترسی ندارد. بیت کوین های از دست رفته به هیچ وجه قابل بازیابی نیستند و کمی ارزش بیت کوین ها را در شبکه افزایش می دهند.

یکی از نگرانی‌های موجود این است که برخی از استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال بلافاصله پس از کشف بلوک‌ها از روی خودخواهی، بلوک‌ها را آزاد نکنند. تأثیر این گروه از ماینرها در مدلی که بیت کوین با استفاده از کارمزد تراکنش ها عمل می کند بیشتر است؛ زیرا در مدل فعلی، همه بلاک ها دارای ارزش یکسانی هستند، اما در مدل کارمزد تراکنش، یک ماینر خودخواه می تواند بلاک خود را نگه دارد. این است که در آینده می توانید با فروش آن پول بیشتری به دست آورید.

به عبارت دیگر، اگر کارمزد تراکنش تنها مشوق ماینرهای آینده بیت کوین باشد، این ماینرها بیشتر از کسانی که به نفع شبکه کار می کنند، درآمد خواهند داشت.

مشکل بعدی این است که ماینرهای جدید تصمیم می گیرند به جای گسترش زنجیره قبلی و دریافت پاداش، فورک کنند و پاداش بیشتری دریافت کنند.

اگر بسیاری از ماینرها به این روش روی بیاورند، شبکه بیت کوین احتمالا با حمله 51 درصدی مواجه خواهد شد.

در یک بلاک چین چند فورکی بدون ماینرهای یکپارچه، قدرت محاسباتی هکر می تواند تا 51 درصد از قدرت محاسباتی ماینرها بیشتر شود.

با این حال، کسانی که این مقاله را می خوانند ممکن است تکمیل استخراج بیت کوین را نبینند، فقط معامله گران و افرادی که در آینده وارد صنعت ارزهای دیجیتال خواهند شد، تأثیرات آن را احساس خواهند کرد.

شایان ذکر است که عوامل مختلفی مانند وضعیت بازار ارزهای دیجیتال، نحوه تنظیم این صنعت، وضعیت اقتصاد جهان و استقبال مردم از بیت کوین نیز در این موضوع نقش دارند.

منبع: اکونومیک تایمز

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا